facebook
Tay Tüyü Koltukları Temizleme Teknikleri

Tay Tüyü Koltukları Temizleme Teknikleri

Tay tüyü kumaş, son zamanlarda koltuklarda en fazla tercih edilen kumaşlar arasındadır. Sıkı dokuya sahip olması, kumaşa dökülen sıvıların ve lekelerin kumaşın içine geçmesini önlemektedir. Tay tüyü koltukların lekelenmesi veya sıvı dökülmesi durumunda öncelikle bir peçete ile bu lekenin kumaş üzerinden temizlenmesi gereklidir. Kumaş yapısı sayesinde lekenin kumaşın içine nüfuz etmesi engellenmektedir. Ancak yine de inatçı lekelerin kumaşla temasının en az süre olması için tay tüyü kumaşın hızlıca lekeden temizlenmesi önemlidir.

Tay tüyü kumaşların temizliği sırasında kimyasal temizleyicilerin kullanılmasından ziyade pamuklu bir bezin ılık bir suyla nemlendirmesi ile silinmesi yeterli olmaktadır. Ancak daha inatçı lekelerin temizlenmesi için nemli bez kalıp sabuna sürtülerek lekenin olduğu yer temizlenebilir. Leke temizlendikten sonra nemli bir bez ile durulanması gereklidir.

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Silinmelidir?

Tay tüyü koltukların silinmesi sırasında fazla kuvvet uygulamanıza ve bezi koltuk üzerinde sürtmenize gerek yoktur. Genellikle lekenin olduğu bölgeye nemli bezi bastırıp kaldırarak temizleme işlemini yapabilirsiniz. Eğer geçmeyen lekelenme olduysa bezi çok bastırmadan kumaş yönünde olacak şekilde silmeniz yeterli olacaktır.

Tay tüyü koltuğun silinmesinde kullanılacak olan bezin aşınmış ve pürüzlü olmamasına dikkat edilmelidir. Bu tarz bezler ile kumaşların temizlenesi sırasında, kumaş dokusuna zarar verilebilir. Mümkün olduğunca pürüzü olmayan pamuklu bir bez veya mikrofiber bez ile koltuklar silinmelidir.

Tay Tüyü Koltuk Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü koltuklar ile temas eden lekeler çikolata, salça sosu gibi silindikçe etrafa dağılabilecek özellikteyse öncelikle koltuktan lekenin tortusunun alınması çok önemlidir. Eğer leke parçaları koltuk üzerinden temizlenmez ve doğrudan silinirse parçalar koltuğun diğer alanlarını da lekeleyecektir.

Leke parçaları koltuğun üzerinden temizlendikten sonra nemli bir bezle yine yalnızca lekenin olduğu yere bezi bastırarak temizleme işlemine devam edilmelidir. Lekenin büyük bir kısmı temizlendikten sonra hala lekenin koltukta izi varsa çeşitli temizlik malzemeleri ile temizlenmelidir. Tay tüyü koltukların temizliğinde kimyasal temizlik malzemelerinden önce daha doğal olabilecek temizlik malzemeleri tercih edilmelidir.

Doğal sabun ile tay tüyü koltuk temizleme; koltuk üzerindeki lekelerin nemli bir bezle giderilmediği durumlarda doğal sabun ile temizlenmesi denenmelidir. Nemli bezin ucu sabuna sürtülerek bir miktar köpürtülebilir. Bezin ucu ile yalnızca lekenin olduğu bölgeye bastırılarak ve kumaş yönünde olacak şekilde hafif hareketler ile leke giderilebilir. Temizleme işleminden sonra nemli bir bezle kumaşın sabundan arındırılması çok önemlidir.

Sirke ile tay tüyü koltuk temizleme; tay tüyü koltukların temizliğinde kullanılan bir diğer doğal temizlik malzemesi sirkedir. Sabunla temizlenme işlemi gibi sirkede de nemli bezin bir bölümüne birkaç damla sirke damlatılmalı ve lekenin olduğu bölge temizlenmelidir. Ardından nemli bezle kumaşın sirkeden arındırılması unutulmamalıdır.

Islak mendil ile tay tüyü koltuk temizleme; ıslak mendil ile lekelerin temizlenmesi oldukça pratik olan bir yöntemdir. Tay tüyü koltuk üzerinde bir leke fark edildiğinde ıslak mendil ile ufak hareketlerle lekeler temizlenebilir.

Tay Tüyü Koltukların Temizlenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kumaşın yapısının bozulmaması için,

  • Kumaş yüzeyine zarar verecek çamaşır suyu gibi ağartıcıların, ağır kimyasalların kullanılmasından kaçınılmalıdır.
  • Aşırı sıcak ve soğuk su kullanılmasından kaçınılmalıdır.
  • Eğer kimyasal bir temizlik malzemesi kullanılacaksa kumaş özelliği ile uyumlu bir malzeme seçilmesine dikkat edilmelidir.
  • Koltuğun silinmesi sırasında kumaşın dokusuna zarar verecek dokulu ve aşınmış bezler kullanılmamalıdır.
Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Stüdyo dairelere mobilya seçimi nasıl yapılır? Ufak yaşam alanlarında oturma odası nasıl dizayn edilir? Stüdyo daireler 1+0 veya 1...
Devamı
Ev hediyesi önerileri, en çok merak uyandıran ve insanların, seçmekte zorlandıkları konuların başında gelmektedir. Ev hediyesi nas...
Devamı
Bahçelerde kullanılan mobilyaların bakımı hane içerisindeki mobilyaların bakımından daha spesifik ve özenli olması gerekmektedir. ...
Devamı
Halılardaki inatçı lekelenmelere kesin çözüm nedir? Halıda oluşan inatçı lekelerin çıkarılmasında zorlanılmaktadır. Ancak her leke...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ