facebook
Uygun Fiyatlı Koltuk Modellerini Keşfedin

Uygun Fiyatlı Koltuk Modellerini Keşfedin

Salon ve oturma odaları evlerde en fazla zaman geçirilen alanlardır. Ailenin ortak zaman geçirdiği, misafirlerin ağırlandığı, eğlenceli zamanlar geçirildiği ve dinlenildiği alanlardır. Bu nedenle bu alanların dekorasyonuna oldukça önem verilmektedir. Salon ve oturma odalarının dekorasyonunda koltuk takımları önemli yere sahiptir. İşlevsel olarak evlerin vazgeçilmezleri olan koltuk takımları alana, zevke uygun olması gerektiği gibi bütçeye de uygun olması gereklidir. Bütçenize uygun ekonomik koltuklar ile evinizi dekore edebilirsiniz.

Uygun fiyatlı koltuklar oldukça farklı modellerde bulunmaktadır. Ekonominize uygun fiyatlarda koltuk alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey malzeme kalitesidir. Birbirlerine yakın fiyatlarda koltuk modelleri arasında malzeme kalitesi farklılık göstermektedir. Beğendiğiniz modellerdeki koltukların iskelet ve döşeme kalitesine dikkat ederek koltuk seçimi yapmalısınız.

Koltuk modeli seçerken kendinize en uygun özellikleri olan koltuğu seçmelisiniz. Evdeki zamanın büyük bir kısmını koltuklarda dinlenerek geçiririz bu nedenle koltukların rahat olması çok önemlidir. Ancak rahatlık oldukça göreceli bir kavramdır. Herkes için rahatlığın tanımı farklıdır. Evde yaşayan ve koltukları kullanan kişilerin rahatlığına en uygun özellikleri olan koltuk modelini seçmelisiniz.

Koltukların oturum sertliği, yerden yüksekliği, genişliği, yastık özellikleri, döşeme özellikleri koltuğun rahatlığını değiştirmektedir. Koltuk seçerken bu özelliklerine dikkat ederek koltuk modeli seçmeniz gereklidir. Koltukların oturum sertliği oldukça çeşitlilik göstermektedir. Sünger, yay, pamuk, yün, kaz tüyü gibi farklı birçok malzemeden koltuk üretilebilmekte ve bu nedenle oturum sertliği de değişmektedir. Kimi kişiler sert kimileri yumuşak koltukta oturmaktan keyif alırlar. Eğer nasıl oturum özelliğine sahip koltukta rahat ettiğinizi bilmiyorsanız koltuk modellerini incelemeniz ve rahatlıklarına bakmanız gereklidir.

Koltukların yerden yüksekliği konfor için oldukça önemli özelliklerdendir. Koltukta otururken ayakların yerle temasının uygun açıda olması gereklidir. Koltuğa oturduğunuz zaman ayak bileğiniz ve bacağınız arasındaki açının ve kalça eklemi açınızın 90 derece olması en uygunudur. Evde yaşayan kişilerin boy uzunluklarına uygun yükseklikte koltuk seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Koltukların oturma alanının genişliği de oturma sırasındaki rahatlıkta önemli bir faktördür. Evde yaşayan ve koltukları kullanan kişilere uygun genişlikte oturma alanı olan koltuk modeli seçmelisiniz. Koltukların modellerindeki değişiklikler yastıklar ile sağlanabilmektedir. Bazı koltuk modellerinde sırt dayama kısmında bolca yastık bulunmaktadır. Oturma sırasında yastıklardan rahatsız olup olmayacağınıza karar vermeli ve ona göre koltuk modeli seçmelisiniz.

Koltuk seçerken koltukların döşemesinde kullanılan kumaşın özelliklerine dikkat etmelisiniz. Koltukların döşemesi hem oturma rahatlığı açısından hem görünüm açısından hem de kullanım açısından dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Oturma rahatlığı açısından koltuk döşemelerini incelediğinizde döşemeleri incelemesi ve avantaj-dezavantaj durumuna göre seçim yapmalısınız. Örneğin deri döşemeli koltukların temizlemesi oldukça kolaydır ancak sıcak yaz aylarında oturma sırasında rahatsızlık oluşturabilir. Özellikle salon ve oturma odaları için koltuk alınacaksa ve sıcak iklimlerde yaşanıyorsa deri koltuğun bu özelliklerine dikkat edilmelidir.

Kullanım açısından koltuk döşemesi seçimine dikkat edilmelidir. Koltukların ilk günkü özellikte görünüyor olmasının en büyük unsuru döşemelerinin güzel durmasıdır. Yeni görünümlü, bakımlı ve yıpranmamış döşemeler koltuk takımlarınızı uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır.

Lekelenme olması koltukların görünümünde olumsuz izlenime sebep olacaktır. Lekelerin oluşmaması için leke tutmaz özellikte kumaşla üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Koltukların yıpranmasının bir nedeni de temizleme sırasında harcanan kuvvet ve temizlik malzemeleridir. Kolay temizlenebilme özelliği olan döşemelerle koltuklarınızın yıpranma süresini uzatabilirsiniz.

Ucuz koltuk modelleri ile evinizin dekorasyonunu yapabilirsiniz. Ancak yukarıda belirttiğimiz özelliklere dikkat ederek uzun süreler kullanabileceğiniz oturma grubu satın alabilirsiniz. Yeni evlenecekseniz ya da evinizi yeniden kuracaksanız, yeni evlenenlere koltuk takımı önerileri verdiğimiz makalemizi mutlaka inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebek odası mobilyaları seçimi anne babalar ve anne baba adayları için oldukça heyecanlı bir süreçtir. Bebekleri için oda hazırlam...
Devamı
Çocuklu evlerde çocukların güvenliği için birçok alanda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bebeklerin ve çocukların hareketlendikler...
Devamı
Evlenecek çiftlerin, eksiksiz bir çeyiz listesine sahip olması ilk planları arasında yer almaktadır. Ev eşyaları ve mobilya öneril...
Devamı
Puf koltukların yararları nelerdir? Puf koltuk modelleri sandıklı puflardan minder puflara, armut puflardan silindir puflara kadar...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ