facebook
Evinizin Tam Ortasında Bir Odak Noktası: Orta Sehpa

Evinizin Tam Ortasında Bir Odak Noktası: Orta Sehpa

Kalabalıklaşan şehir yaşamı dar alanlarda yaşamayı bir mecburiyet haline getiriyor. Artık apartman dairelerinin metrekareleri daha küçük… Bu durum, dar alanları giderek daha işlevsel şekilde dekore etme gerekliliğini beraberinde getiriyor. Orta sehpaların önemi burada daha çok ortaya çıkıyor. Siz de bir an önce hem şık hem de işlevsel orta sehpaları keşfedin, dar alanlarda daha ferah ve daha rahat vakit geçirin!

Estetik ve şıklığın yanı sıra şimdilerde salonda işlevsel mobilyalara yer açma dönemi yaşanıyor. Bunu da en iyi orta sehpalarla sağlayabilirsiniz. Evin en fazla ve en şık mobilya ihtiyacının salonlarda olduğunu düşünürseniz ve salonun odak noktasını da orta sehpanın oluşturduğunu göz önüne alırsanız yapacağınız seçimin ne denli önemli olduğunu da anlayabilirsiniz. Şık sehpa modelleri aynı zamanda işlevsel orta sehpalar olarak hayatımıza dahil oluyor ve hem alandan kazandırıyor hem de estetik duygumuza hitap ediyor! Peki, orta sehpa satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?İşte cevapları!

Şık Orta Sehpalar Odak Noktasında

Öncelikle bir mekanda odak noktası oluşturmasıyla öne çıkan mobilyalar arasında yer alan orta sehpanın olmadığı bir salon düşünün, sizce de çok boş bir mekan olmaz mıydı? İşte dekorasyonu tamamlamak adına önemli bir parça olarak seçerken hassas davranmak gerekiyor. İster evinizde ister işe yerinizde kullanın, ister salonunuza ister ofisinize yerleştirin orta sehpanızın stilinizin bir devamı niteliğini taşıması gerektiğini unutmayın.

İşlevsel Orta Sehpalarla Hayat Daha Kolay

Orta sehpa seçerken dikkat edilmesi gereken ilk nokta elbette tasarım ancak her mobilya için geçerli olan önemli bir özellik daha var: İşlevsellik. Günümüzde işlevsel olmayan mobilyaların artık pek de tercih edilmediği aşikar… Yalnızca şıklıkla öne çıkan ürünlerin sayısı giderek azalıyor. Şıklığın yanına bir de işlevsellik ekleyen tasarımlar ise bayrağı önde taşıyor. Açılır orta sehpa modelleri en çok rağbet gören modeller arasında yer alıyor. Açılıp kapanma özelliği sayesinde misafirlerinizi çok daha rahat ağırlayabiliyor, evinizde geçirdikleri zamanı daha konforlu kılabiliyorsunuz.

Şık Sehpa Modellerinde Ebatlara Dikkat

Orta sehpanızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri sehpanın ölçüleri… Yüksekliğini koltuklarınızın yüksekliğine göre ayarlamalısınız. Aksi halde ya alçak ya da yüksek kalacağından görsel açıdan bütünlüğün bozulmasına neden olur. Orta sehpanın formu da salon takımlarınıza göre seçilmeli. Kare, yuvarlak ya da dikdörtgen modeller arasından size en uygun olanı belirleyin. Eğer çok köşeli mobilyalarınız varsa orta sehpayı yumuşak ve oval formlarda seçerek salondaki keskin havayı biraz yumuşatabilirsiniz. Eğer yuvarlak hatlı mobilyalarınız ve aksesuarlarınız varsa kare ve dikdörtgen sehpalardan yana tercih yapmanız daha uygun olur. Böylelikle salonunuza bir hareket kazandırmış olursunuz.

Bunlara Dikkat!

Şık orta sehpa modelleri arasından size en uygun olanını seçerken şunlara odaklanmayı unutmayın:

  • Dekorasyon stilinize uygun bir model seçmelisiniz. Malzemesi de bir o kadar önemli! Orta sehpalar en sık kullanılan ve üzerine sıcak soğuk ürünlerin sıklıkla konulduğu mobilyalar. Bu nedenle de çok çabuk yıpranabiliyor ve zarar görebiliyor. Dayanıklı ve doğal malzemeler tercih etmeniz daha uzun süre bu mobilyaları kullanmanıza olanak sağlayacaktır.
  • Orta sehpanızın salonunuzdaki diğer tüm mobilyalarla orantılı ölçülerde olmasını gözetmelisiniz.
  • Country veya rustik bir salonunuz varsa sandık tarzı orta sehpa modellerini de tercih edebilirsiniz. Şimdilerde bu tarz orta sehpalar trend haline geldi.
  • Çok amaçlı orta sehpa modellerine de mutlaka göz atın. Örneğin açıldığında yemek masası olabilen sehpa modelleri dar mekanlarda alandan kazanmak için en ideal modeller arasında yer alıyor.

Yaşam alanlarınızda tercih etmeyi arzulayacağınız Akıllı mobilyaları keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaz boyunca hem evde hem de havadar olmanın en iyi çözümü yazı bahçede geçirmek. Sık sık hafta sonu kaçamağı yapamayanlardansanız,...
Devamı
Her dekorasyon ürünü gibi avize seçimi de oldukça etkileyen ve ambiyasta önemi olan bir üründür. Avizelerden konuşulunca çoğu kişi...
Devamı
Genç odası dekore ederken yapılan hatalar nelerdir? Gençlerimizin kendi kararlarıyla oluşturması gereken özel alanlardır. Bu odala...
Devamı
Bebek sahibi olacak anne baba adayları, bebeklerini bekledikleri süre boyunca oldukça heyacanlı ve telaşlı olmaktadırlar. İkiz beb...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ