facebook
Berjer Koltukların Salonlarda Doğru Kullanımı

Berjer Koltukların Salonlarda Doğru Kullanımı

Fransız dekorasyon kültürünün bir parçası olan berjer koltuklar salon dekorasyonuna renk ve hareket katmak isteyenler tarafından özellikle kullanılıyor. Berjer koltuk modellerini isterseniz salon takımınızın bir parçası olarak tekli koltuk şeklinde kullanabilir isterseniz tamamen aykırı bir duruş timsali olarak kullanabilirsiniz. Renk ve desen bakımından her şeyden bağımsız bir berjer koltuk kullanımına yönelebilirsiniz. Tercih sizin!

Bugün şık salonların olmazsa olmaz mobilyaları arasında berjer koltuklar da yerini alıyor. Fransız dekorasyon stilinin önemli bir parçası alarak uzun yıllardır hayatımızdaki yerini koruyan berjer koltukların evlere sağladığı şık dokunuş göz ardı edilemez. Üstelik, ilk örnekleri 15. yüzyılda görülen berjer koltuklar artık 21. yüzyıl itibariyle salonlardan çıktı, cafelerde, restoranlarda, otel lobilerinde ve ofislerde dahi rahat berjer koltukların kullanımı söz konusu oluyor.

Evde Bir Keyif Koltuğunuz Olsun

Berjer denildiğinde hala pek çok kişide tekli koltuk algısı oluşsa da biz berjer için size “kişisel koltuğunuz” tanımlaması yapıyoruz. Evde bir keyif koltuğunuz olmasın mı yani? Koltuk takımınıza ek olarak bir tamamlayıcı niteliğinde berjer kullanabilirsiniz tabi ama kendiniz için ayrı bir köşede özel bir alan yaratma fikrine de uzak kalmayın. Örneğin, pencere önünde keyifle sabah kahvenizi yudumlayacağınız veya kışın battaniye altında kitap satırları arasında kaybolacağınız özel köşenize uygun bir berjer modeliniz neden olmasın?

Berjer Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Berjer koltuk modelinizi seçerken nerede ve nasıl kullanacağınızı düşünerek bir tercih yapmanız gerekiyor. Bu sayede hem işlevsellik hem de şıklık bakımından avantajlı olursunuz. İşte berjer koltuk modelinizi seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • Berjerler her koltuk takımı ile uyum yakalayabilecek türde koltuklardır. Bu da aslında mobilyalarınıza uyum sağlaması adına zorlanmayacağınız anlamana geliyor. Ancak burada önemli olan nokta tarzınız... Klasik tarzda bir salon takımını modern tarzda bir berjer ile tamamlarsanız uyumsuzluğu da göze almalısınız. Tavsiyemiz daha özenli seçimler yapmanız yönünde.
  • Berjer koltuk seçerken kullanım amacınızı da gözden kaçırmayın. Eğer oturmaktan ziyade dekoratif amaçlı kullanacaksanız berjer koltuğunuzun oturma alanının genişliği çok önemli değil. Ancak sürekli olarak kullanacaksanız geniş ve rahat bir oturma alanına sahip olan modellere yönelmelisiniz.
  • Berjerler, kollu ve kolsuz olmak üzere 2 farklı şekilde üretiliyor. Kitap okumak ya da dinlenmek için kullanacaksanız tercihinizi mutlaka kollu modeller arasından yapmalısınız. Böylece hem daha uzun süre hem de daha rahat bir şekilde kitap, dergi ve gazete okuyabilirsiniz.
  • Berjer koltukların kullanım alanlarından biri de şömine başlarıdır. Romantizmin de önemli temsilcilerinden olan şömine başına en çok berjer koltuk modelleri yakışıyor. Ancak bu şekilde kullanılacaksa ısıya dayanıklı modellerim tercih edilmesi de önem kazanıyor.
  • Ağır olmayan bir model seçmeniz bir başka önerimiz. Bu sayede hem yerini rahatlıkla değiştirebilirsiniz hem de temizlik sırasında mobilyayı çok daha rahat bir şekilde yerinden oynatabilirsiniz.
  • Renklerin bir mekanı daha geniş ve daha dar gösterme gibi etkileri olduğunu unutmayın. Berjer modelinize karar verirken de aklınıza renklerin etkisini mutlaka getirin. Bir tekli koltukla salonunuzu daha geniş ya da daha dar gösterebiliyorsunuz. Açık renklerle daha geniş ve ferah mekanlar kurgulayabileceğinizi hatırlatalım. Öte yandan, ortamın dekorasyonuna göre sıcak renklere sahip modelleri de tercih edebilirsiniz. Eğer birlikte kullanılacağınız koltuk takımınız tek renk ve sade bir tasarıma sahipse, canlı renklerin yer aldığı bir berjer modelini tercih edebilirsiniz. Patchwork kumaşlarla kaplı modeller de en son trendler arasında yer alıyor.

Çocuk odalarına uygun çalışma masası nasıl seçilir? Yazımızı okumak için lütfent t

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kimilerine göre portmanto, kimilerine göre ise fortmanto. Genellikle evlerimizin giriş kısmında olan, mont ve ayakkabılarımızı bul...
Devamı
Baby shower, son yıllarda gitgide popülaritesi artan bir etkinlik olarak sıklıkla karşımıza çıkmakta. Doğumdan önce, anne adayının...
Devamı
Dekorasyonda aynaların sırrına, yaşam alanlarınıza kattıklarına daha yakından bakın. Makalemizde yaşam alanlarınızda ayna kullanma...
Devamı
Geniş yatak odalarının dekoratif tasarımında kullanılacak mobilya ve aksesuar ürünlerinin seçimi nasıl olmalıdır? Odanız için seçe...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ