facebook
Yoğun Bir Günün Ardından Sizi Rahatlatacak Yatak Odaları

Yoğun Bir Günün Ardından Rahatlatacak Yatak Odaları

Evde dinlenmek için en fazla zaman geçirilen alanlar yatak odalarıdır. Günün yorgunluğunu yalnızca bedenen değil ruhen de taşırız. Yatak odalarınızın dekorasyonunu yaparken hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendirecek özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz.  Yatak odası takımı modelleri oldukça çeşitlidir. Her ihtiyaca, her zevke, her tarza ve her ortama uygun yatak odası takımları bulunmaktadır. Yatak odası modellerini seçerken, bu hususlarda size en uygun olan modeli seçmeniz gereklidir.

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası takımları içerisinde olan veya ayrı olarak alınabilen gardıropları oldukça çeşitlidir. 2 kapılı gardırop modellerinden 6 ve üzeri kapısı olan gardıroplara kadar farklı ölçülerde ve büyüklüklerde gardırop bulunmaktadır. Gardırop alırken öncelikle hangi boyutlarda ve kaç kapılı gardırop alacağınıza karar vermelisiniz. Genç odası takımlarında genellikle 2 kapılı veya 3 kapılı gardırop modelleri bulunurken, yatak odası takımlarında 6 ve üzeri kapaklı gardıroplar bulunmaktadır.

Gardıropların seçiminde rafları, askılıkları ve çekmeceleri oldukça önemli unsurlardır. Bazı gardıroplarda, uzun elbise asmak için yeterli uzunlukta askılıklar olmayabilir. Veya yastık, yorgan ve hurçların konması için gerekli olan geniş raflar olmayabilir. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı belirleyip, ihtiyaçlarınıza uygun raf sistemi olan gardıropları seçmelisiniz.

Gardıroplar, yatak odası takımı içerisinde en büyük olan ürünlerdir. Bu nedenle yıkılma ve devrilmelere karşı sağlam özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Kapı menteşeleri ve ray sistemlerinin uygun kalitede olması gereklidir. Gardıropların üretiminde kullanılan ahşap kalitesi de, gardırobunuzu uzun süreler kullanabilmeniz ve il günkü görüntüsünü uzun süreler sürdürebilmesi için önemlidir.  Gardırop alırken tüm malzemelerinin kalitesine dikkat edebilirsiniz.

Yatak Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yataklar dinlenmek için çok önemli olan eşyalardır. Omurga ve bel sağlığı için, doğru dinlenme için yatak kalitesi çok önemlidir. Yatak alırken kalitesine dikkat etmelisiniz. Yatak kalitesinde, yatağın üretildiği malzeme çok  önemlidir. Sünger, yay, visko, pamuk, yün gibi bir çok malzemeden üretilmektedir.  Yatak seçiminde yatak sertliği de oldukça önemlidir. Kendinize en uygun sertlikte yatak seçmelisiniz.

Karyola Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karyola, yatak odasının olmazsa olmaz ürünleridir. Yatakların kalitesi kadar karyolanın özellikleri de önemlidir. Karyola seçiminde öncelikle hangi özellikleri olmasını istediğinize karar vermelisiniz. Bazalı, sandıklı ve başka özelliklerde karyola modelleri bulunmaktadır. Bazalı ve sandıklı karyolalar eşyaların depolanması için size kolaylık sağlayabilir.

Yatak Odası Aydınlatmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatak odası aydınlatmaları hem uyku sırasında hem uyku öncesinde hem de dinlenme sırasında çok önemlidir. Uyku öncesinde ve uyku sırasında karanlık odada olmak gereklidir. Karanlık ortamda uyumak, uyku sırasında melatonin hormonu salgılanmasını sağlar. Melatonin, vücudumuz tarafından karanlık bir ortamda uyurken üretilen bir hormondur. Vücudumuz için oldukça önemli işlevleri vardır. Bu nedenle uyku öncesinde ışık kaynağının az olmasına ve uyku sırasında da yatak odanızın karanlık olmasına dikkat etmelisiniz.

Yatak odaları için avize seçilirken, avizenin yatak odasının büyüklüğüne uygun olması gereklidir. Büyük alanlarda ışık kaynağının yeterli gelmesi için küçük avizelerden kaçınılmalıdır. Eğer avize yatağın hemen üzerinde konumlandırılması gerekiyorsa cam, metal gibi malzemeden üretilmiş olmamasına dikkat etmelisiniz. Olası kazaların oluşabileceğini unutmamalı ve ağır avizelerden kaçınmalısınız.

Yatak odaları, evlerde dekorasyona önem verilen odalar arasındadır. Yatak odası takımı alırken, takım içerisindeki mobilyaların ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikte olmalarına dikkat etmelisiniz.

Karyola, gardırop, konsol, halı, perde gibi tüm ürünlerin yatak odanızın boyutlarına uygun ölçülerde olmasına dikkat etmelisiniz. Kendinize en uygun yatak odası tasarımı ile günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Yatak odanız, sizin için en önemli yaşam alanlarının başında gelir. Yatak odası dekorasyonunuz inşa etmek adına aksesuarlara ihtiyacınız olabilir. Yatak odası aksesuar önerilerini paylaştığımız blog makalemizi mutlaka inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Retro yemek masası, şık ve etkileyici yaşam alanları oluşturmak adına kullanıcıların tercih ettikleri Retro tasarım karakterini ta...
Devamı
Yatak odası takımı alırken takım içerisindeki mobilyaların seçimini doğru yapmanız yararınıza olacaktır. Bu doğru seçime yatak oda...
Devamı
Çalışma masaları, başarıya giden yolda en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Çalışma ortamları kişiyi motive eden bilinen bir ...
Devamı
Konforlu köşe takımları istisnasız herkesin dikkatini çekiyor. Değişen zevklere ve benimsenen farklı dekorasyon biçimlerine rağmen...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ