facebook
Tüylenme Yapan Halılara Çözüm

Tüylenme Yapan Halılara Çözüm

Halılarda tüylenme sorunu nasıl çözülür? Halılarım çok tüyleniyor diyor ve çözüm arıyorsanız doğru yerdesiniz. Çünkü yeni ve yünlü halılara sahip kullanıcıların sık sık yaşadığı bu sorunun çözümleri mevcut. Peki tüylenme yapan halıların çözümü ne?

Halılar yaşam alanlarımızda kullandığımız dekorasyona katkısı ve yaşam alanlarında sağladığı renk kontrastı ile mükemmel dekorasyon tamamlayıcılarıdır. Ev tekstil ürünleri içerisine giren halılar bir yaşam alanında olmazsa olmaz sayılabilecek ürünlerin başında gelmektedir. Kültürümüzde de halıya oldukça önem verilmiş ve onlarca farklı halı türü türetilmiştir. Onlarca farklı motifte, yün yapısında ve renkte, el yapması halıların kültürümüzde oldukça büyük bir yeri bulunmaktadır. Günümüzde de seri üretim ile birlikte yün halılar üretilmekte ve yaşam alanlarında tercih edilmektedir. Ancak bu halıların da tüylenme sorunu olmaktadır. Peki bu tüylenme sorununa çözüm nedir?

Halılarda Tüylenme Sorunu

Bir çok ev hanımını rahatsız eden halı tüylenme sorunu için birkaç pratik çözüm ile bu sorun ortadan kaldırılmaktadır. Tüylenme sorunun önüne geçebilmek için, halınızdaki tüyleri siz dışarı çıkmasına izin verin. Yani halınız tüylenmeden siz bu tüyleri toparlayın ve temizliğinizi gerçekleştirin. Bu tüyleri de çıkartmak için halınıza zarar vermeyecek fırçaları kullanabilirsiniz. Halı fırçası, kullanmadığınız bir tarak ya da cam silmek için kullandığınız cam çekici lastikli aletleri de kullanabilirsiniz. Halının geneline eksik yer kalmayacak şekilde süpürmeniz ve fırçalamanız gerekmektedir. Fırçalama esnasında halının büyük bir bölümünden çıkmaya hazır olan tüylerin yüzeye geldiğini ve çıkmaya başladığını göreceksiniz. Böylece kopmaya hazır olan bu tüyleri çok rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz. Her ne kadar fırçalama işlemini gerçekleştirseniz de zamanla üzerinde yürüdükçe yeni tüylenmeler olacaktır. Ancak misafiriniz gelmeden önce bu tüylenmenin önüne geçebilmek adına, fırçalama tekniğini kullanabilirsiniz.

Daha çok yeni yün halılarda rastlanan tüylenme sorunu zaman içerisinde azalacak ve ortadan kaybolacaktır. Hemen hemen her yeni halı alan kişilerin rastladığı bu durum, yeni üretilen halıların geçirdiği bir dönem olmaktadır. Ancak fırçalayarak ya da zaman içerisinde kendi kendine tüyleri atarak bu süreci geride bırakacaktır. Halınıza biraz zaman tanımanız da bu sürecin bir parçası olmaktadır.

Bir başka yöntem ise halılarınızı yıkatmak olacaktır. Halı yıkama firmaları ile anlaşarak halılarınızı yıkatabilirsiniz. Özel teknikler ile gerçekleştirilen halı yıkama işlemi, dökülmeye meyilli olan tüyleri çok rahat bir şekilde halıdan atmanızı sağlayacaktır. Böylece bu yıkama işlemi de halınızın daha hızlı bir şekilde tüylenme sorununu çözmesini sağlayacaktır.

Astım Hastalarına Özel Tüysüz Halılar

Yünlü halıların büyük bir sorunu olan tüylenme sorunu ne yazık ki yüzde yüz çözülemeyen ancak zamana bırakılan bir süreç olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Zaman içerisinde biten tüylenme sorununa dayanamayan astım hastaları için yünlü halılar kullanılmamalıdır. Yapıları gereği toz ve tüy yumakları oluşturmaya meğilli olan bu halılar astım hastaları için zararlı olabilmektedir. Bu sebeple astım hastalarına özel tüysüz halılar yaşam alanlarında tercih edilebilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte imal edilen tüysüz halılar yaşam alanlarında tüy ve tozlanmayı en aza indirecek ve böylece toza karşı aşırı hassasiyeti olan kullanıcılara sorun teşkil etmeyecektir.

Yeni bir halı tercih etmek istiyorsanız trend mobilya’da yer alan halı modelleri ve çeşitleri arasından size ve dekorasyonunuza uygun halı modellerini tercih edebilirsiniz. Silinebilir, leke tutmayan, tüy yapana halı modellerini tercih edebileceğiniz gibi, yünlü ve uzun tüylü halıları da keşfedebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evinizde bulunan her mobilyanın sizin için küçükte olsa bir önemi vardır. Mobilyadan beklentilerinize göre bu önem değişmektedir. ...
Devamı
Yatak odası halıları, evin diğer bölümleri için tercih edilen halılardan daha fazla özen gösterilerek seçilmeliler. Çünkü kaliteli...
Devamı
Evlerde dekorasyona katkı sağlayan aksesuar modellerinin başında gelen dekoratif tablolar etkileyici yaşam alanları oluşturmanızı ...
Devamı
Şık ve göz alıcı yemek odalarında lezzetli yemeklerinizi yerken konuklarınızı memnun edebilirsiniz. Peki konforlu ve göz alıcı sof...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ