facebook
Eames Sandalyelerin Hikayesi Nereden Geliyor

Eames Sandalyelerin Hikayesi Nereden Gelmektedir?

Dünya tasarım tarihinde eames sandalye modelleri kadar ses getirmiş bir başka ürün yoktur dersek herhalde yanılmış olmayız. Tabiki öne çıkan ve kendi kulvarında öncülük etmiş farklı tasarımlar olsa da, bunların arasında öyle modeller var ki diğerlerinden daha sağlam bir zeminde yükseliyor.

Eames sandalye modelleri de bunlardan bir tanesi ve belki de en önemlisi.

Tasarımda Dünyaya Öncülük Eden Çift: Ray ve Charles Eames

Modern ve estetik tasarımlar günümüzde olduğu kadar geçmişte de önemseniyordu. Kullanım kolaylığı, konfor, zarafet her zaman yaşam alanları içerisinde önemseniyordu. Çünkü bu vazgeçilmez ayrıntılar bulundukları mekana hem kimlik kazandırıyor hem de canlı bir atmosfer yaratıyor. Bu durum günümüzde de geçerliliğini koruyan yegâne konulardan biri.

Eames sandalye modelleri ile 50 yılı aşkın zamandır mobilya ve dekorasyon dendiğinde isimlerinden söz ettiren Ray ve Charles Eames çifti, geride bıraktığımız yüzyılın en önemli tasarımcıları arasındaydı.

Kendilerinden sonraki tüm tasarımcılar ve dekorasyon stilleri ile birlikte hem klasik sandalye modelleri hem de modern sandalye modelleri için devrim niteliğinde bir başarı ortaya koyup, alanında öncü olan çiftimiz günümüz dünyasının mobilyalarının ortaya çıkmasında büyük pay sahibi.

Ergonomik sandalye modelleri arasında kendisine sarsılmaz bir konum edinmiş olan eames sandalye modelleri; klasik ya da modern dekorasyon stilleri arasındaki yerini yıllardır koruyor. Bunun ardında ise tam da incelikli bir dekorasyon yapmanın gerekliliği olan çok yönlü ve bütüncül bir bakış açısı yatıyor.

Tasarımda dünyaya öncülük eden Ray ve Charles Eames çiftinin muhteşem bakış açısı da elbette ilham verici bir hikayeden besleniyor.

Eames Sandalye Modelleri Nasıl Ortaya Çıktı?

Eames çifti herkes için tasarım mottosuyla hareket ediyor ve yenilikçi bakış açılarını her zaman koruyorlardı. Ancak bu yenilikçi bakış açısının kıymeti anlaşılana dek dünya tarihi çok farklı hikayelerin yaşandığı durumları kaydetti. Bunlardan bir tanesi de yenilikçi bakış açısı nedeniyle çiftimizin bulundukları üniversiteden kovulmasıydı.

Takip eden dönemde uçak imalatında kullanılan hidrolik presleme metodun mobilyalarda kullanan ilk isim olan Eames Çifti, endüstriyel yenilikleri mobilya ve sandalye tasarımlarına başarıyla uyguladı. Bu özgün ve yenilikçi tutumları onların İkinci Dünya Savaşı sonrasında, dünyanın seri üretime en çok ihtiyaç duyduğu anda tasarımlarına başvurulan kişiler olmasını sağladı.

Çiftin hikayesi, dikkat çekiciliğini, İkinci Dünya Savaşı sonrası Amerikan Hükümeti ve çeşitli uçak üreticilerinin özel istekleri doğrultusunda hazırlanan kalıp kontrplaklar ve uçak parçaları üretiminde kullanılan teknikleri mobilyalara uyarlamasıyla kazanıyor.

Kısacası endüstriyel devrimin olanaklarını, estetik bir çizgi ve gündelik hayatın ihtiyaçları ile birleştirebilmeleri, onları bugün elde ettikleri konuma kavuşturuyor.

Eames Sandalye Modelleri Dünyanın Her Yerinde Tercih Ediliyor

Özgün tasarımları, dünyanın her yerinden seçkin kullanıcılara ulaşırken, eames sandalye modelleri, modern sandalye modelleri arasında her zaman tercih edildiler. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça benimsenmiş haldeler.

Farklı büyüklükteki alanlar için farklı boyutları bulunan eames ergonomik sandalye modelleri aynı zamanda uygun fiyatlı sandalyeler arasında yer alıyor. Eames sandalye fiyatları ile de her bütçeye uygn seçenekler barındırıyor. Bu durum da, klasik sandalye modelleri ya da modern sandalye modelleri arasında eames sandalyelerin her zaman tercih seçeneklerinin başında yer almasını sağlıyor.

Özgün Olmanın İlk Adımı: Yenilikçi Bir Anlayışa Sahip Olmak

Eames çiftinin hikayesi bizlere, özgün olmanın ve dekorasyon stilleri arasında her zaman kendimize en uygun seçimleri yapabilmenin ilk adımının yenilikçi bir anlayış olduğunu tekrar hatırlatıyor. Keşfetmemiz gereken gözümüzün önünde duruyor. Yalnızca daha dikkatli bakmak ve dekorasyon söz konusu olduğunda göstermemiz icap eden cesareti ortaya koymalıyız!

Eames sandalyelerin hikayesi makalemizi beğendiyseniz bir önceki yazımız olan Otizmli Çocukların Ev Dizaynı Nasıl Olmalıdır? makalemizi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dresuar modelleri yakın zamanda hayatımıza girip ön plana çıkmış gibi görünse de aslında kullanımı çok eskiye dayanıyor. Modern dr...
Devamı
Evlerimizde tercih edeceğimiz halıları belirlerken, son dönemece çoğunlukla yünlü halılar ve akrilik halılar ile birlikte giriyoru...
Devamı
Orta sehpa modelleri yaşam alanlarına işlevselliği ve tasarımı ile mükemmel bir katkı sağlamaktadır. Özellikle aktif kullanılan sa...
Devamı
İlk bahar dekorasyon fikirlerini keşfedin. Yaşam alanlarınıza yapacağınız yenilikler ile hem evinizi hem de kendinizi yenileyebili...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ