Dresuarların Özellikleri – Dresuarlar Nerelerde Kullanılır?

Dresuarların Özellikleri – Dresuarlar Nerelerde Kullanılır?

Dresuarlar tercih etmek isteyen kullanıcılar, dresuarların özelliklerini ve dresuarların nerelerde, hangi alanlarda kullanıldıklarını merak edebilirler. Bu rehber makalemizde, dresuarların, yaşam alanlarında kullanım alanlarına değinip, özellikleri ve yararlarına değineceğiz.

Dresuarlar geçmişten günümüze sıklıkla dekoratif manada kullanılan, genellikle antrelerde tercih edilen, mobilyalardır. Günümüzde farklılaşan tasarım algısı ve mobilyalarda artan işlevsellik özellikleri ile birlikte dresuarlar da çok işlevliliğe geçiş yaptı. Çekmeceli dresuarlar, ekstra gözler sunarak geniş bir hacim sağlarken, aynalı dresuarlar da, aynası ile, hem dekoratif hem de kullanışlılık açısından çifte yarar sağlamaktadır.

Dresuarların Özellikleri

Dresuarların en temel özelliklerinin başında dekoratif kullanım amaçları gelmektedir. Ancak dekorasyona katkılarına ek olarak işlevsellikleri ile de kullanıcıların tercih etmesi gereken mobilyalar arasına girmektedir. Genellikle antre, salonlarda, yatak odaların tercih edilen dresuarlar, günümüzde aynalı olarak ta kullanılmaktadır.

Dresuarların en temel özellikleri arasında, duvara dayalı olarak kullanım özelliği gelmektedir. Duvara dayanan bu mobilyalar, çok yer kaplamaması en önemli özellikleri arasında yer alır.

Dresuarlar kimi yaşam alanlarında iki ayak, kimi kullanım alanlarında ise 4 ayaklı olarak tercih edilmektedir. Kimi dresuarlar bahüler ile karışıtırılsa da, bahüler daha şişik ve çekmeceden oluşan mobilyalardır. Ancak dresuarlar, daha çok ufak çekmecelere sahip, duvara yapışık olarak kullanılan, sıklıkla üzerinde aynanın da bulunduğu mobilaylardır.

Dresuarlar tasarımlarına göre işlevsellikleri değişmektedir. Kimi dresuarlar 4 kimi dresuarlar ise 2 çekmeceli olarak üretilmektedir.

Dresuar modelleri, üretim malzemelerine göre de değişiklik göstermektedir. Sıklıkla ahşap dresuarlar meşhur olsa da kimi yaşam alanlarında metal dresuarlarda kullanılmaktadır.

Dresuarların Kullanım Alanları

Dresuarlar yaşam alanlarımızın hemen hemen her köşesinde yer alabilmektedir. İşlevsel özellikleri, her yerde kullanımına imkan vermektedir. Dresuarların en çok kullanıldığı yerlerin başında antreler gelmektedir. Antrelerde yer alan bu mobilyalar, anahtarlık, cüzdan, ufak çantalar, kartlıklar, bozuk para gibi dışarı çıkarken yanınızda almanız gereken ve unutmamanız gereken eşyalarınızı bulunduracağınız mobilyalar olacaktır. Buna ek olarak aynalı dresuarlar kullanılması, antrede ihtiyaç duyulan boy aynaları yerine geçebilmektedir.

Dresuarlar salonlarda da tercih edilebilmektedir. Salonda iki berjer arasına dresuar kullanmak doğru bir kullanım tarzı olacaktır. Kimi yaşam alanlarında ise dresuarlar, yemek masaları ile entegre olarak tercih edilmektedir.

Dresuarlar yatak odalarında da yer almaktadır. Özellikle aynalı dresuarlar, makyaj aynası ya da aynalı şifonyer tercih etmek istemeyen kullanıcıların kullanacağı mobilyaların başında gelmektedir. Aynalı dresuarlar hem çekmeceleri ile raf ihtiyacınızı, hem de aynası ile, maykaj aynası işlevini yerine getirecektir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
İşlevsel televizyon ünitelerini şimdi keşfedin. Hayatı yakalamak, gündemi takip etmek, eğlenmek belki de öğrenmek için televizyonl...
Devamı
Eşsiz yaşam alanları oluşturmak için mobilyalarınız ile uyumlu aksesuar ürünleri, perdeler ve sehpaların seçimi oldukça önemlidir....
Devamı
Modern oturma odaları, şık salon grupları ya da dikkat çeken banyo mobilyaları! Hangisinden bahsedecek olursak olalım, her biri or...
Devamı
Bebek arabası seçerken nelere dikkat edilmeli? Bebek arabası modelleri arasından en doğru seçim nasıl yapılır? Anne ve babalar beb...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ