facebook
Yünlü Halılar Mı Akrilik Halılar Mı?

Yünlü Halılar Mı Akrilik Halılar Mı?

Evlerimizde tercih edeceğimiz halıları belirlerken, son dönemece çoğunlukla yünlü halılar ve akrilik halılar ile birlikte giriyoruz. Birbirilerine yakın duruşlarıyla bu iki halı tipi kararsızlıkları da beraberinde getiriyor. İster istemez arada kalıyoruz. Her ikisi de kendilerine has özellikleriyle belli başlı avantajlara sahip olduğundan nihai kararı vermekte zorlanıyoruz.

Böyle bir durumda yapmamız gereken, hem genel olarak yaşam alanımıza sereceğimiz halılara dair beklentilerimizin üzerinden geçmek hem de yünlü halılar ve akrilik halılar için geçerli olan detaylara yeniden bir göz gezdirmek.

Öncelikle İhtiyaçlarınızı Belirlemelisiniz

Seçim yapmadan önce ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi belirlemelisiniz. Evlerin her bölümünde yer alan ve tüm dekorasyon biçimine her odada ayrı ayrı katkılar sağlayan halıların nerede kullanılacağı çok önemli. Halı seçiminde sizi yönlendirecek unsurların başında bu durum, yani halınızı nerede kullanacağınız geliyor. Salon ya da oturma odasında, koridor ya da mutfakta belki de bebek odası yahut da genç odasına uygun olan halı modelleri değişkenlik gösteriyor. Hepsi için yünlü halılar ve akrilik halılar arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak her halı tipi ve modeli, evin her bölümüne uyum sağlayamıyor. Diğer taraftan bir yatak odasında iyi duran bir akrilik ya da yün halı modeli başka bir yatak odasında nahoş bir görüntü yaratıyor. İşte tam da bu noktada herkesin dikkat etmesi gereken belli başlı detaylar çıkıyor meydana!

Sermeyi düşündüğünüz mekanın ölçülerini, mobilyalarını büyüklüklerini, yerleşim düzenini ve bu mekanı hangi ihtiyaçlar doğrultusunda dekore edeceğinizi bilmelisiniz. Boydan boya halıyı mı seviyorsunuz, yoksa boşluklar bırakarak daha mı dekoratif bir görünüm elde edersiniz, bunu da belirlemelisiniz. Ayrıca hangi mevsimde olduğumuz da halıtipini belirlerken bize yol gösteriyor. İnce tabanlı halıları, içinde bulunduğumuz kış mevsiminde tercih etmeniz pek uygun olmayacaktır. Buna karşın zevkler ve renkler tartışılmaz dendiğini de hatırlamış olalım.

Gerçi, söz konusu olan yünlü halılar ve akrilik halılar olduğundan, bu tipin tüm modelleri kış mevsiminde evin pek çok bölümüne doğrudan uyum sağlıyorlar. Belli başlı ihtiyaçlar ve şahsibeğeniler fark oluşmasına neden oluyor. Aralarında büyük bir fark olduğunu söylemek dahi, kimi zaman zorlaşabiliyor.

Yünlü Halılar

Yün halı modelleri yumuşak bir dokuya sahiptir. Bu yapıları kullanıcısı halıya bastığı anda kendisini fark ettirir. Konforlu bir basma alanı sağlar. Yumuşaklığın yanı sıra, sıcaklığı da beraberinde getirir. Kısacası yüksek konfor beklentisi olanları tercihi genellikle yün halı modellerine yönelmektir. Yün halılar ayrıca dayanıklıdır. Aşınmaya karşı dirençli olduklarından, uzun süreli kullanım için son derece uygunlardır. Bununla beraber özellikle klasik dekorasyon müdavimlerinin yaşam alanlarını rahatlıkla süsleyebilirler. Ama modern tarzı sevenlerin beklentilerine de karşılık vererek, hem nostaljik hem de modern bir tarz oluşturmalarına katkı sağlayabilirler.

Akrilik Halılar

Akrilik halı modelleri, akriliğin yapısından ötürü yün halıya en yakın görünüme, teknik özelliklere ve konfora sahiptir. Kimileri yün halı kullanmaktan, estetik nedenlerle yahut alerjik sebeplerle kaçındığından, akrilik halılar, yünlü halılar karşısında güzel alternatifler olarak değerlendirilebilir. Akrilik halılar leke tutmaya ve güneş ışığına karşı dayanıklıdır. Kolay kolay solmazlar. Tıpkı yün halılar gibi klasik ve modern tüm dekorasyon biçimlerine rahatlıkla uyum sağlayabilirler.

Birbirlerine yakın duruşlarıyla ve benzer kullanım avantajlarıyla donatılmış olduklarından, yapacağınız seçimin kesinlik kazanması size bağlı! Önce hayal edin, sonra gözünüze kestirdiğiniz modellere dokunun, hissedin! Mutlaka biri diğerine göre daha ağır basacaktır. Seçiminiz ne olursa olsun, incelikli zevkiniz ve içinizden geleni takip etmiş olmanız sizi mutlaka mutlu edecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Biri size, “yemek yerken ölçülü ol” derse, bundan ne anlarsınız? Fazla yememeniz gerektiğini, öyle değil mi? Elbette haklısınız am...
Devamı
Tik ağacı nedir ve özellikleri nelerdir? Doğada birçok ağaç türü bulunmaktadır. Tik ağacı da sağlam ve dayanıklılığıyla ünlü bir a...
Devamı
Yan sehpalar yaşam alanlarında nasıl kullanılır? Yan sehpaların özellikleri nelerdir? Dekorasyonunuza dahil edeceğiniz mobilyaları...
Devamı
Çalışma masalarında mutlaka olması gereken özellikler nelerdir? Çalışma masaları kullanıcısının ihtiyaçlarına yanıt verecek niteli...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ