facebook
Mutfak Masası Seçmenin Püf Noktaları

Mutfak Masası Seçmenin Püf Noktaları

Mutfakta bir masa demek aynı anda pek çok şey demek; fazladan tezgah demek örneğin, hızlı ama keyifli sabah kahvaltıları demek, bir yandan yemek yaparken bir yandan en yakın arkadaşla bol köpüklü bir kahve yudumlamak demek… Bu liste böyle uzatılabilir. İşte bu yüzden, mutfağa masa seçmenin de bazı püf noktalarını bilmek gerekiyor. Uygun fiyatlı mutfak masası seçmek ise bu işin en önemli püf noktası oluyor.

Mutfakta geçirilen vakit aslında hep keyifli oluyor. Hele ki zevkinize hitap eden, sıcacık bir mutfağınız varsa. Çok büyük olmasına gerek yok, minik de olsa bir masa sığdırsanız yeter. Sonra, değmesinler keyfinize. Akşam yemeklerinden sabah kahvaltılarına en neşeli öğünlerin mekanı birdenbire mutfağınız olabilir. Peki, ya oturarak börek açmanın zevkine başka nasıl varılabilir? Masa deyip geçmeyin, zira mutfak masası ile pek çok şey yapılabilir!

Uygun Fiyatlı Mutfak Masaları ile Ekonominize Katkıda Bulunun

Devir ekonomi devri, bunun da ilk yolu mutfaklardan geçiyor tabi. Sadece gıda ve mutfak malzemeleri açısından değil, mobilyalar açısından da mutfakta ekonomik olmakta fayda var. Seçeceğiniz mobilyalar ne denli fonksiyonel olursa mutfakta da o denli ekonomik olabilirsiniz. Örneğin, katlanır masalar tercih ederek alandan kazanabilir ve bir masayla hem yemek yeme ihtiyacınızı hem de mutfaktaki fazladan tezgah ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Sık ve yoğun kullanım masa ve sandalye gibi mobilyaların daha çabuk yıpranmasına neden olabiliyor. Dayanıklı malzemelerden üretilmiş mobilyalar ilk başta size pahalı gelse de uzun ömürlü kullanım sağladıklarından aslında çok daha ekonomik ürünler oluyor.

Masa Seçiminde Ölçülü Olun!

Çok büyük bir mutfağınız olmayabilir, zaten mutfağa masa koymak için çok büyük bir mutfağa da ihtiyacınız yok. Uygun ölçülerde bir masa tercih etmeniz yeterli. Bunun için de öncelikle mutfağınızın ve mutfakta masayı konumlandırmak istediğiniz alanın ölçülerini almalı ve buna göre bir tercih yapmalısınız. Böylelikle alanı da mobilyanızı da çok daha efektif olarak kullanma şansınız artıyor.

Farklı Modellerle Farklı Etkiler Yaratın

Mutfak masası modelleri arasında katlamalı ya da içe geçmeli modeller de yer alıyor ve bu modeller alanı daha elverişli kullanmanıza olanak tanıyor. Boy açısından da farklılık gösteren modeller var elbette. Örneğin, yüksek taburelerle kullanılabilen bistro tipi mutfak masaları hem şık hem de kullanışlı modeller arasında yer alıyor.

Genel Tarza Uygun Bir Masa Seçmelisiniz

Mutfak masanızı seçerken genel dekorasyon stilinizi göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Aksi halde mobilyalar arasında uyumu ve dekorasyon dengesini alt üst edersiniz. Estetik ve konfor dengesini yalnızca mutfakta değil evin her alanında önemsemelisiniz. Örneğin, mutfağınızda pek çok kişiye göre çok daha fazla zaman geçiriyorsanız salt şıklık uğruna konfor unsurlarından ödün vermeyin. Yoksa şık bir mutfağınız olur ama siz mutlu olamazsınız.

Hangi Materyal Tercih Edilmeli?

Mutfak masalarının tasarımında da birçok farklı materyal kullanılıyor. Kimi zaman birkaç materyal bir arada kullanılabiliyor. Örneğin, cam masayla birlikte kullanılan metal ayaklar çok sık karşılaşılan bir tasarım şekli. Ancak masif ahşap son yıllarda masa tasarımlarında diğer tüm modellere göre çok daha fazla öne çıkıyor. Bunda ahşabın sıcak ve doğal dokusunun etkisi çok büyük... Bununla birlikte, metal masalar kolay temizlenmeleri sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Mutfak masaları kolay kirlendiğinden cam masa kullanmak biraz zorlayıcı olabilir ama estetiği önemseyenler elbette camın dayanılmaz şıklığını mutfağa taşımayı tercih edebilirler.

Mutfak Masası İhtiyaçlarınızı Karşılamalı

Mutfak masası satın alırken önemli olan sizin beklentileriniz, ihtiyaçlarınız ve kullanım amaçlarınızdır. Bunu sakın unutmayın. Bu da en uygun fiyatlı mutfak masasının size hitap eden bir masa olduğu anlamına geliyor. Kullanım amaçlarınıza en uygun olan masayı tercih ederseniz, uzun yıllar boyunca bir daha masa satın almanıza da gerek kalmayabilir.

Mutfak Masası Seçmenin Püf Noktaları yazımzı beğendiyseniz, bir önceki yazımız olan Vitrinli Tv Üniteleri ile Bir Taşla İki Kuş Vurun yazımızı da inceleyin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evlerinizde, ofislerinizde ve tüm yaşam alanlarınızda mükemmel koku kaynaklarını şimdi keşfedin. Koku en önemli duyularımızdan bir...
Devamı
Salon tasarımınızı ve dekorasyonunuzun tasarlarken en şık ve göz alıcı konsepte sahip olmak için alışılmışın dışında bir konsept a...
Devamı
Salon aydınlatmasının doğru bir dizayn ile oluşturulması sayesinde şık yaşam alanları oluşturulmaktadır. Ancak kimi yaşam alanları...
Devamı
Dresuar modelleri yakın zamanda hayatımıza girip ön plana çıkmış gibi görünse de aslında kullanımı çok eskiye dayanıyor. Modern dr...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ