facebook
Halılardaki İnatçı Lekelenmelere Kesin Çözüm

Halılardaki İnatçı Lekelenmelere Kesin Çözüm

Halılardaki inatçı lekelenmelere kesin çözüm nedir? Halıda oluşan inatçı lekelerin çıkarılmasında zorlanılmaktadır. Ancak her lekenin püf noktalarına uygun şekilde temizleme işlemi yapılırsa halıların temizlenmesi kolay ve başarılı olacaktır.

Halılar evde temizlendiği zaman bezle silinerek veya halı yıkama makineleri ile temizlenmektedir. Halı yıkama makineleri ile halılar temizlendiğinde uygun deterjan kullanılması gereklidir. Eğer halılarınızı bez ile elinizde silecekseniz aşınmamış bir bez kullanarak elde yıkama için uygun deterjanla temizleme işlemi yapmalısınız. Ancak bu genel temizlemeler dışında halıda leke oluşur oluşmaz temizlenmesine özen göstermelisiniz. Lekelerin kuruması durumunda daha inatçı bir hal alacaktır. Leke oluşur oluşmaz uygun yöntemle kirlenen bölge temizlenmelidir.

Yemek Lekeleri

Halılarda en fazla oluşan lekelerden biri yemek lekeleridir. Yağlı ve salçalı yemeklerin halılarda bıraktığı lekeler oldukça inatçı lekelerdir. Özellikli açık renkli halılarda oluşan yemek lekeleri en kısa sürede temizlenmelidir. 

Yağlı ve salçalı yemeklerin temizlenmesinde öncelikle düşen parça alınmalıdır. Oluşan yağ ve salça lekesinin etrafında yaymadan temizlenmesine özen gösterilmelidir. Öncelikle bir bez veya peçete lekenin üzerine tutularak fazla yağlı kısmı alınmalıdır. Lekenin üzerine karbonat ve tuz konulması fazla yağı çekeceği için yaygın olarak kullanılan yönetmeler arasındadır. Fazla yağlı olan kısım alındıktan sonra uygun bir deterjan kullanılarak o bölge temizlenmelidir.

Çay ve Kahve Lekesi

Çay ve kahve lekeleri halı kirlenmelerinde oldukça sık yaşanan bir durumdur. Çay ve kahve olduğu gibi dökülebileceği gibi damlalar halinde de leke oluşabilir. Eğer çay ve kahve bardakla döküldüyse öncelikle en kısa zamanda bir bezle fazla su çektirilmelidir. Elinize geçen ilk bezi dökülen alana bastırarak fazla sıvı çektirilmelidir. Su çektirildikten sonra deterjan ve sirke ile birlikte süngerle silebilirsiniz.

Çamur Lekesi

Çamur lekesi temizlenmesinde diğer lekelerin aksine kurumasını bekleyebilirsiniz. Kuruyan çamur katmanı elektrikli süpürge ile çekildikten sonra oluşan leke temizlenebilir. Eğer kurumadan temizlerseniz çamur dağılabilir ve leke daha zor çıkacak bir hal alabilir.

Çamur kuruduktan sonra elektrikli süpürge ile tortulu kısım süpürüldükten sonra halı temizlenmesinde uygun bir deterjan veya bulaşık deterjanı ile oluşan lekeyi temizleyebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi

Mürekkep lekesi oldukça inatçı lekeler arasındadır. Mürekkep lekesinin zor çıkarılması ve kolay dağılması nedeniyle hassas davranılarak temizlenmelidir.  Eğer çok miktarda mürekkep dökülmüş ise nemli bir bezle lekeyi temizlerken etrafına yayılması kolay olacaktır. Bu nedenle öncelikle kuru biz bezle veya peçete ile fazla mürekkep halıdan alınmalıdır. Lekenin kurumamasına da özen göstererek halıdaki fazla mürekkep kuru bir bez veya peçete bastırılarak halıdan arındırılabilir. Ardından traş köpüğünü salınıza sıkıp bir süre bekledikten sonra halınızı silebilirsiniz.

Meyve Suyu Lekesi

Meyve suyu ve gazlı içecekler halının üzerine bardak dolusu döküldüyse diğer işlemlerde olduğu gibi öncelikle halıdaki fazla sıvı arındırılmalıdır. Kuru bez ile lekenin üzerine bastırarak halıdaki fazla su çekilmelidir. Eğer halıya dökülen sıvı etrafına dağıldığında rengi bulaşacaksa halıya su püskürterek ıslatıp suyu kurutarak halıyı temizleyebilirsiniz. Dairesel hareketlerle silme durumunda dağılacak tüm lekeleri bu şekilde temizleyebilirsiniz. Büyük oranda leke temizlendikten sonra o bölgeyi ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Mobilya İzleri

Halıların üzerinde koltuk ayaklarının, masa ayaklarının veya diğer mobilyaların uzun süreli halı üzerinde durmasına bağlı olarak çökme izi oluşmaktadır. O mobilyalar halı üzerinden alındığında halıda çökmüş bir iz oluşacaktır. Bu durum oluşmasında halının üzerine bir parça buz koyun. Buz eridiğinde halınızdaki çökelme olan kısımdaki halının liflerini ve iplerini çatal veya fırça yardımıyla kaldırarak oluşan lekeyi engelleyebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Üçüzler için oda dizayn etmek oldukça zorlayıcı olabilir. Özellikle dar alanlarda her mobilyadan 3 adet bulunması mümkün olmayabil...
Devamı
Günümüzde ofis dekorasyonu da en az ev dekorasyonu kadar önem arz etmektedir. Kurumların kimliği ve temsil gücünü yansıtan ofisler...
Devamı
Bebek odanızı oluştururken satın alacağınız bebek odası mobilyaları en keyifli alışverişlerinizden olacaktır. Bebeğinizin o odada ...
Devamı
Sandalye modeli seçerken nelere dikkat edilmelidir? Yaşam alanlarında yemek masaları ve yemek odası takımları seçerken, sandalye m...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ