facebook
Bebek Odası Mobilyalarını Seçerken Dikkat Edilecekler

Bebek Odası Mobilyalarını Seçerken Dikkat Edilecekler

Bebek odası mobilyaları seçimi anne babalar ve anne baba adayları için oldukça heyecanlı bir süreçtir. Bebekleri için oda hazırlama sırasında dekoratif olarak şık olan mobilya ve eşya seçimi kadar bebeklerin gelişimini destekleyen ve sağlıklarını koruyacak özelliklerde olması çok önemlidir.

Bebek odaları dekore edilirken ve bebek odaları için mobilya seçilirken renk olarak açık tonlar seçilebilir. Özellikle dara alanlarda kullanılan koyu renk mobilyalar ve koyu duvar boyaları alanda boğucu bir hava oluşumuna neden olabilir. Bebek odalarında oldukça tercih edilen beyaz renkte seçilecek bebek odası mobilyaları bebeğinize huzur verecek bir oda dizayn etmenizi sağlayabilir.

Bebek odası mobilya takımı olarak mobilyaları birlikte alabileceğiniz gibi ayrı mobilya seçimi ile evlerinizi dekore edebilirsiniz. Eğer bebek odası takımı içerisinde içinize sinmeyen bir mobilya bulunuyorsa o mobilyayı içinize sinmeyerek alacağınıza başka bir mobilya ile takımlaştırabilirsiniz.

Bebek odalarında beşik, gardırop, şifonyer ve anne babaların odada oturabilmesi için berjer veya koltuk bulunabilir. Bebeklerin bezlerinin değiştirilmesi için tasarlanmış olan üst kısmında bez değiştirme alanı, alt kısımda bezlerin ve bebeklerin eşyalarının konumlandırılması için çekmece ve raf bulunan mobilyalar son zamanlarda tercih edilen mobilyalardır. Alanı yeterli olan anne ve babalar için işlevsel olan bu mobilyaları bebek odalarınız için tercih edebilirsiniz.

Bebek odaları için mobilya alınırken unutulmaması gereken en önemli husus bebeklerinizin ortalama bir yıl içerisinde emekleme, yürüme, kendilerini ve çevrelerini keşfetme sürelerini oldukça hızlı bir şekilde tamamlayacağıdır. Bu süreçte bebeklerinizin gelişimlerini desteklemek ve olası kazaların önüne geçmek için bebek odası mobilyalarının özellikleri dikkatle incelenmelidir.

Bebek odası mobilyaları arasından beşikler, bebek odalarının olmazsa olmaz mobilyalarıdır. Hem uyku sırasında bebeklerin güvenli bir şekilde yatmasını sağlayan hem de içinde oyun oynadıkları, vakit geçirdikleri bir alandır. Beşiklerin fonksiyonel özellikleri ile birlikte bebekler için güvenli olması çok önemlidir.

Beşikler bebekler için güvenli alanlar olsalar da bazı durumlarda ciddi kazalara neden olabilirler. Beşik kenarlarının indirilip yükseltilebilmesi işlevsel olarak anne ve babalar için oldukça kullanışlıdır. Özellikle bebeklerin çok hareket etmedikleri dönemde yatak içerisinden bebeklerin kolayca alınıp kolayca beşiğe konabilmesine yardımcı olmaktadır. Ancak eğer kenarlarının hareketli olması bebeklerin ellerinin veya ayaklarının sıkışmasına, beşikten düşmesine neden olabilir. Eğer kenarları açılıp kapanan beşik tercih edecekseniz kilit mekanizmasının güvenilirliğine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Beşiklerin kenar koruyucuları bebeklerin kendilerini, ellerini veya kafalarını beşiklerin kenarına vurmamaları için oldukça kullanışlı olan ürünlerdir. Ancak koruyucular yeteri kadar gergin bağlanmazsa bebekler uyku sırasında dönerek kendilerini ve başlarını bu koruyuculara dolayıp nefes almalarını zorlaştırabilirler. Beşik kenar koruyucularının beşik kenarlarına sağlam ve gergin bir şekilde bağlanabiliyor olması önemli bir husustur.

Bebeklerin odalarının yer döşemeleri ve halıları önemli unsurlardır. Bebeklerin yerde zaman geçirmeleri gelişimleri için önemli olan bir husustur. Bebekler yerde zaman geçirirken zemininin tozlu olmaması önemlidir. Bazı halılar tüylenme yapabilmekte ve toz tutabilmektedir. Bebek odalarında tercih edilecek olan halıların tüylenme yapmayan, toz tutmayan ve kolay temizlenebilen özelliklerde olması önemlidir. Bebekler için üretilmiş olan bebek zemin döşemeleri ve bebek halıları da hijyenik ve kullanışlı olan bebek odası eşyalarındandır.

Bebek odası mobilyası seçilirken üretilen malzemelerinin sağlık için uygun olmasına, hijyenik ve dayanıklı olmasına dikkat etmeniz gereklidir. Boyanmasında ve cilasında kullanılan malzemeler, kullanılan ahşap bebek odaları için önemli olan hususlardır.

Bebek odası mobilyaları seçerken, bebeğinizin en temke ihtiyaçlarını da unutmamak ve atlamamak için, bebek ihtiyaç listesi hazırladık. Şimdi Bebek ihtiyaç listesine ulaşmak için, şimdi tıklayın. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Estetik, tasarım ve konforun bir arada olması gereken yaşam alanlarımızda köşe koltuk takımlarının oluşturduğu eşsiz konseptlerin ...
Devamı
Mükemmel yaşam alanları oluşturmak isteyebilir ve bu doğrultuda tasarımınızı oluşturabilirsiniz. Gelin bir adımda kendiniz için at...
Devamı
Kimilerine göre portmanto, kimilerine göre ise fortmanto. Genellikle evlerimizin giriş kısmında olan, mont ve ayakkabılarımızı bul...
Devamı
Salon aksesuarları yaşam alanlarındaki modern dekorasyona kattığı yarar ile tüm evlerde kullanılmalıdır. Birçok alanda kullanılaca...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ