facebook
Yemek Odası Takımı Nasıl Temizlenir?

Yemek Odası Takımı Nasıl Temizlenir?

Yemek odaları lekelenme ve kirlenmelerin en fazla olduğu alanlardandır. Özellikle çocuklu ailelerin veya çocuklu misafir ağırlayanlar sıklıkla lekelenme kazaları ile karşılaşabilirler. Leke olan mobilya ve eşyalar ise olumsuz bir görünüme sebep olacak ve mobilyaların kullanım süresinin kısalmasına sebep olacaktır.

Yemek odası takımlarınızda lekelerin oluşmaması ve uzun süreler kullanabilmeniz için yemek odası takımınızı alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kir tutmaz özellikleri olan mobilya takımını seçmelisiniz. Olası kirlenmelerin yaşanabileceğini unutmamalı ve mobilyaların kolay temizlenebilir malzemeden üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kumaş döşemesi olan yemek masası sandalyelerinin kir tutmaz ve kolay temizlenebilir özelliklerde olması oldukça önemlidir.

Mobilyaların eskimesindeki en büyük etmenlerden biri, kirlenen mobilyaların temizlenmesi için uygulanan kuvvet ve kullanılan temizlik malzemeleridir. Bu nedenle mobilyalarınızın kirlenmesi durumunda en kısa sürede leke kurumadan temizlemeye özen göstermelisiniz. Kuruyan lekeler zor çıktığı için kuvvetli kimyasalı olan temizlik malzemelerini kullanmak zorunda kalmamış olacaksınız.

Yemek Odası Mobilya Temizliği

Yemek odası mobilyaları temizlenirken her mobilyanın özelliklerine uygun şekilde temizleme yapılmalıdır. Masa, sandalye, konsol, ayna, halı gibi ürünleri özelliklerine uygun olarak temizlemek gerekmektedir.

Tüm bu mobilyaları temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus mobilyaların aşınmasına, renk kaybı oluşmasına ve yıpranmasına sebep olabilecek kimyasalları kullanmamanız ve fazla kuvvet uygulamadan temizlemeniz gerektiğidir. Mobilyalarda fazla kuvvet uygulanması veya mutfak süngerlerinin sert kısımları gibi malzemelerle silinmesi mobilyaların çizilmesine ve yıpranmasına sebep olabilir. Daha yumuşak ve mikrofiber bezler ile yemek odası bakımı yapılabilir.

Yoğun kimyasal madde içeren temizlik malzemeleri mobilyaların renklerinde değişimlere sebep olabilir. Yemek odası temizliğinde ahşaplar için ahşap yüzeylerin temizlenmesine uygun, döşemesi olan mobilyalar için ise döşemenin özelliğine uygun olarak üretilen temizlik malzemeleri tercih edilmelidir. Tercihe göre organik temizlik malzemeleri ile de yemek odası takımlarınızı temizleyebilirsiniz.

Yemek odası takımlarının ve diğer tüm mobilyaların renk solmasına ve eskimesine sebep olan etmenlerden biri düzenli olarak tozunun alınmamasıdır. Özellikler koltuk ve sandalye gibi kumaş döşemesi olan eşyaların düzenli olarak tozunun alınması gereklidir. Ahşap mobilyaların tozu nemli bezle alınmalı ve kumaş döşemesi olan mobilyaların tozu ile elektrik süpürgesi ile çekilmelidir.

Sandalye Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek masası takımları içerisinde yer alan sandalyelerde genellikle farklı kumaşlardan döşemeler bulunmaktadır. Sandalyelerin döşeme kısımlarında kirlenme ve leke tutma gibi durumlar daha sık yaşanmaktadır. Bu nedenle sandalyeler yemek odası takımı içerisinde temizliği en zor ve hassas olan mobilyalardandır. Sandalyelerde kirlenme oluşması durumunda, kir kurumadan önce temizlemeye özen göstermelisiniz. Kir kuruduğunda çıkartmak için daha çok çaba sarf edeceğiniz halde leke çıkmayabilir.

Sandalyelerin döşemelerinde farklı kumaşlar kullanılmaktadır. Kadife, nubuk, deri gibi farklı yüzeylerin temizlenmesinde farklı temizlik malzemeleri bulunmaktadır. Sandalyelerinizin kumaşlarına uygun temizlik malzemesini kullanarak, leke kurumadan temizliğini yaparak sandalyelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz.

Yemek Masası Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek masaları genellikle ahşaptan üretilen mobilyalardır. Ahşap yüzeylerin temizlenmesi genellikle kolaydır. Ancak bazı yemekler kuruduğu zaman zor çıkmaktadır. Zor çıkan lekelerin çıkartılmasında sert veya sivri malzemeler veya kimyasal temizlik ürünleri kullanılmaktadır. Bu ürünler ahşaba zarar vererek olumsuz bir görünüme sahip olmasına neden olacaktır.

Yemek Odası Halısı Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son zamanlarda yemek odasında yemek masasının altında halı kullanımı tercih edilmemektedir. Yemek masasının altında yer alan halılar oldukça fazla kirlenmektedir. Eğer yemek odanızın halısında leke ve kirler oluşuyorsa diğer mobilyalarda olduğu gibi lekeler kurumadan temizlemeli ve uygun temizlik malzemesini kullanmanız gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Çocuğunuz için En Doğru Ders Çalışma Ortamını Oluşturun adlı yazımızı okumak için tıklayınız. Yemek odası takımı tercih etmek istiyorsanız, yemek odası takımı seçim rehberimize de göz atabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kırlent yastık yapım aşamalarını keşfedin. Kırlent yastıklar koltukların olmazsa olmazları, dekorasyonu tamamlayan, oldukça kullan...
Devamı
Yan sehpalar yaşam alanlarında kullanıldıklarında hayat kurtarıcı görevle üstlenebilmekte ve dekorasyona mükemmel katkı sağlayabil...
Devamı
Yaz aylarında evlerin bahçelerinde geçirilen zamanın artması ile birlikte bahçe mobilyaları ve aydınlatmalarında düzenlemelere git...
Devamı
Dilimize Fransızcadan geçen dresuar, söylerken ağız dolduran kullanırken de çok fazla amacı aynı anda karşılayan özel mobilyalarda...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ