facebook
Meditasyon Köşesi Oluşturma Rehberi

Meditasyon Köşesi Oluşturma Rehberi

Bir gün içinde kendinize zaman ayırmak ve hayatınızın stresinden arınıp, enerjinizi yükseltmek için tam 86 bin 400 saniyeniz var! Bu zaman diliminin bir kısmını yalnızca kendinize ayırmayı hak etmiyor musunuz sizce? Kendinizle baş başa kalıp rahatlamak için yapmanız gereken tek şey evde bir meditasyon köşesi kurmak.

Böylece dilediğiniz herhangi bir anda, isterseniz günün ilk ışıklarını görebileceğiniz bir saatte yahut gecenin huzur veren sessizliği içinde sadece kendinizle ilgilenebilirsiniz.

Küçük Dokunuşlarla Gerçekleştirilen Basit Uygulamalar

Bunun için öncelikle evinizde kendinize yer açmanız lazım. Üstelik meditasyon köşesi oluşturmak son derece basit ve bir o kadar keyifli. Rahat bir meditasyon köşesi oluşturmanın yolu detaylardan, küçük dokunuşlarla gerçekleştirilen basit uygulamalardan geçiyor.

Öncelikle açık havada mı yoksa kapalı ve sessiz bir ortamda mı bulunmak istiyorsunuz buna karar verin. Kendinize uygun bir köşe belirleyin. Daha sonra rahatlamanız için bu köşeye en uygun olan rengi seçip, etrafınızda görmek istediğiniz eşyaları ve aksesuarları belirleyen. Renk seçimi köşenizin ana atmosferini oluşturmanın ilk ve en büyük adımı. Ardından yükleneceğiniz pozitif enerjiye katkı sağlayacak ayrıntılara odaklanın. Şık tablo çeşitleri, aynalar, sarkık avizeler bu noktada göz gezdirebileceğiniz objeler.

Belirlediğiniz köşeye bir yandan canlılık katacak diğer taraftan da meditasyon esnasında rahat etmenizi sağlayacak minderleri etrafa yerleştirin. Minderlerin yanında halı modelleri içinden, bulunduğunuz ortamın ölçülerine uygun dekoratif bir halı da seçebilirsiniz. Tüm zemini kaplamamasına dikkat edin. Aynı zamanda yumuşak ve ağır olmayan bir halı seçtiğinizden emin olun. Eğer meditasyon köşenizde değişiklik yapmak isterseniz, kolay taşınabilir bir halı seçmenin avantajıyla bunu hemen gerçekleştirebilirsiniz.

Duvarların rengine uygun ve baktıkça sizi rahatlatacak trend tablolar ne olurdu diye düşünüp, bu duvarda gördüğünüz zaman size iyi hissettireceğine inandığınız tabloları uygun biçimde yerleştirin. Göz yoran figürleri taşıyan tablolardan kaçınmaya çalışın. Trend tablolar belirlendikten sonra akıllara hemen trend ayna çeşitleri geliyor.

Trend ayna çeşitleri arasından zevklerinize uygun bir tanesini seçip bu köşeye yerleştirin. Yansımalar çoğu zaman rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Dekoratif bir ayna bulunduğunuz ortamın atmosferine ferahlık katacaktır. Trend ayna çeşitleri köşenizde beğendiğiniz bir açıyı tekrar etmenize de olanak sağladığından, meditasyon köşelerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Seçtiğiniz köşenin doğru biçimde aydınlatılması da en az mekan seçiminiz kadar önemli. Işığın üzerimizdeki fiziksel ve psikolojik etkileri hatırlanırsa, aydınlatmanın önemi bir kat daha artıyor. Meditasyon köşeniz için yumuşak bir aydınlatma yolunu seçmelisiniz. Işığın şiddeti gözünüzü yormamalı. Loş bir ortam sakinleşip daha dengeli bir ruh haline bürünmenize yardımcı olacaktır.

Her zevke ve dekorasyon anlayışına göre çeşitlenen sarkık avize modelleri, hem şık tasarımları ile dikkat çekiyor hem de size sahip olmak istediğiniz uygun aydınlatmayı sağlıyor. Sarkık avize modelleri genellikle modern kesimlerle, oval ya da köşeli hatların keskinleştiği özgün tasarımlarla beraber, dekoratif biçimini daha da belirgin biçimde gözler önüne seriyor.

Kendinizi Meditasyon Köşenizin Rahatlığına Bırakın

Tüm bunları bir araya getirdikten sonra ise geriye yalnızca meditasyona başlamak kalıyor. Dilediğiniz zaman harekete geçebilir ve rahatlığın, stresten arınmış olmanın keyfine varabilirsiniz.

Unutmadan şunu da belirtelim; meditasyon köşenizin dekorasyonunun elle tutulmayan en önemli parçası ise müzik! Doğru müzik seçimi meditasyon köşenizin belki de en önemli bileşeni. Müziği de belirledikten sonra hazırsınız! Daha fazla vakit kaybetmeyin ve kendinizi notaların ilham veren ahengi eşliğinde meditasyon köşenizin rahatlığına bırakın! Bunu herkesten çok hak ettiniz!

Bir önceki yazımız olan Eames Sandalyelerin Hikayesini Keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Mobilyanın aykırısı olur mu? Cevap veriyoruz: Olur! Dresuar bu aykırılığa en güzel örneklerden biri oluyor çünkü kullanımı açısınd...
Devamı
Ev dekorasyonunun şüphesiz en etkili konsept oluşturucularının başında halı modelleri gelmektedir. Onlarca farklı halı modeli aras...
Devamı
Son dönemde aydınlatma alanında hem fonksiyonel hem dekoratif özellikleriyle ön plana çıkan lambader modelleri günümüz ev dekorasy...
Devamı
Mutfakları güzelleştirmenin yolları nelerdir? Mutfak dekorasyonu hakkında bilgi alın. Lezzetli yemekler yapmak, içecek hazırlamak,...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ