facebook
Evlerde Tercih Edilen Tekstil Ürünleri Nelerdir

Evlerde Tercih Edilen Tekstil Ürünleri Nelerdir

Evlerimizde tercih ettiğimiz tekstil ürünleri nelerdir? Dekorasyonda kullanılan tekstil ürünleri nasıl seçilir? Halı, perde, kilim, örtüler ve daha fazlası... Yaşam alanlarımızdaki oluşturduğumuz dekorasyonların temelinde, eşsiz bir uyum yatmaktadır. Bu uyumu sağlamak için belirli köprüler kullanılmalıdır. Bu köprüler kimi zaman ev aksesuar ürünleri olduğu gibi kimi zaman da ev tekstil ürünleri olmaktadır. Yani halı, perde, kilim gibi eşyalar. Peki bu ürünlerin çeşitleri nelerdir? Seçimini gerçekleştirirken nelere dikkat edilmelidir?

Halı Modelleri

Evlerde tercih edilen tekstil ürünlerinin başında halılar gelmektedir. Halı modelleri, birçok farklı tasarım ve yapıda kullanıcılara sunulmaktadır. Hemen hemen birçok yaşam alanına uyum sağlaması adına halı üretilmiştir. Kültürümüzde önemli yeri olan el dokuması halılar, zaman içerisinde yerini fabrika üretimi halılara bıraksa da hala üretilmektedir. Birbirinden şık ve etkileyici motifler hem el dokuması halılarda hem de fabrikasyon halılarda işlenmektedir. Halıların tasarımında sadece motifleri ön planda değil, renkleri, yün yapısı, ölçüleri ve kesim şekilleri de önemlidir. Klasik, modern, barok birçok yaşam alanına ve konseptine uygun halı modelleri bulunmaktadır. İşte burada önemli olan mükemmel bir göz ve zevk algısı olacaktır. Hem renk hem motif hem de bütün tasarımına bakıldığında halıların, kullanıldığı alanlara uygun olması gerekmektedir. Her odaya uygun halı modeli bulunmaktadır. Salon halıları, yatak odası halıları, mutfak halıları gibi.

Evlerin Gelinlikleri Perdeler

Başlıktan da anlayacağınız üzere perdeler evlerimizin gelinlikleridir. Bembeyaz dantelli, işlemeli tül ve perdelerimiz evlerimize mükemmel bir hava katmaktadır. Özellikle yeni yıkanıp asıldıklarında evin kokusunu bile değiştiren perdeler, aynı zamanda tasarımları, renkleri ve kullanım alanları ile dekorasyona önemli bir yere sahiptir. Sadece dekorasyona katkısı değil, işlevselliği de önemlidir. Bu sebeple tüller ve perdeler birlikte kullanılmaktadır. Perdeler daha çok güneş ışıklarını ve özellikle apartman dairesinde oturan kullanıcılar için, evin içerisinin gözükmemesi adına kullanılır. Tüller ise daha ince ve geçirgen yapıya sahip olsalar da gelinliğin ön yüzü gibidir. Perdeler ise gelinliğin astarı gibi işlev görür. Perde seçimi de oldukça önemlidir. Farklı perde renkleri ve tasarımları bulunmaktadır. Özellikle lüks yaşam alanlarında fon perdeler sıklıkla kullanılmaktadır. Son zamanlarda tül yerine store perdeler kullanılsa da yaşam alanlarında klasikleşen tül perdelerin bıraktığı konsept ve etki bambaşkadır.

Nevresim – Masa Örtüsü

Nevresim ve masa örtüleri de daha çok yatak odası ve yemek odası mobilyalarının şıklığına şıklık katmaktadır. Özellikle nevresimler tasarımları, renkleri ve duruşlarıyla yatak odasında adeta en gözde nokta olmayı başarabilir. Doğru bir seçim ile mükemmel yatak odası dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz.

Masa örtüleri ise daha çok masanın darbelerden, toz ve kirden korunmasının yanında, şıklığı ve göz alıcı yapısını sürdürmek için kullanılmaktadır. Geçmişten el dantelleri ile örülen masa örtüleri günümüzde yerini fabrikasyon üretime bıraksa da masa örtüleri, masaların konseptini ve estetiğini kesinlikle değiştirmektedir.

Mobilyalar ve ev dekorasyonunda etkisini bırakan ev tekstil ürünlerinin seçimi oldukça önemlidir. Bu sebeple bu eşyalarınızı seçerken, tasarımları, yapıları ve en önemlisi de kullanışlılıklarıyla sizi memnun etmesi gerekmektedir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Genç odası mobilyalarını seçerken, odayı ve mobilyaları kullanacak gencin hobileri, çalışmaları, hedefleri ve hayallerindeki bir m...
Devamı
Havuzlarda, plajlarda ve otellerde olmazsa olmaz ürünlerin başında gelen şezlongların doğru seçimi oldukça önemlidir. Havuz başınd...
Devamı
Salon ve oturma odaları evlerde en fazla zaman geçirilen alanlardır. Ailenin ortak zaman geçirdiği, misafirlerin ağırlandığı, eğle...
Devamı
Anne ve baba adayları bebek sahibi olacaklarını öğrendikten itibaren tatlı bir telaşa bürünebilirler. Bu telaşlar arasında bebekle...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ