facebook
Yeni Nesil Evlerde Dresuar Kullanımı

Yeni Nesil Evlerde Dresuar Kullanımı

Dilimize Fransızcadan geçen dresuar, söylerken ağız dolduran kullanırken de çok fazla amacı aynı anda karşılayan özel mobilyalardan biri. Dresuar kullanımının tarihi çok eskilere, yüzlerce yıl öncesine kadar uzanıyor. Özellikle de Avrupa’nın dekorasyon tarihinde önemli bir yere sahip olan dresuarı ilk kim buldu ve dreasuar ilk nerede kullanıldı bilinmese de yeni nesil evlerde farklı kullanım şekilleriyle hala kendine yer bulduğunu söyleyebiliriz.

Fransızcadan Türkçeye geçen bir kelime dresuar. Mobilya olarak da yine Fransız dekorasyon stilinden ve Avrupa kültüründen evlerimize taşındığını söylemek mümkün… Dresuar kullanımının tarihine bakacak olursak, geçmişte daha çok evlerin girişinde kullanılan bir mobilya olarak karşımıza çıksa da yeni nesil evlerde durum pek öyle değil. Çok farklı alanlarda, çok farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak dresuarların değerlendirildiğini görüyoruz. Üstelik değişen modelleri ve her dekorasyon stiline uygun tasarımlarıyla yeni nesil evlerin vazgeçilmeyen mobilyaları arasındaki yerini alıyor. Dresuarın kullanım amaçlarını ve kullanım alanlarını sizin için derledik!

Antrede Dresuar Kullanımı

İlk olarak bu mobilyanın ortaya çıkışındaki kullanım şeklinden başlayalım. Evlerin girişlerinde özellikle anahtar, cüzdan gibi eşyaları bıraktığımız; bir derleme ve toplama mobilyası olduğunu söylemek gerek. Yani dresuarın ortaya çıkışındaki amacı bu tarz bir kullanımı karşılamak. Ama şıklık her dönemde ön planda olmuş tabi. Şık bir dresuar, misafirleri de şık bir ortamda karşılamak demek. Öte yandan antrede konumlandırılan dresuarların artık eskisi kadar olmasa da evin telefonunun da konulduğu eşyalar olduğunu belirtelim. Ortak bir noktada konumlanan telefon böylelikle her yerden daha rahat bir şekilde duyulabiliyor.

Mutfakta Dresuar Kullanımı

Yeni nesil evlerde her türlü mobilya, her alanda kendine bir kullanım şekli bulabiliyor. Bu fonksiyonel amaçlı da olabiliyor, dekoratif amaçlı da. Mutfaklarda dresuar kullanımı masaya alternatif olarak tercih edilebiliyor. Yapısı gereği genellikle ince uzun bir tasarıma sahip olan dresuarlar böylelikle mutfakta bir masa kadar yer kaplamadığı gibi ortada konumlandırıldığında mutfağı iki ayrı alana bölme işlevini de görüyor. Kimileri bar tabureleriyle kullanarak daha farklı bir stil yakalayabiliyor.

Salonda Dresuar Kullanımı

Dresuar bir salon mobilyası da olarak karşımıza artık daha sık çıkıyor. Salonda özellikle dekoratif objelerin konumlandırıldığı şık bir köşe oluşturmaya yarayan dresuarlar çekmeceli ya da dolaplı modellerden seçildiğinde fazla eşyaların depolanmasına olanak tanıyor. Ayrıca üstünde bir ayna konumlandırıldığında, daha geniş ve ferah bir salon etkisine destek sağlanmış oluyor. Salonda kullanılan dreuarlar kitaplık niyetiyle de değerlendirilebilir. Tabi bir kütüphane kadar kapsamlı değil, kitapların da çoğu zaman dekor amaçlı kullanıldığını düşünürseniz bu amaca hitap edecek şekilde bir yerleşimi aklınıza getirmelisiniz.

Yatak Odasında Dresuar Kullanımı

Yatak odalarında kullanılan dresuarlar daha minimal bir makyaj masası tercih edenler için ideal olabiliyor. Böylelikle hem şık hem de fonksiyonel bir çözüme ulaşmış oluyorsunuz. Yatak odalarında dresuar kullanımı son yıllarda yükselen bir trend haline geldi, bizden söylemesi.

Banyoda Dresuar Kullanımı

Son olarak, banyoda dresuar kullanımına değinelim. Her yere giren dresuar elbette banyolara da girdi hem de çok şık bir şekilde… Banyonuzun tarzına ve büyüklüğüne uygun olarak seçeceğiniz bir dresuarla bambaşka bir etki ve atmosfer yaratabilirsiniz. Banyodaki fazla eşyaların, özellikle de kişisel bakım eşyalarının rahatlıkla konumlandırabileceği dresuarı yalnızca mumlar ve sabunlarla dekore ederek daha sofitike bir ortam yaratabilirsiniz. Aynı zamanda banyo dresuarınızın üzerine yerleştireceğiniz şık bir aynayla alanı daha geniş ve ferah gösterebilir böylelikle bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Yeni nesil evlerdense yaşam alanlarında daha klasik ve otantik bir tasarıma sahip olmak isteyen kullanıcılar için hazırladığımız evde şark köşesi nasıl yapılır adlı makalemizi mutlaka okuyun.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kitap aşıkları iyi bilirler ki, bir kitabı okumaktan alınan haz kadar büyük bir haz varsa o da kitapları birbirinden ergonomik ve ...
Devamı
Zigon ve orta sehpalar ev dekorasyonlarında olmazsa olmaz mobilya çeşitlerinden olmaktadır. Evin tasarımında direkt olarak rol oyn...
Devamı
Dresuar modelleri deyince aklımıza ilk önce antreleri süsleyen tasarımlar geliyor.  Buna karşın, günümüzün en sevilen ve en fonksi...
Devamı
Son araştırmalar gösteriyor ki insanlar yaşam sürelerinin %30’unu uykularında geçiriyorlar. Günün geri kalanında ise uyku dilimi s...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ