facebook
Zen Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Zen Felsefesine Göre Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Zen felsefesi nedir? Zen felsefesine göre ev dekorasyonu. Sadeliğin günümüzdeki en etkili karşılığı minimalist dekorasyon anlayışı! Son yıllarda minimalist koltuk takımları, sade yatak odaları, minimalist aksesuarlar, minimalist halılar her yerde gözümüze çarpıyor.

Minimalist oturma odaları, minimalist mutfaklar, minimalist yatak odası takımları her geçen gün artan bir ivmeyle daha fazla tercih ediliyor. Çünkü bütün insanlar karmaşadan kurtulup, rahatlamanın yollarını arıyorlar.

Bu son derece doğal. Yaşam alanlarımızı sadeleştirmek, dingin ve dengeli bir ruh haline sahip olmamızı sağlar. Aynı zamanda motivasyonumuzu ve enerjimizi yükseltir. Bunu sağlamanın pek çok yolu olduğundan, özellikle Uzak Doğu menşeili akımlar bu noktada öne çıkıyor. Bunlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi Zen Felsefesi. Zen Felsefesi temelde rahatlamamıza, sakin ve dengeli bir hale bürünmemize odaklanıyor.

Böyle bir hale bürünmenin en pratik yolunu arayanlar ise Zen Felsefesi’ne göre dizayn edilmiş, minimalist bir dekorasyon anlayışında buluşuyor!

Denge, Uyum ve Rahatlama

Uzak Doğu’dan dünyaya yayılan Zen Felsefesi, bugün ulaştığı noktada kendi sınırlarını çoktan aşmış durumda. Yalnızca doğduğu coğrafyada değil dünyanın dört bir yanında benimsenmiş durumda. Bu benimseme Zen Felsefesi’nin hayatın her alanına girmesine, evimize, özümüze sinmesine neden oluyor. Dekorasyon anlayışları da bundan nasibini alıyor. Zen Felsefesi’ne göre dekore edilen evlerin sayısı günden güne artıyor.

Zen Felsefesi, derinlemesine incelendiğinde adeta uçsuz bucaksız bir okyanusu keşfetmeye benziyor. Ancak temelde taşıdığı prensipler değişmiyor. Bu prensipleri yakalamaksa göründüğü kadar zor değil. Basit dokunuşlar, küçük adımlar bile Zen Felefesi’nin denge, uyum ve rahatlamaya odaklanan yapısını kavramamızı sağlıyor.

Zen Felsefesi Minimalist Dekorasyonlarla Hayat Buluyor

Hemen her günümüz kaotik denebilecek kadar karmaşık bir yapıyı takip etmekle geçiyor. İş hayatı, ev hayatı derken tüm gündelik yaşam pratikleri birbiri ardına önümüze dikiliyor. Artan yorgunluğumuz stresimizi çoğaltıyor. Fiziksel ve zihinsel verimimiz düşüyor. Dolayısıyla rahatlamaya ve sakinliğe olan ihtiyacımız da aynı oranda yükseliyor. Zen Felsefesi, işte tam bu noktada karşımıza çıkarak, önümüzde uzanan yep yeni bir yola dönüşüyor.

Üstelik bu yoldan yürümek çok basit. Yaşam alanlarımızda Zen Felsefesi’nin izlerini taşıyan çizgileri edinmenin yolu minimalist bir dekorasyon anlayışından geçiyor. Çünkü rahatlamaya odaklanan Zen Felsefesi en etkili biçimde minimalist dekorasyonlarla hayat bulabiliyor.

Yumuşak Renkler Seçmeli ve Uyuma Dikkat Etmelisiniz

Zen Felsefesi’nden aldığınız ilhamı evinizde görünür kılmak için, bu felsefenin temelinde yer alan elementler arası uyumu gözetmek zorundasınız. Bu da dekorasyonda seçeceğiniz renklere dikkatle yaklaşmanız gerektiğine işaret ediyor. Duvarlardan, mobilyalara, halılardan, aksesuarların rengine kadar hepsinde bu dengeyi korumak zorundasınız. Özellikle yumuşak renkleri seçmeli ve tonlar arasındaki uyuma odaklanmalısınız. Baskın olmasını istediğiniz rengi doğru belirlemelisiniz.

Yaşam Alanlarınızın Sahibi Eşyalarınız Değil, Sizsiniz!

Yaşam alanlarınızın sahibinin eşyalarınız değil siz olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden karmaşadan uzak ve boğucu bir atmosfer yaratmamak için mobilyalarınıza minimum yer vermelisiniz.

Minimalist koltuk takımları, şık ve modern çizgileriyle hem konfor sahibi olmanıza hem de salon ya da oturma odalarında size sahip olabileceğiniz en geniş alanı sağlamalarıyla öne çıkıyor. Oluşturacağınız denge için kullanımı gerekli olan sade koltuk takımları, evin geri kalanında olduğu gibi düz ve sade renklerle buluşuyor. Rahatlamanıza destek olması için toprak renklerinin ahenginden faydalanabilirsiniz.

Mutfaklarda da evin diğer alanlarında olduğu gibi minimum seviyede eşya ve aksesuar kullanmaya özen göstermelisiniz. Rahat hareket edebilmek için, evinize daha çok dokunabilmek için burada da minimalist halılar arasından size en uygun olanı belirleyip, büyük ve ağır halılardan uzak durmaya gayret etmelisiniz.

Zen Felsefesi’ne en uygun sade yatak odaları, minimalist yatak odası takımları ile süslenen ve gün ışığının içeriye girmesine her daim olanak veren yatak odalarıyla kuruluyor. Doğal ışığın evinizi bol miktarda aydınlatması Zen Felsefesi’ne göre dekore edilmiş evlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Gün ışığı, az eşya, yumuşak renkler bir araya gelip, size rahatlamanın anahtarını veriyorlar. Aslında Zen Felsefesi’nin cazibesini yakalamak bu kadar kolay.

Bir önceki yazımız olan Bahçe Mobilyası Temizliği Nasıl Yapılır? yazımızı okumek ve incelemek için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Salonlarınızda kullanacağınız şık mobilyalar ile konuklarınızı etkileyecek yaşam alanları oluşturabilirsiniz. Salonların genel kon...
Devamı
Doğru berjer nasıl seçilir? Berjer koltuk modelleri her sezon, değişen dekorasyon anlayışlarına uygun biçimde tasarlanan koleksiyo...
Devamı
Salonlar ve oturma odaları, evde zamanımızın en fazla geçtiği alanlardır. Bu nedenle salonların ve oturma odalarının hem dekorasyo...
Devamı
Bohem dekorasyona göre mobilya seçimi nasıl yapılır? Kaynağını yerleşik yaşama karşı, yersiz yurtsuz yaşayan göçebe çingenelerden ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ