facebook
Akıllı Mobilyaları Keşfedin

Akıllı Mobilyaları Keşfedin

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımızdaki hemen hemen tüm eşyalar akıllanmaya başlıyor. Peki evlerinizde akıllı mobilyalara yer vermeye ne dersiniz? Hızla gelişen teknoloji önce bilgisayarlarımızı küçülttü, daha sonrasında da kilometrelerce ötedeki sevdiklerimiz ile görüntülü ve sesli görüşmemize olanak sağladı. Tüm bunlarla birlikte akıllanan bu telefonlar ileri teknoloji ürünü olan sensörler ile donatılarak daha akıllı hale getirildi. Yazılımın ilerlemesi, elektroniğin ve mekaniğin bir arada kullanılması ile birlikte akıllı üretim tesisleri artış gösterdi. Peki tüm bu gelişmeler yaşanırken mobilyalar ve ev dekorasyonunda ne gibi gelişmeler gerçekleşti? Mobilyalar tüm bu teknoloji gelişmelerine oranla daha geri kalsa da akıllı ev mobilyaları ve ev ürünleri ile yaşam alanlarınızı teknoloji ve elektronik ürünler ile entegre edebilirsiniz. Böylece isterseniz uzaktan klimanızı açabilir, store perdenizi açıp kapatabilir, ocağınızı söndürebilir, ışıklarınızı kapatabilir ya da açabilirsiniz. Haydi gelin yaşam alanlarında gerçekleştirilen yenilikleri inceleyelim.

Uzaktan Kontrolü Sağlanan Nesneler

Yazılım teknolojisi ve internetin gelişmesi ile birlikte günlük yaşamda evlerimizde kullandığımız ürünler akıllandı ve komut alır hale geldi. Bugün kilometrelerce uzakta olsanız bile internet aracılığı ile otomatik store perdenizi açıp kapatabilir, açık kalan ışığınızı kapatabilirsiniz. Tüm gün boyunca kapalı olan klimanız ya da kombinizi eve gelmeden yarım saat önce çalıştırabilir ve mevsimine göre serin ya da sıcak bir ortama girebilirsiniz. Böylece evin serinlemesini ya da ısınmasını beklemeyeceksiniz.

İnternet teknolojisi ile kameralar artık cep telefonundan izlenebilir aşamaya gelmiştir. Siz evinizde değilken yani işteyken ya da tatildeyken de evinizdeki kameralar ile ortamı gözetleyebilirsiniz. Evde olası bir hırsızlık durumuna rastlamanız doğrultusunda akıllı ev sistemlerinin içerisinde yer alan sireni harekete geçirerek evinize giren hırsızı korkutarak kaçmasını sağlayabilirsiniz.

Elektronik Aletleriniz ile Entegre Mobilyalar

Teknolojik aletler ile içli dışlı olan kullanıcılar için tasarlanan akıllı mobilyalar ile priz aramak zorunda değilsiniz. Koltuğunuzun kol kısmında yerleştirilen usb enerji çıkışları sayesinde telefonunuzu koltuğunuzdaki yerleşik usb aparat sayesinde şarj edebilme imkânı sunulmaktadır.

Kullanıcıların özelliklerine göre farklı özellikler ile tasarlanmış bu mobilyaların müzik sistemi ile entregre olan modelleri de mevcuttur. Koltukların kol kısımlarında yer alan yerleşik hoparlörler ve ses girişleri sayesinde mobilyanızı ses sitemine dönüştürebilirsiniz. Hem yer kaplamayan yapısı hem de koltuğunuza yerleşik kullanacağınız hoparlörler ile yaşam alanlarınızda müzik sisteminizi kurabilirsiniz.

Akıllı mobilya sistemleri yatak odası mobilyalarında da kullanılmaktadır. Genellikle gardırop, çekmece raflarda kullanılan bu sistem siz daha kapağı açar açmaz ışıklı askılıkların otomatik olarak açılmasını sağlayacaktır. Askılıklardaki yerleşik sensör ve led aydınlatma sayesinde elbiselerinizi seçerken zorlanmayacak, otomatik olarak aydınlatma sağlayabileceksiniz. Askılığın içerisindeki yerleşik pil ile çalışan bu askılıklar ekstra bir kablo ihtiyacı da duymamaktadır. Zaman içerisinde tükenen pilleri yenisi ile değiştirmeniz doğrultusunda ışıklı askılıklarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yer Tasarrufu Sağlayan Akıllı Mobilyalar

Hemen hemen her dakika sosyal medya da karşınıza çıkan bu akıllı mobilyalar yer tasarrufu sağlamaktadır. Özellikle uzak doğu ülkelerinde nüfusun yoğun olduğu alanlarda tercih edilen bu mobilyalar katlanabilir ve gizlenebilir yapılarıyla dar alanlarda tercih edilmektedir. Yataklarda, çalışma masalarında yemek masalarında ve koltuklarda tercih edilen bu katlanabilir özellikli mobilyalar son zamanlarda ülkemizde de oldukça rağbet göremeye başlamıştır. Özellikle 1+0 ve 1+1 gibi küçük evlerin üretilmesi ile birlikte daralan yaşam alanlarında kullanılan her alan önem kazanmaktadır. Bu alanlardaki mobilyaların katlanabilir ve saklanabilir özellikle olması ile birlikte kullanmadığınız anda mobilyalarınızın yer kaplamamasını sağlayabilirsiniz.

Henüz uçan ve konuşan mobilya aşamasına gelmek için önümüzde yol olsa da mobilya sektöründe de yeni gelişmeler yaşanmaya devam edecek. Bizi takipte kalın ve en son trendleri ilk bizimle öğrenin.

Evlerde Baby Shower dizayn nasıl gerçekleştirilir?

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
2019’un serin günlerini hafif hafif hissetmeye başlamışken sonbahar-kış sezonunun evlerimize getireceği yeni trendleri incelemenin...
Devamı
Modern yaşam alanları oluşturmak, modern salon dekorasyonundan geçmektedir. Salonlar evlerin en önemli alanlarıdır. Misafirlerin a...
Devamı
Evlerin girişleri olan hol ve antrelerde dresuar kullanımı son yıllarda oldukça tercih edilen dekorasyon fikirleridir. Dresuarlar ...
Devamı
Kitap aşıkları iyi bilirler ki, bir kitabı okumaktan alınan haz kadar büyük bir haz varsa o da kitapları birbirinden ergonomik ve ...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ