facebook
Yemek Odası Takımı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yemek Odası Takımı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yeni yuva kuracaklar veya evini yenileyecekler için yaşam alanlarına yemek odası takımı seçiminde dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Yeni bir yemek odası takımı alırken mutlaka bilmeniz gereken ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Sağlam, kaliteli, odanız ve eviniz ile uyumlu ve bütçenize uygun yemek odası takımları nelerdir? İşte bu ve diğer merak ettiğiniz konulara dair tüm detaylar yazımızın devamında yer almaktadır.

Yemek odası takımı seçecek olan kullanıcılar hemen hemen tüm alışverişlerinde yapılması gereken gibi derinlemesine bir araştırma sürecine girmelidirler. Örneğin yeni bir araba alacakken arabanın özellikleri, motor hacmi, boyutu, rengi ve performansı önem kazanmaktadır. Peki bir yemek odası takımında da dikkat etmeniz gereken bu gibi önemli parametreler olduğunu biliyor muydunuz?

Bir yemek odası takımı alırken dikkat etmeniz gereken özelliklerin arasında mobilyaların üretim malzemesinin ağaç mı yoksa MDF den mi yapıldığı, yemek odası takımı mobilyalarının ölçüleri, mobilyaların üretim aşamaları, el işçiliği mi yoksa fabrikasyon üretim mi? Mobilyaların cilaları, sandalyelerde kullanılan sünger ve kumaşların kalitesi gibi birçok detay devreye girmektedir. Aynı sıfır kilometre bir otomobil alacak gibi ince eleyip sık dokumanız gerektiğini unutmayın. Yukarıda bahsettiğimiz özellikler yemek odası takımını kullanım ömrünü ve süresini belirlemektedir. Sağlam malzemeler ile kaliteli el işçiliği ile üretilen, kolay çizilmez cila, çökme yapmayan sandalye süngerleri ve büyüyen ailenizin nüfusunu kaldırabilecek ölçülerde bir yemek odası takımı uzun yıllar boyunca kullanmanız için ipuçları vermektedir. Ülkemizde genellikle mobilyaların sadece tasarımına bakılarak seçim yapılmaktadır. Ancak bu yaygın görüş genellikle yanlıştır. Bir yemek odası takımının ömrü minumum 10 yıl olmalıdır. Bu süre sizin mobilyayı kullanım alışkanlık, sıklık ve mobilyanın tarzından sıkılmanıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak bu süreden önce yıpranan ve kullanışlılığını yitiren mobilyalar yok mudur? Evet ne yazık ki piyasa da çok daha hızlı yıpranan mobilyalar bulunmaktadır. Bu nedenle yemek odası takımınızı alırken ince eleyip sık dokumanız gerekmektedir. Ya da güvendiğiniz bir markadan alışveriş yapmanız kafanızın rahat olmasını sağlayacaktır.

Modern Yemek Odasında Dikkat Edilecekler

Modern yemek odası grbununun temel mobilyası yemek masalarıdır. Yemek masasının ve sandalyelerinin üretiminde kullanılan malzemeye inceleyin ve sorun. Ağaç mı yoksa MDF mi kullanıldı? Masanın üretimi, işlemeleri ve motifleri el içiliği mi yoksa fabrika çıkışı mı? Gibi soruları sormayı ihmal etmeyin. Bununla birlikte yemek masası ve yemek odası mobilyalarının ölçülerini de almayı unutmayın.

Konsol seçimi de oldukça önemlidir. Bazı mobilya firmaları konsol üzeri aynaları ekstra olarak ücretlendirmektedir. Yemek odası konsollarının aynaları takıma dahil olmalıdır. Tabi bu firmadan firmaya değişmektedir. Bazı mobilya satıcıları takımın maliyetini daha da düşük tutabilmek adına konsol aynalarını modelden modele değişiklik gösterecek şekilde kullanıcının isteğine bırakmaktadır.

Yemek masası sandalyelerinin dayanıklı ve uzun ömürlü olması için montaj ve işçiliklerinin kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle sünger ve kumaşlarının birinci kalite malzeme kullanılarak üretilmesi gerekmektedir. Yemek masalarında en çok kullanılan ürünler masa sanyaleleri olmaktadır. Direkt olarak aşınmaya bağlı deformasyona maruz kalan bu mobilyaların takımın en kaliteli malzemelerinden üretilmesi gerekmektedir. Yemek masası sandalyeleri genellikle 6 adet olarak kullanılmaktadır. Ancak kalabalık aileler için bu sayı 8 e de çıkartılmaktadır. Yaşam alanlarınızda daha farklı bir konsept oluşturmak adına 6 sandalyeye ek olarak mobilya satıcısından sandalye yerine iki kişilik bank oturak ta talep edebilirsiniz.

Vitrinlerin camlarının kesinlikle tamperli kırılmaz camdan yapılması gerekmektedir. Günümüzde hemen hemen tüm vitrin camları bu teknoloji ile üretilen camlardan kullanılsa da bu atlanmaması gereken önemli bir maddedir.

Vitrinlerin tutacaklarını deneyin. Mıknatıslı vitrin kapağı tutamaçları kalitesiz modellerde kapağı bırakma sorunu yaşatmaktadır. Bu nedenle kapağı tutan bu mıknatıslı yaylı mekanizmanın doğru çalışması oldukça önemlidir.

Bir yemek odası takımı alırken yukarıda saydığımız detaylara dikkat etmeniz daha kaliteli ve dayanıklı bir mobilyaya sahip olmanızı sağlayacaktır. Bir çok mobilya satıcısı ve modeli arasından en doğru seçimi yapmak için Trend mobilya gibi müşterisi gözünde güven kazanmış ve ürünlerinin arkasında duran mobilya firmalarından alışveriş yapmanız doğru yola kısa yoldan ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evinizdeki Dekorasyonu Tamamlayacak Zigon Sehpalar yazımızı okumak ve incelemek için lütfen tıklayınız. Yemek odası takımı seçerken, dikkat edeceğiniz tüm detayları keşfetmek için, yemek odası seçim rehberine göz atın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Renkli, cıvıl cıvıl bir dekorasyon oluşturmaya ne dersiniz? Bahar ve yaz aylarına hayran, kullanıcılar için renkli dekorasyon öner...
Devamı
Son araştırmalar gösteriyor ki insanlar yaşam sürelerinin %30’unu uykularında geçiriyorlar. Günün geri kalanında ise uyku dilimi s...
Devamı
Genç odası takımları nasıl seçilir? Çocuklarınız için genç odası seçerken bu odanın seçiminin ne kadar önemli olduğunu fark etmeni...
Devamı
Yan sehpalar yaşam alanlarında kullanıldıklarında hayat kurtarıcı görevle üstlenebilmekte ve dekorasyona mükemmel katkı sağlayabil...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ