facebook
5 Adımda Doğru Orta Sehpa Seçimi

5 Adımda Doğru Orta Sehpa Seçimi

Bir evi dekore ederken tamamlayıcı unsurları doğru seçmek çok önemli çünkü aslında ayrıntıymış gibi görünen o tamamlayıcı unsurlar dekorasyonun bel kemiğini oluşturuyor. Örneğin, orta sehpa… Genel olarak en sona orta sehpa seçimi bırakılıyor çünkü tam aranılanın bulunması pek kolay olmuyor. Orta sehpa seçimini belirleyen çok fazla kriter var. 5 adımda orta sehpa seçimi için önerilerimizi siz de dikkate alın!

Salon dekorasyonunun olmazsa olmaz parçalarından biri orta sehpalar. Hem dekorasyonu tamamlıyor hem de pek çok önemli işleve sahip. Ancak yine de seçimi en zor yapılan mobilyalardan biri. Tarzı, boyutu, rengi, şekli, fonksiyonel özellikleri derken orta sehpa seçimi bir kaosa dönüşebiliyor. Hatta öyle bir kaos yaratıyor ki kimileri aylarca salonunu sehpa satın almadan kullanıyor. Merak etmeyin, biz işinizi kolaylaştırıyoruz. 5 adımda doğru orta sehpa seçimi için size yardımcı oluyoruz.

Orta Sehpa Seçiminde Birinci Adım: Amacınızı Belirleyin

Orta sehpanızı seçmeden önce neyi amaçladığınız oldukça önemli. Salonunuzdaki görsel etkiyi tamamlamak için mi yoksa yemek yiyip, çay kahve fincanlarınızı rahatlıkla koyabilmek için mi bir sehpa arıyorsunuz? Dekoratif objelerinizi mi sergileyeceksiniz yoksa ayaklarınızı uzatıp rahatça televizyon mu seyredeceksiniz? İşte sizi doğru sehpaya götüren en önemli adım bunu belirlemek oluyor. Sonra işinizi daha da kolaylaşıyor.

Orta Sehpa Seçiminde İkinci Adım: Alan Genişliğine Dikkat

Mobilya seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri mobilyanın güzelliğine kapılıp mekan genişliğini unutmak. Bu durum genellikle aynı şekilde sonuçlanıyor; ya satın alınan mobilya salona sığmıyor ya da çok küçük ve uyumsuz kalıyor. Bu bakımdan orta sehpa da en fazla yanılgıya düşürten mobilyalardan biri oluyor. Çünkü sehpa seçerken yalnızca mekanın genişliğini değil, diğer mobilyalarınızın boyutlarını da düşünmeniz gerekiyor. Eğer alanınız çok geniş değilse, büyük bir sehpadan kaçınmalısınız. Çok büyük bir sehpa zaten küçük olan salonunuzu daha da daraltmanıza neden olacaktır. Dar alanlar için önerimiz cam sehpalar yönelmeniz. Temizliği zor olsa da cam sehpalar dar alanları daha geniş ve ferah göstermede etkili olabiliyor. Büyük salonlarda ise sehpanın herkesin erişebileceği ölçülerde olması önem taşıyor.

Orta Sehpa Seçiminde Üçüncü Adım: Fonksiyonel Özelliklerine Bakın!

Bir orta sehpa ile kaç problemi birden çözebildiğiniz de önemli. Bu, özellikle dar alanlar için çok daha geçerli. Örneğin, çok geniş olmayan salonlara yemek masası ve sandalyeleri yerleştirmek her zaman için bir sorundur. Bir şekilde salon dekorasyonunda uyumsuzluk yaratır ve eşyalar o ortama emanetmiş gibi dururlar. Böyle bir sorunu çözmenin en iyi yolu ise orta sehpa seçiminden geçiyor. Model olarak açılıp büyüyebilen ve masaya da dönüşebilen orta sehpalar olduğunu unutmayın. Bunlardan birini tercih ederek hem salon estetiğini bozmamış olursunuz hem de rahat yemek yiyeceğiniz bir ortam kurgulamış olursunuz.

Orta Sehpa Seçiminde Dördüncü Adım: Depolama Alanı Olarak Sehpa

Evdeki fazlalıkları toparlamak da çoğu zaman sehpaların asli görevleri arasında yer alıyor. Bu nedenle sehpa seçerken fazlalıklarınızı depolayabileceğiniz modellere de göz atmalısınız. Bunlar arasında üstü kapaklı olanlar oldukça fazla eşya alabiliyor. Örneği kutu oyunlarınızı, bardak altlıklarınızı, gazete ve dergileri, fotoğraf albümlerinizi bu alanda rahatlıkla saklayabiliyorsunuz. Alt rafı bulunan sehpa modelleri de bu açıdan işlevsel olabiliyor.

Orta Sehpa Seçiminde Beşinci Adım: Renk ve Form

Son olarak, sehpa seçerken rengine ve formuna da özen göstermelisiniz. Diğer mobilyalarınızla uyum sağlayacak bir tarzın ve formun yanında rengi de yine dekorasyon bütünlüğünü korumalı. Yuvarlak ve oval orta sehpalarözellikle çocuklu evlerde daha çok tercih ediliyor. Öte yandan yuvarlak forma sahip orta sehpalar oturma alanı bol koltuklar için de kolay erişim sağlıyor.

Bir önceki yazımız olan Yemek Odası Takımı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler yazımızı okumak için lütfen tıklayınız. Ya da orta sehpa modelleri arasında yer alan, uygun fiyatlı orta sehpalar hakkında derinlemesine bilgi almak için şimdi tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Konforlu yatak modellerine şimdi daha yakından bakın. Yatak seçimi konusunda kullanıcılar her zaman tereddütte kalabilir. Sert mi ...
Devamı
Düğün paketleri araştıran çiftler, düğün paketi mi yoksa mobilyaları tek tek mi almanın daha avantajlı olduğunu düşünmektedir. Bir...
Devamı
İç mekân bitkilerini keşfedin. Ev ya da ofis dekorasyonlarında kullanılan iç mekân bitkileri ile ruhunuzu dinlendirin. Yeşil rengi...
Devamı
Romantik yaşam alanlarında şık bir konsept oluşturmak isteyen kullanıcılar hangi tür aydınlatmaları kullanmalıdır? Göz alıcı yaşam...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ