facebook
Depreme Uygun Ev Dekorasyonunu Keşfedin

Depreme Uygun Ev Dekorasyonunu Keşfedin

Depreme uygun ev dekorasyon fikirlerini keşfedin. İster lüks ister modern bir yaşam alanı olsun, depreme karşı güvenilir ve korunaklı bir ortam oluşturmak oldukça önemlidir. Depremde can sağlığı ve yaralanmaların önüne geçebilmek için ev dekorasyonunu bilinçli ve planlı bir şekilde oluşturmak gerekmektedir. Bilinçli bir dekorasyondan kastımız ise, yaşam alanlarında tercih edilen mobilya ve diğer etmenlerin doğru ve sağlam bir şekilde konumlandırılmasıdır. Böylece depremde binanın yıkılmadığı ancak, içerisindeki eşyaların devrilme ve düşme durumlarından dolayı oluşabilecek ciddi yaralanmaların da önüne geçilecektir. Peki depreme uygun ev dekorasyonunda kesinlikle dikkat edilmesi gereken etmenler nelerdir?

Avizeler Öncelikli

Avizeler yaşam alanlarında hem dekoratif hem de işlevsel anlamda kullandığımız aydınlatma ürünleridir. Birbirinden şık ve gösterişli avize modelleri bulunmaktadır. Bu avizeler klasik yaşam alanlarında kristalli çok kollu ve ağır yapılara bürünürken, modern yaşam alanlarında da metal, ağır çok dallı tasarımlara bürünebilmektedir. Kilolarca ağırlığa sahip olan bu aydınlatma ürünlerinin başımızın hemen üzerinde tavanda asılı olması başlı başına bir tehlike oluşturmaktadır. Tabi doğru bir montaj işlemi ve konumlandırma sonucunda avizelerimizi gönül rahatlığıyla yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz.

Depreme uygun ev dekorasyonunda avizelerin dikkat edilmesi gereken en önemli oda yatak odalarıdır. Uyurken en savunmasız anınızda, başınızın ya da gövdenizin üzerine kilolarca ağır bir avizenin düşmesi yaralanmanıza sebebiyet verecektir. Bu sebeple yatak odaları öncelikli olarak, salonlar ve yemek odalarında da avizelerin, direkt olarak aktif kullandığınız bölgelerden uzakta konumlandırılması gerekmektedir. Yani yatağınızın üzerine avize olmamalıdır. Ya da salonda koltuklarınızın üzerinde, yemek odası takımının da üzerinde avize konumlandırılmamalıdır. Eğer illaki yemek odası takımı ya da yatak odalarında yatağın hemen üzerine bir avizeye yer verilmek zorundaysanız, hafif ve daha çok gramafon kâğıt tarzı hafif malzemeden üretilen avizeleri tercih etmeniz gerekmektedir.

Mobilyaları Sabitleyin

Deprem esnasında hareket eden eşyalar devrilme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum da mobilyaların çıkış alanlarını kapatma riskine sebebiyet vermektedir. Daha da kötüsü, bu mobilyaların üzerinize devrilme riskidir. Özellikle uyuduğunuz ve dinlendiğiniz yaşam alanlarınızda, yani salon ve yatak odalarınızda büyük mobilyalardan olan gardırop, vitrin gibi mobilyalarınızı duvara sabitlemeniz gerekmektedir. Gardırobun üzerinde atacağınız L aparat ile gardırobunuzu sabitleyebilir ve devrilmesinin önüne geçebilirsiniz. İşte yapacağınız ve belki de hayatınızı kurtaracak olan işlem bu kadar kolay.

İlk Yardım Çantası

Ev dekorasyonunuzu oluştururken, kendinize kaçış alanları oluşturmalı ve ilk yardımda ihtiyacınıza yarayacak olan eşya, ilaç, araç gereç vs gibi önemli etmenleri ulaşabileceğiniz bölgelerde konumlandırmanız gerekmektedir. Özellikle kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceğiniz ilk alana, ilk yardım çantanızı yerleştirmelisiniz. Böylece deprem esnasında ilk yardım çantasına kolayca ulaşarak, hayatta kalmanızı sağlayacak önemli bir etmeni sağlamış olacaksınız.

Depreme karşı ev dekorasyonu dizayn etmek, ufak önlemleri önceden almak ancak önemli kazaların önüne geçmektir. Tek yapmanız gereken olası tehlikeleri ve önlenebilecek kazaları fark edip, gerekli önlemleri almak olacaktır. Bu sebeple yukarıda verdiğimiz tavsiyelere uymanız, büyük bir deprem esnasında olası kazaların önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Puf çeşitleri evlerde birçok alanda kullanılan mobilyalardır. Salonlarda, yemek masalarında, yatak odalarında, mutfaklarda, holler...
Devamı
Yazlık evlerde şık olduğu kadar göz alıcı bir dekorasyon oluşturmak için yazlık ev dekorasyon önerilerine ihtiyaç duyabilirsiniz. ...
Devamı
Dekorasyonu bütünleyen unsurlar arasında en önemlisi aydınlatma. Neden mi? Çünkü doğru ışık ayarlarıyla ortama derinlik katabilirs...
Devamı
Modern ve şık bir tasarıma sahip uygun fiyatlı yemek masası sandalyeleri ile yaşam alanlarınızda etkileyici konseptler oluşturabil...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ