facebook
Çocuğunuzu Mutlu Edecek Genç Odası Fikirleri

Çoçuğunuzu Sevindirecek Genç Odası Takımları

Zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri odaları çocuklar için çok önemli. Çocuk odalarının dekorasyonu, çocukları mutlu edecek ve onlara ilham verecek şekilde düzenlendiğinde geçirdikleri vakitten aldıkları keyif artmakta. Ebeveynler bu odaların dekorasyonu için birbirinden farklı seçenekleri değerlendirirken, çocuklarının tercihlerini ve ilgi alanlarını ön planda tutmalılar.

Mekân Tasarımı

Birbirinden farklı genç odası tasarımları arasında seçim yapmak oldukça zor olsa, öncelikle odanın büyüklüğüne ve kullanılış amacına göre seçim yapmak faydalı olacaktır. Çocuk bu odada uyumanın yanı sıra ders çalışma, serbest zaman geçirme, ilgi alanlarına yönelme, arkadaşları ile vakit geçirme gibi aktiviteleri gerçekleştireceği için mekân olabildiğince verimli kullanılmalı. Huzurlu ve sade bir ortam sağlanması adına, oda parçalara bölünerek farklı konseptler yaratılmalı. Gereksiz ayrıntılar ile odayı doldurmak yerine, az fakat çocukların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak kullanışlı ve çok işlevli mobilyalar seçilmeli.

Çocuğun Dünyası

Genç odaları çocukların ve gençlerin iç dünyasını yansıtacak ve onlara ilham verecek öğeleri barındıracak şekilde tasarlanmalı. Odanın çocuğun ilgi alanlarına yönelik bir temada düzenlenmesi artık yeni dönemdeki genç odası modelleri ile mümkün. Farklı spor, müzik, sanat, meslek dallarına ait tasarımlar ve semboller içeren genç odaları çocukların ruhunu yansıtmakta. Kız ve erkek çocuklar için tercih edilen pembe ve mavi tonlarının da dışına çıkılarak, eşya seçiminde çocuğun tercihine göre çok daha renkli ve ya sade bir görünüm sunan açık renkler de artık sıklıkla kullanılmakta.

Aksesuarın Önemi

Günümüzde farklı genç odası stilleri sayısız alternatif sunmasına rağmen, sadece mobilya ile bir genç odası tasarlanamaz. Odada kullanılacak fonksiyonel ya da dekoratif aksesuarlar, örneğin ilgi alanlarına yönelik objelerin kitaplığında yer alması, sevdiği spor dalına ait görsellerin yer aldığı renkli bir halı ve nevresim, farklı tonda tül ve perdeler, sıra dışı aydınlatmalar ile çocuğunuz odasında vakit geçirdiği her an görsel bir şölen yaşayabilir.

Mobilya Seçimi

Genç odalarında tercih edilecek mobilyalar çocukların ve gençlerin sağlığı ve güvenliği göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Cam ve diğer kırılgan objelerin oda tasarımında ve mobilyalarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Sivri veya kesici parçaların mobilyalar üzerinde bulunmaması son derece önemlidir. Eğer tercihiniz ranza ise mutlaka merdiven düzeneğinin güvenli olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, üretim aşamasında daha az kimyasal kullanılan mobilyalar, antialerjik halı ve perdeler tercih edilerek çocukların en çok vakit geçirdikleri ortamı daha sağlıklı kılmak mümkün. Ayrıca yaş grubuna yönelik seçimler yapmak da çocukların konforu açısından son derece önemli.

Genç Odası Modelleri Fiyatları

Piyasada her bütçeye uygun kız ev erkek genç odası takımları bulunmaktadır. Ebeveynler bu bütçeyi belirlerken önceliklerine göre karar vermenin yanı sıra çocuklarını mutlu etmeyi de göz önünde bulundurmalılar. Özellikle zamansız, modası geçmeyecek, fonksiyonel ve dönüşebilir genç odası takımlarını tercih ederek, çocuklarınız büyüdükçe daha az parça değiştirerek daha az harcama yapmanız mümkün.

Özelleştirilebilir Alanlar

Genç odalarında çocukların yaratıcılığını pekiştirmek ve kendilerinin özelleştirebileceği alanlar yaratmak da son derece önemli. Örneğin, resim yapmayı ya da yazı yazmayı seven bir çocuk için odadaki duvarlardan birinin kara tahta olarak tasarlanması ya da silinebilir duvar kâğıtları kullanılması parlak bir fikir olabilir. Yine çocukların el becerilerini güçlendirmek adına, “kendin yap” trendine uygun şekilde avize gibi bazı aksesuarları çocukların tasarlamalarına fırsat vererek, odalarının dekorasyonunda pay sahibi olmalarına imkân verilebilir. Bu kişiselleştirilmiş objeler ve aksesuarlar sayesinde, çocuğunuz odasının eşsiz olduğunu hissedecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Küçücük bir bahçe bile yeşilliklerle ve ruhunuzu dinlendirecek çiçeklerle doğru dekore edildiğinde içerisinde çıkmak istemeyeceğin...
Devamı
Yemek masası sandalye seçimi genellikle üzerinde durulmayan bir konu olsa da yemek masanıza sonradan seçeceğiniz sandalyeleri doğr...
Devamı
Göz bebeğimiz olan çocuklarımızın yaşadığı oda ve gelişimini sürdürdüğü odası ve uykusu için önemli bir faktör olan beşik seçimini...
Devamı
Mimari yaklaşımlardaki değişimler dekorasyon trendlerini ve evlerdeki mobilya ihtiyaçlarını da değiştiriyor. Özellikle metropol ke...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ