facebook
Giyinme Odası Düzenleme Önerileri

Giyinme Odası Düzenleme Önerileri

Giyinme odası, yatak odasına açılan bir oda, bağımsız bir oda olabileceği gibi yatak odasının içerisinde dizayn edilen bir alan olarak da dizayn edilebilir. Giyinme odalarının boyutu ve büyüklüğünden ziyade düzenli ve kullanışlı olması önemlidir. Kullanacak kişinin eşyalarına uygun büyüklükte ve genişlikte rafları, askıları ve çekmeceleri olan giyinme odaları kullanacak kişiler için fonksiyonel özelliğe sahip alan oluşturacaktır.

Raflar ve askılar dolap içerisinde kapaklı bir şekilde bulunabileceği gibi açık bir şekilde, eşyaların görüneceği pozisyonda tasarlanabilir. Özellikle dar alanlarda açık raf ve askıların bulunması alana genişlik kazandırabilir. Ancak geniş raf ve askılıkları olan giyinme odalarının düzenine daha fazla dikkat edilmelidir. Eşyaların düzenli bir şekilde yerleştirilmesi ile açık raflar ve dolaplar dizayn edilebilir.

Kullanacak kişilerin özelliklerine, zevklerine, ihtiyaçlarına ve fonksiyonlarına uygun şekilde giyinme odasının dizayn edilmesine dikkat edilmelidir. Fazla ayakkabısı olan bir kişinin giyinme odasında ayakkabıların yerleştirilmesi için yeteri kadar raf veya çekmece bulunması gereklidir. Asılması gereken kıyafetleri bulunan kişilerin raflarının yeteri büyüklükte olması gereklidir.

Yatak Odasına Açılan Giyinme Odası

Yatak odasından girilen giyinme odası olarak oluşturulmuş alanlar oldukça kullanışlıdır. Yatak odasının içerisinde bulunması erişim kolaylığı sağlanacaktır. Bu tarz alanların en büyük avantajı, giyinme odası olarak kullanılması amacıyla oluşturulduğu için özelliklerinin giyinme odası olarak dizayn edilmesinin uygun olmasıdır.

Bağımsız Bir Odanın Giyinme Odasına Dönüştürülmesi

Dolap kapasitesi yetersiz gelen, yatak odasına veya giyinme odasına dolap yerleştirecek yeterli alanı olmayan veya daha büyük bir alanı giyinme odası olarak dizayn etmek isteyen kişiler yatak odasından bağımsız bir odayı giyinme odası olarak dizayn edebilirler.

Evlerde temek kullanım alanlarının dışında bulunan bir odanın giyinme odası olarak kullanılması mevcut odanın da fonksiyonel kullanılmasını sağlayacaktır.

Yatak Odasının Bir Alanının Giyinme Odasına Dönüştürülmesi

Ev içerisinde giyinme odasına dönüştürülecek bir alan bulunmuyorsa veya yatak odası çok geniş ise yatak odası içerisinde bir giyinme alanı dizayn edilebilir. Kullanıma ve ihtiyaca uygun dolap özellikleri ile giyinme odası oluşturulabilir.

Yatak odasının bir alanının giyinme odası haline dönüştürülmesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus yatak odasının genel dekorasyonuna uyumlu olmasıdır. Yatak odaları gün içinde yoğun zaman geçirilen, dinlenmek için içinde bulunulan alanlardır. Giyinme alanı haline getirilen alanın yatak odası içerisinde olumsuz bir alan oluşturmamasına, dağınık bir görüntü oluşturmamasına ve kullanışlı olmasına özen gösterilmelidir.

Özellikle açık rafları bulunan dolapların yatak odası içerisinde kullanılması isteniyorsa düzenli olması daha büyük önem taşımaktadır. 

Giyinme odalarında ve giyinme amacıyla kullanılan alanlarda hem kullanışlı hem dekoratif olan aksesuarların başında aynalar yer almaktadır. Özellikle boy aynaları giyinip hazırlanıldıktan sonra baştan aşağı kendini görmenizi sağlamaktadır. Aynalar dar alanlar için de ferahlık kattığı için genel olarak tüm yaşam alanlarında kullanılmaktadır. Dar alanlı giyinme odalarında ayna varlığı alanın ferahlatılması için de önemlidir.

Giyinme odalarında kullanılabilecek bir diğer mobilya ise banklar ve puflardır. Puflar ve banklar hem giyinmeniz ve hazırlanmanız sırasında oturma alanı hem de eşyaların konumlandırılması için bir alan sağlar.

Giyinme odalarının dekorasyonu odanın alanına ve odanın yapısına göre şekillendirilebilir. Açık raf sistemi olan giyinme odalarında bazı rafların boş bırakılarak aksesuarların konumlandırılması rafların sıkıcı görüntüsünün kaybolmasını sağlayacaktır. Özellikle dar alanların dekorasyonunda avizeler en büyük aksesuar özelliği taşımaktadır. Giyinme odaları için seçeceğiniz aksesuarın dekorasyon ile uyumuna özen gösterebilirsiniz. 

Giyinme odası hazırlayacak kişiler, evlerindeki alanların özelliklerine, sahip oldukları eşyalara ve kendi istek ve ihtiyaçlarına uygun özellikler barındırmasına dikkat etmelidirler.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dünyanın en kaliteli mobilyaları hangi ülkelerde? Ya da dünyanın en sağlam mobilyaları, hangi ağaçlardan yapılıyor? Bu makaleyi ya...
Devamı
Rutubet ve küf ev yaşamı içerisinde sıklıkla karşılaşılan kötü tecrübeler arasındadır. İnsan sağlığı için olumsuz etki yaratan rut...
Devamı
Yazın eğlencesini eziyete dönüştürmemek için zaman zaman gölgede şemsiye altında dinlenmeniz gerekmektedir. Özellikle havuz, deniz...
Devamı
Yeni yuva kuracaklar veya evini yenileyecekler için yaşam alanlarına yemek odası takımı seçiminde dikkat etmesi gerekenler nelerdi...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ