facebook
Hangi Baza Modelini Seçmeliyim?

Hangi Baza Modelini Seçmeliyim?

Baza modeli seçimi konusunda tavsiye ve öneri arayan kullanıcılar hangi modeli ve özellikte bazayı seçme konusunda kararsız kalabilir. Hangi marka baza almalıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz. Baza seçimi sırasında, kullanıcının baza setinin tasarımı, ölçüleri ve özellikleri gibi etmenlerde dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde mobilya tasarım ve üretim teknolojileri de geliştikçe her mobilya alanında olduğu gibi yatak odası mobilyaları içerisinde yer alan bazalarda da değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle sade bir tasarıma sahip baza modelleri yerine kumaş veya deri kaplama başlıklı bazalar günümüzde oldukça revaçta. Hangi marka baza almalıyım sorusu yerine, hangi özelliklere sahip baza modeli almalıyım sorusu daha doğru olacaktır. 

Baza Ölçülerinin Seçimi

Baza ölçülerinizin seçimini yaparken, mevcut yatak odası mobilyalarınız, odanızın boyutları ve hali hazırda kullandığınız bir yatağınız varsa, bu etmenlerin ölçüleri ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple genellikle baza ve yataklar birlikte satılmaktadır. Ancak daha sonradan yaşam alanınıza baza dahil etmek istiyorsanız baza ölçüleri oldukça önelmli olacaktır. En çok kullanılan baza ölçüleri arasında 170 – 180 – 190 – 200 cm ölçüleri gelmektedir. Genellikle yataklar da bu ölçülerde olduğu için birbirleri ile uyumlu olmaktadır.

Bazanızın ölçülerini seçerken, yatak odanızın m2 ve hareket alanını kısıtlamamasına da dikkat etmeniz gerekecektir. Odanızı ekstra daraltmamanız adına mevcut yatak ölçüleriniz ile uyumlu bir baza tercih etmeniz gerekmektedir.

İşlevsel Baza Modellerini Keşfedin

Mobilya trendleri değiştikçe işlevsel ve kullanışlı mobilyaları da yaşam alanlarımızda görmeye başladık. Günümüzde yeni nesil baza modelleri daha çok kullanışlılığı arttırmaya dayalı tasarımlar ortaya çıkartmaktadır. Örneğin bazayı, kaldırmak için ayak pedalı ile bazanın kendisinin otomatik kalkma özelliği oldukça beğenilern özellikler arasında yer almaktadır. Bu özelliğe ek olarak, bazaya hafif basınç uyguladıktan sonra, kendi kendine kalkmasını sağlayan amortisörlerin kullanımı ile, daha az güç harcamak olacaktır.

Tabii bazalara eklenen her yerin özellik, bazaların üretim maliyetlerini arttırdıkları için satış fiyatlarını da doğal olarak arttıracaktır. Daha ekonomik baza modeli tercih etmek isteyen kullanıcılar, her zamanki manuel özelliğe sahip bazalar olacaktır. Yani amortisörlü, insan gücü ile kaldırılan baza modelleri olacaktır.

İşlevselliğin içerisine aynı zamanda güvenlik seçenekleri de girmelidir. Baza, ağır bir yatağı havaya kaldırarak, iç sandığın açılması ile kullanılan yatak platformudur. Durum böyle olunca, ağır bir eşyayı taşıyan bazaların amortisörlerinin de kaliteli ve bu denli ağırlığı kaldırabilecek güçte olması gerkemektedir. Ancak tüm bunlara rağmen olası bozulma, kırılma gibi durumlarda kazaların önüne geçebilmek adına kendinden güvenlikli amortisörlerin kullanılması oldukça önemli olacaktır. Yani baza modelini seçerken, güvenliği en ön planda tutmanız gerektiğini unutmayın.

En trend, şık, konforlu ve güvenlikli baza modellerini keşfetmek için, trendmobilya.com baza kategorimizi ziyaret ederek, onlarca çeşit arasından seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebek arabası seçerken nelere dikkat edilmeli? Bebek arabası modelleri arasından en doğru seçim nasıl yapılır? Anne ve babalar beb...
Devamı
Baba koltukları olarak adlandırıltan tv koltukları ile annenizi sevindirin. Alışılmışın dışında çıkarak bu koltukları babalarınız ...
Devamı
Sedir ağacı, ülkemizde de ismi bilinen ağaç türleri arasında yer almaktadır. Ancak sedir ağacının bilinmeyen özellikleri de bulunm...
Devamı
Çocuklu aileler ve çocuk sahibi olacak aileler için ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Özellikl...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ