facebook
Doğru Portmanto Seçimi Nasıl Olmalıdır

Doğru Portmanto Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru portmanto seçimi nasıl yapılır? Portmanto seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Evlerimizin genellikle hol ve giriş kısımlarında kullandığımız portmantolar kullanışlı yapısıyla beğenileri toplarken şık tasarımı ile de hoş karşılama alanları oluşturmaktadır. Depolama ve dekorasyon işlevleri için tercih ettiğimiz modern portmanto modelleri birçok farklı tasarımda, ölçü de ve özellikte kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Örneğin, aynalı portmantolar, kapaklı portmantolar, çekmeceli portmantolar gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır. Bu farklı çeşitler de kendi arasında model ve ölçülerine göre ayrılmaktadır. Bu kadar fazla çeşit arasından doğru seçimi yapmak için önemli bir filtreleme yapmanız gerekmektedir. Peki doğru portmanto seçimi nasıl olmalıdır? İşte tüm detayları yazımızın devamında ele alıyor ve doğru seçimi yapmanız için sizi yönlendiriyoruz.

Doğru sorulara doğru cevapları vererek portmanto seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Evde Kaç Kişi Yaşıyor?

Bir portmanto seçimi yaparken öncelikle ihtiyacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Tercih ettiğimiz ve satın alacağımız mobilyaların ihtiyaçlarımızı karşılaması gerektiğini unutmadan doğru kararı vermemiz gerekir. Bunun için de portmantoyu kullanacak kişi sayısı önemlidir. Çünkü kişi sayısı portmantodaki askılık sayısından tutun da ölçülerine kadar tüm değişkenleri belirleyen önemli bir faktör olacaktır. Evde yaşayan kişi sayısı ortalama 4 kişilik bir aile olarak baz aldığımızda orta büyüklükte 2 kapılı ya da dar 4 kapılı portmantolar rahatlıkla aile fertlerinin işini görecektir.

Evinizin Dekorasyonu Modern Mi Klasik Mi

Satın alacağınız portmantonun boyutuna karar verdikten sonra portmanto modelleri arasından daha rahat seçim yapabilmek için evinizin dekorasyonuna uyumlu bir seçim yapmanız gerekmektedir. Modern portmanto modelleri ya da klasik portmanto modelleri arasından evinizin tarzına uygun olanı seçmelisiniz. Modern yaşam alanlarında modern portmanto modelleri tercih edilirken, klasik yaşam alanlarında ise klasik portmanto modelleri kullanılmaktadır. Şık yaşam alanlarında dekorasyon bütünlüğünü sağlamak adına aynı tarz mobilyaların kullanımımın önemi büyüktür.

Ayakkabılık Portmanto Modelleri

Yaşam alanlarında portmanto ve ayakkabılığı aynı alanda tercih etmek isteyen kullanıcılar için tasarlanan ayakkabılıklı portmanto modelleri alan tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Dar giriş ve hole sahip olan kullanıcıların genellikle tercih ettiği bu mobilya tüm eşyalarınızı bir ara da tutarak kullanışlı bir yapıda geliyor. Kapaklı ayakkabılık rafları olduğu gibi açık raflar ile de hızlıca ayakkabınızı alıp kullanmanızı sağlayan modeller mevcuttur.

Portmanto satın almak isteyen kullanıcıların birçoğu ayakkabılıklı olan portmanto modellerini tercih etmektedir. Günümüzde işlevsel eşyaların artması ile birlikte bir eşyadan alınan yarar maksimum düzeyde beklenmektedir. Bu sebeple günümüzde çok işlevli mobilyaların tasarımı artmaktadır.

Boy Aynası Tercih Etmelisiniz

Aynalı portmanto modelleri olduğu gibi aynasız portmanto modelleri de bulunmaktadır. Ancak büyük bir boy aynalı portmanto modeli tercih ederek dışarıya çıkarken son kez kombininize ve kıyafetinize bakıp son dokunuşları gerçekleştirebilirsiniz.

Toplumumuzda tek başına bir boy aynası kullanma alışkanlığı olmadığı için genellikle aynalı portmanto modelleri tercih edilmektedir. Portmantonun uzun kapağına boydan boya yerleştirilen ayna ile boy aynası ihtiyacı giderilmektedir. Bu sebeple mutlaka boy aynalı portmanto modeli tercih etmelisiniz. Aynalı portmanto modellerinin sağladığı bir diğer yarar ise dar girişlerinizi daha geniş ve ferah gözükmesini sağlayacaktır.

MDF Portmanto ve Sunta Portmanto Farkı

Tercih edeceğiniz tüm mobilyalarda olduğu gibi portmanto modellerinde de ürünün üretim malzemesine dikkat etmelisiniz. MDF ile üretilmiş portmanto modellerinin maliyeti daha yüksek olduğu için fiyatları da sunta malzemeden üretilen ürünlere göre daha fazla olabilmektedir. Ancak MDF mobilyaların ağır olması sebebiyle daha dayanıklı ve ufak darbelerde sallanmaması gibi birçok avantaj sunmaktadır. Suntadan üretilmiş portmantolar ise daha hafif yapıda ve uygun fiyatlı ürünler bulabilirsiniz. Ancak daha dayanıksız olan bu sunta ürünler uzun yıllar boyunca kullanım imkanı sunmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Stil Sahibi Evlerde Ayna Seçiminin Önemi makalemizi okumek ve keşfetmek için lütfen tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Gardırop düzeni oluşturmak ilk bakışta kolay görünse de uygulamada zor olan süreçlerden bir tanesidir. Buradaki zorluğun nedeni ya...
Devamı
Biri size, “yemek yerken ölçülü ol” derse, bundan ne anlarsınız? Fazla yememeniz gerektiğini, öyle değil mi? Elbette haklısınız am...
Devamı
Evlerinize renk katacak ve evinizin tüm havasını değiştirecek tablo modelleri, duvar dekorasyonu için vazgeçilmez. Tablo modelleri...
Devamı
Yemek odasında, yemek masası üstü, konsol üstü, vitrin içi ve duvar gibi farklı alanlarda konumlandıracağınız yüzlerce çeşit akses...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ