facebook
Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Önemli

Bebek odaları, ailelerin en çok dikkat ettiği ve özendiği yaşam alanlarıdır. Daha bebeğiniz dünyaya gelmeden cinsiyeti belirlenir belirlenmez bebek odası dekorasyonu fikirlerini araştırmaya başlarsınız. İşte size yardımcı olacak rehber yazımızda bebek odası dekorasyonunda ailelere ve çiftlere vereceğimiz önemli ve hayat kurtarıcı öneriler.

Bebeğinizin Odasının Dekorasyonu

Bebek odası denildiğinde akla ilk gelen tasarım ve odanın şıklığı olmaktadır. Ancak dekorasyon dan çıkarılacak bir diğer ana konu ise odanın işlevsel bir şekilde döşenmesi ve bebeğinize ve size maksimum kolaylık sağlamasıdır. Bebeğinizin gelişimini seyredeceği bu oda da sizin ve bebeğinizin işini kolaylaştıracak dekorasyon fikirleri oldukça yararlı olacaktır. Bir bebek odasında mutlaka olması gereken mobilyalara değinmek gerekirse, beşik, cibinlik, gardrop, berjer, pofuduk halı, loş aydınlatma, yumuşak duvar ve zemin kaplamaları, oyuncaklar ve dahası. Peki gelin her birinin önemine teker teker değinelim.

Bebeğiniz İçin Kaliteli Bir Beşik Seçin

Bebeğinizin konforlu ve güvenli bir uyku geçirmesi için rahat ve güvenilir beşik seçimi oldukça önemlidir. Beşik modelleri olarak arattığınızda karşınıza yüzlerce sonuç ve ürün çıkacaktır. Her biri dışarıdan bakıldığında rengarenk ilgi çekici mobilyalardan oluşmaktadır. Peki hepsi güvenli mi? Ya da hepsi konforlu ve ergonomik ölçüler dikkate alarak mı tasarlandı? Bu soruların cevabı hayır olacaktır. Piyasada göreceğiniz beşiklerin hemen hemen yarısı, hafif ve dayanıksız ürünlerden oluşmaktadır. Dayanıksız ve hafif ürünler güvenlik konusunda çocuğunuzu ve sizi sıkıntıya sokacaktır. Olası bir depremde, ya da çarpmada beşik sallanacak veya devrilme riski ile karşı karşıya kalabileceksiniz. Bunlara ek olarak doğru ayarlanmayan çıta aralıkları, ve yükseklikleri bebeğinizin beşikten düşmesine neden olabilir. Bu nedenle bebek beşiklerinin ergonomik ölçüleri oldukça önemlidir.

Bebek gelişiminde doğru yatak önemli bir rol oynamaktadır. Bebeğinizin omurgasının doğru gelişebilmesi için rahat bir yatak, rahatça ayaklarını oynatabileceği geniş bir alana ihtiyaç duymaktadır. Bu alan sağlanmadığı takdirde bebeğiniz sıkıntıya düşecek, zaman zaman ağlayarak huzursuzlanacak ve belki de ileride tedavisi mümkün olmayacak omurga rahatsızlıklarına yakalanabilecektir. Bu nedenle bebeğinizin yatak seçimi ve hareket alanı oldukça önemlidir.

Kazaları Önlemek İçin Pofuduk Halı Yumuşak Zemin ve Duvar Döşemesi

Bebeğiniz ilk adımları atmaya başladığında paytak paytak yürür ve genellikle düşme eğilimindedir. Hele ki koşmaya çalıştığında bu düşme sorunu daha da artacak, sert zeminlerde bebeğinizin canının acımasına hatta daha ters durumlarda yaralanmalara kadar gidecek kazalara sebebiyet verebilir. Bu nedenle bebeğinizin odasına pofuduk yumuşak bir halı, taşa veya betona nispeten daha yumuşak zemin kaplamaları, duvarlarda da yumuşatıcı bantlar kullanılması yararlı olacak ve olası kazaların önüne geçecektir.

Bebek Odası Aydınlatması

Bebek Odasına Berjer

Bebek odasında berjer kullanımı son yılların trend dekorasyon fikirlerindendir. Bebeğinin başında bekleyen anne ve babaların bu berjerde istirahat etmesi yorgun ve uyanık geçen geceleri bir nebze olsun hafifletecektir.

Hem ışıl ışıl hemde loş bir ortamı isteyeceğiniz zamanların olacağı bebek odasında iki türlü aydınlatma kullanmalısınız. Daha loş ışığı lambader modelleri sağlayacakken, ışıl ışıl bir odayı bebek odası avize modelleri sağlayacaktır. Böylece bebeğiniz ile oyun oynarken, yemeğini yerken veya bakımını yaparken aydınlık olan odanız, bebeğiniz uyurken daha loş bir ışık sağlanacaktır. Bu loş ışık bebeğinizin uykuya dalma sürecinde onu huzurlu hissetmesini ve uykuya hızlı dalmasını sağlayacaktır. Ancak unutmayın bebeğiniz uyuduktan sonra siz odadan çıkarken mutlaka ışığı söndürüp karanlık bir ortam sağlamalısınız. İnsan vücudunda büyüme hormonu karanlıkta salgılanmaktadır. Bu nedenle bebeğinizi olduğunca karanlık bir odada uyutmalısınız. Unutmayın bunun yararını göreceksiniz.

Bebek odası dekorasyonu oluştururken sizlere sunduğumuz tavsiyeleri keşfetmek için şimdi blog makalemizi de incelemnizi öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evde dinlenmek için en fazla zaman geçirilen alanlar yatak odalarıdır. Günün yorgunluğunu yalnızca bedenen değil ruhen de taşırız....
Devamı
Televizyon üniteleri genellikle salon konseptine göre seçilen mobilyalardan oluşmaktadır. Peki televizyon ünitesi modelinizi hiç t...
Devamı
Kaliteli bir iş ortaya çıkarmak için, seçtiğiniz ofis mobilyaları hem yaptığınız işi rahatlıkla yerine getirebilmemize elverişli o...
Devamı
Baharın gelişi ile herkeste bir enerji artışı olduğunu fark etmişsinizdir. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, güneşin gülümsem...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ