facebook
Yataklı Köşe Koltukları ile Misafirlerinizi Ağırlayın

Yataklı Köşe Koltukları ile Misafirlerinizi Ağırlayın

Köşe koltuk takımları, vazgeçilmez oturma gruplarındandır. Birçok özelliği, modele, tarza sahip köşe koltukları bulunmaktadır. Yatak olabilme özelliği olan yataklı köşe takımları ile hem dekoratif açıdan oldukça şık salon ve oturma odaları oluşturabilir hem de misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz.

Köşe koltuk takımları hem işlevsellik hem de dekoratif açıdan oldukça tercih edilen oturma gruplarıdır. Özellikle dar alanların dekore edilmesinde büyük kolaylık sağlasa da geniş alanlarda da oldukça fazla kullanılmaktadır. Kalabalık aile yapısına sahip olan ve gece yatılı misafir ağırlayan kişiler için oturma gruplarının yatak olabilme özellikli olması çok önemlidir. Bu nedenle yataklı köşe koltukları, köşe takımlarında aranan bir özelliktir.

Yatak olan köşe koltukları özellik açısından farklı şekillerde yatak olabilmektedir. Açılabilen köşe koltukları genellikle koltuğun alt kısmının çekilip açılması ile yatak olabilmektedir. Bazı yatak olabilen köşe koltuk modelleri sırt dayama kısmından sağlanan düzenekle yatak olabilmektedir.

Yataklı köşe koltuk takımı alırken dikkat etmeniz gereken birçok husus bulunmaktadır. Öncelikle yatak olma sistemini, dikkatlice incelemeniz ve sizin için uygun olup olmadığını kontrol etmeniz gereklidir. Koltuk takımınızın evinizin ölçülerine uygun olması çok önemlidir. Dar alanlara alınan büyük koltuklar evi hem kalabalık gösterecek hem de gerekli hareket alanını kısıtlayacaktır. Geniş alanlar için alınan ve alana dar gelen koltuklar ise hem dekoratif açıdan hem de işlevsel açıdan kullanışsız olacaktır. Bu nedenle alacağınız yataklı köşe koltukların salon ve oturma odanız için yeterli büyüklükte olmasına dikkat etmelisiniz.

Özellikle dar alanlar için dikkat etmeniz gereken diğer husus köşe koltuk yatak olduğunda alana sığıp sığmadığıdır. Bu gibi durumların önüne geçmek için salonunuzun, oturma odanızın veya yataklı köşe koltuk takımını kullanacağınız diğer alanların boyutlarını ölçerek mobilya almanızdır. Mobilyalar geniş alanlarda incelendiği için alana sığıp sığmadığına karar vermeniz zor olabilir. Alacağınız her mobilya için önceden alanı hesaplamanız olumsuzluk yaşamanızı ortadan kaldıracaktır.

Yatak olabilme özelliği olan köşe koltuk takımı alırken koltuklarınızın hem oturma hem de yatma sırasında rahat olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yumuşak oturumlu köşe takımlarının bazı modellerinde yatmaya bağlı olarak oturma alanlarında çökmeler oluşabilmektedir. 

Yataklı köşe takımlarının oturumlarının rahatlığı için kendi zevklerinizi dikkate almalısınız. Nasıl koltuklarda oturmak istediğinize karar vermeli ve o özellikleri taşıyan koltukları almalısınız. Rahatlık herkesten herkese göre değiştiği için rahat koltuk alırken dikkat etmeniz gereken sadece sizin ve alacağınız koltukları sizinle birlikte kullanacak kişiler için uygun özelliklerde olmasıdır.

Köşe koltuk takımının döşenmesinde kullanılan kumaşların uygun özellikler olması gereklidir. Koltuk takımları genellikle döşemelerinden eskimeye başlar.  Döşemelerinde oluşan yıpranmaların oluşmaması için kumaş kalitesi çok önemlidir.  Koltukların silinmesi koltukların yıpranma süresini hızlandırmaktadır. Bu nedenle koltukların olası lekelenmeleri için, koltuk kumaşının leke tutmaz özellikte olması çok önemlidir. Temizlik sırasında fazla kuvvet ve temizlik malzemesi harcanmaması için de kolay temizlenebilir özellikte olması gereklidir.

Koltuklarınızın yerden yüksekliği hem konfor hem de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur. Uzun boylu kişiler ve kısa boylu kişiler için farklı yükseklikteki koltuk modelleri uygun olacaktır. Sizin için uygun olan koltuk yüksekliği, koltuğa oturduğunuzda ayak bileği, diz ve kalça eklemlerinin 90 derece olacak şekilde bükülen koltuklardır. Hem sağlığınız hem de konforunuz için uygun yükseklikteki köşe koltuk modellerini tercih etmelisiniz. Yataklı L koltukları ile evinizde hem dekoratif salon ve oturma odaları oluşturabilir hem de misafirlerinizi ağırlayacağınız koltuklara sahip olabilirsiniz.

İşlevsel, şık ve konforlu köşe koltukları seçebilmek için, köşe koltuk seçim rehberimizi mutlaka inceleyin. Ya da uygun fiyatlı koltuk modellerini ve özelliklerini paylaştığımız blog makalemizi inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern halı modellerini şimdi keşfedin. Modern dünyanın koşuşturmacası içinde evlerimiz dinlenebileceğimiz ve kendimizle kalabilec...
Devamı
Kitap aşıkları iyi bilirler ki, bir kitabı okumaktan alınan haz kadar büyük bir haz varsa o da kitapları birbirinden ergonomik ve ...
Devamı
Stüdyo dairelere mobilya seçimi nasıl yapılır? Ufak yaşam alanlarında oturma odası nasıl dizayn edilir? Stüdyo daireler 1+0 veya 1...
Devamı
Mekan aydınlatma fikirleri her sezon değişen trendlere, farklılaşan şahsi zevklere göre şekilleniyor. Ancak öyle ya da böyle herke...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ