facebook
Evde Şark Köşesi Nasıl Yapılır?

Evde Şark Köşesi Nasıl Yapılır?

Son yılların dekorasyon trendlerinden biri modern evlerde düzenlenen şark köşeleri oluyor. Doğu merakının yükseldiği kesin bilgi, yayalım! Siz buna ister maksat modayı takip etmek olsun deyin, ister doğunun mistik gizeminin insanı giderek kendine çektiğine inanın, her ne olursa olsun eğer niyete girdiyseniz şark köşenizi en doğru şekilde hazırlayın! Nasıl mı? Önce yazımızı okuyun, sonra şark köşesi hazırlamak kolay!

Yükselen trendlere karşı bir zaafımızın olduğu kesin! Ama bazı trendler de var ki uyduğunuz zaman hem gerçekten çok farklı bir etki yaratıyorsunuz hem de yaşam konforunuz artıyor. Verdiği mutluluk ve huzur da cabası oluyor. Tüm bunları sağlayan bir trend olarak karşımıza şark köşeleri çıkıyor ve dekorasyon alanında yıldızını giderek parlatıyor. Modern evlerde şark köşeleri hazırlamak artık olmazsa olmazlardan sayılabilir. Kimileri bir odasını doğunun mistik çizgilerinde kurgularken, kimileri salonunda bir köşesini doğunun gizemli kollarına bırakıyor. Ve tabi evde şark köşesi hazırlamanın da belli başlı noktaları bulunuyor.

Şark Köşesi Modelleri

Şark köşesi denilince aklınıza ilk olarak kilim desenler geldi öyle değil mi? Çok normal çünkü şark köşeleri kilim desenleriyle özdeşlemiş durumda. Bunu bize biraz da rahmetli Kazancı Bedih yaptı diyebiliriz. Onunla bir ritüel haline gelen ve geniş kitlelerin haberdar olduğu sıra gecelerinin şark odalı görüntüleri akıllardan silinmiyor. Silinmesin de tabi ama şark köşesi demek ille de kilim desen demek değil. Öte yandan, elbette oryantalist esintiler olmalı ki doğuyu da simgelesin. Ama bunu Osmanlı Saray çizgileriyle, saten kumaşlarla sağlamak da mümkün… Birbirinden farklı şark köşesi modellerine siz de bir göz atın, özellikle salonunuzun bir parçası olarak şark köşesi kurgulayacaksanız, mobilyalarınızdan bağımsız renk ve çizgiler olmamasına özen göstermelisiniz.

L Model Şark Köşeleri

Şark köşesi modelleri arasında L modeller çok tercih ediliyor. Çünkü aslında işin mantığında bu var… Bir duvardan diğerine L bir geçişle hem daha fazla oturum sağlamak mümkün hem de daha sosyal bir ortam kurgulamak. L model şark köşelerini dilerseniz tek parça halinde tercih edebilirsiniz, dilerseniz birkaç parçaya bölebilirsiniz.

Şark Köşenizi Özelleştirin

Söz konusu şark köşesi olduğunda ille de genel geçer kurallara bağlı kalmanız gerekmiyor. Kendinize göre bir şark köşesi oluşturarak alanınızı özelleştirebilirsiniz. Şark köşesi hazırlarken yapabilecekleriniz konusunda size verebileceğimiz bazı fikirlerimiz var:

  • İlk olarak minderlerinizin seçiminde özenli olmanızı öneriyoruz. Sert ve oturum alanı kısa minderler rahatsız bir oturum alanı oluşturmanıza neden olabilir. Daha yumuşak minderlerle daha konforlu köşeler kurgulayabilirsiniz.
  • Şark köşelerinin genel bir özelliği de minderlerin yerle yeksan şekilde konumlandırılması. Ama böyle olmak zorunda değil. Sedirleri yerden yüksek şekilde tercih edebilir ve şark köşenizi daha keyifli ve konforlu bir hale getirebilirsiniz.
  • Duvara bir kilim veya halı asmanız da şart değil! Doğu etkisini yalnızca kilimler vermiyor, bizden hatırlatması! Bunun yerine bakır aksesuarlarla süsleyerek daha otantik bir ortam yaratabilirsiniz.
  • Şark köşelerinin en güzel yanlarından biri özellikle kış aylarında tam ortada yer alan bir kuzinedir. Aslında bu kuzinenin etrafında toplanıp ateşinde demlenen çayı yudumlamanın keyfi bambaşka oluyor ancak büyük şehirlerin kaloriferli evlerinde bunu yapmak pek mümkün olmayacağından kuzine koysanız bile şimdilik daha dekoratif bir model düşünebilirsiniz. Veya bakır bir siniyi orta sehpa şeklinde konumlandırarak üzerine yine bakır aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. Antika ürünleri tercih edebilirsiniz.
  • Bir şark odası dizayn ediyorsanız bu odada ahşap, işlemeli dolaplar da yer almalı. Bunları da antika ürünler arasında seçerseniz tam hayal ettiğiniz gibi bir şark odası hazırlayabilir ve gelen konuklarınızı doğuya doğru özel bir yolculuğa çıkarabilirsiniz.

Şık yaşam alanlarınızda dekorasyonunuzu destekleyen halı modellerinden yazlık halılarını nasıl kulanılacağını keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebek odalarında odada şık bir yaşam alanı oluştururken sepet beşik modelleri ile de konforlu bir karyolada uyku çekme fırsatını b...
Devamı
C tipi zigon sehpaları keşfedin. Zigon sehpaların salon mobilyaları arasındaki yeri ve önemi oldukça büyüktür. Özellikle C tipi zi...
Devamı
Çocuklu evlerde çocukların güvenliği için birçok alanda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bebeklerin ve çocukların hareketlendikler...
Devamı
Modern dekorasyonda canlı renkleri kullanmalısınız. Canlı ve hareketli renkler, ortama ilk girdiğiniz andan itibaren enerjisi ile ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ