facebook
Dresuar Kullanımı ve Ev Konseptindeki Önemi

Dresuar Kullanımının ve Ev Konseptindeki Önemi

Mobilyalar arasında kullanım alışkanlığımız arasında pek olmayan, ancak kullanıldığı alanlarda tasarımı ve duruşu ile şık bir hava oluşturan Dresuar modellerinin ev konseptine sağladığı yararlar nelerdir? Dresuarlar yaşam alanlarında ki kullanım amacı nedir ve ne işe yaramaktadır?

Dresuar Kullanım Alanları

Dresuar modelleri nerelerde kullanılır, birçok kullanıcı tarafından merak edilen soruların başında geliyor. Dresuar çeşitlerinin genellikle kullanım alanları antreler olmaktadır. Antrelerin girişi ya da kapı çıkışına doğru yerleştirilen bu mobilya hem dekoratif olarak hem de işlevsel olarak birçok yarar sunmaktadır. Evinizden çıkarken hızlıca alacağınız eşyalarınızı dresuarınızda bulundurabilir ve bunu bir alışkanlık haline getirerek evden çıkarken önemli eşyalarınızı unutmamış olacaksınız.  Bu eşyalarınız yanınıza almanız gereken telefon, anahtarlarınız, cüzdanınız, yüzük, saat ve aksesuarlarınız gibi günlük yaşamda kullandığınız ve evden çıkarken almak isteyeceğiniz eşyalar olabilir.

Salonlarda da dresuar kullanımı görülmektedir. Konsol yerine çekmeceli dresuar modelleri tercih edilmektedir. Bu dresuar modelleri içerisinde yemek takımları ve çatal bıçak gibi toz ve kirden arınmasını sağlayacağınız raf ve çekmeceler bulunmaktadır. Konsol ile arasında fark bulunan dresuar modelleri daha çok yüksek ve dikdörtgen formdadır. Ancak konsollar daha çok yatay ve alçak dikdörtgen mobilyalar olarak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır.

Yatak odalarında da dresuarlar kullanılmaktadır. Dresuarlar evin birçok alanında kullanıldığı için hem işlevsel hem de tasarım olarak ev konseptini destekleyecek önemli mobilyaların başında gelmektedir. Yatak odasında dresuar kullanmak isterseniz daha çok aynalı olarak kullanılan modelleri tercih etmelisiniz. Yatak odanızda da salonunuzdaki gibi çekmeceli dresuar kullanmayı tercih edebilir ve en sık kullandığınız eşyalarınıza hızlı bir şekilde ulaşabilir ve burada saklayarak kaybolmalarını önüne geçebilirsiniz. Hemen hemen evin her alanlarında ve odalarında kullanılabilen dresuar modelleri yaşam alanlarınızdaki eksikliği doldurur ve konseptinizin tamamlayıcısı olarak tercih edebilirsiniz. Peki bu önemli mobilyayı seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Dresuar modeli tercih ederken atlanmaması gereken önemli konular nelerdir?

Dresuar Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dresuarlar önemli eşyalarınızı saklayacağınız, evin tasarımını destekleyecek ve kullanıldığı alanın konseptini tamamlama özelliği olduğu için bazı etmenlere dikkat etmeniz gerekecektir. Yüksek ayaklı dresuar modelleri genellikle yaşam alanlarında daha kullanışlı olmaktadır. Çünkü zemin ile arasındaki yükseklik farkı arttıkça çocuklar veya evcil hayvanlar tarafından erişimi kısıtlanmaktadır. Ailemizin parçası olan sevimli dostlarımız ses çıkartan ve ilgi çeken anahtarlık, yüzük, aksesuar gibi kaybolmaya müsait olan eşyalarınıza kolay erişebilir ve kaybolmasına sebep olabilir. Bu nedenle ayakları uzun yerden yüksekliği olan dresuar modellerini tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Klasik mi modern mi bir dresuar modeli seçeceğinize karar vermeniz gerekmektedir. Bir çok dresuar modeli bulunmaktadır. Bu modeller arasından doğru seçmi yapmanızı sağlayacak en doğru soru evimin tasarımı nasıl olmalı olacaktır. Evinizin konseptini ve tasarımını belirledikten sonra dresuar modelinizi de bu konsepte uygun olarak seçmeniz uyum açısından doğru bir tercih olacaktır. Klasik mobilyaların ve aksesuarların kullanıldığı bir yaşam alanında modern bir dresuar modeli kullanmanız uygun olmayacaktır. Tam tersi şekilde, modern mobilyalar ile tasarlanan yaşam alanlarınıza klasik dresuar modeli seçiminiz yanlış olacaktır. Bu nedenle ev konseptiniz ile dresuar seçiminiz uyumlu olmalıdır.

Çekmeceli dresuar modelleri ekstra yarar sağlamaktadır. Kaybolmasını istemediğiniz ve değerli eşyalarınızı saklamak istediğiniz alanlar için çekmece işinizi görecektir. Çekmeceli dresuar modelleri bir çok ıvır zıvır eşyanızı göz önünden kaldırarak daha derli toplu bir görünüm elde etmenizi de sağlayacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dresuar kullanım alanları günümüzde önceki dönemlere kıyasla oldukça artmış durumda! Bugün dekorasyon biçimlerinin hepsinin ayrılm...
Devamı
Retro yemek masası, şık ve etkileyici yaşam alanları oluşturmak adına kullanıcıların tercih ettikleri Retro tasarım karakterini ta...
Devamı
Son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan ev şeklinde çatılı karyolalar olan Montessori karyolalar ismini 20.yüzyılın başlarında Mar...
Devamı
Konforlu yatak modellerine şimdi daha yakından bakın. Yatak seçimi konusunda kullanıcılar her zaman tereddütte kalabilir. Sert mi ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ