facebook
Salon Halısı Seçiminde En Önemli Kriterler

Salon Halısı Seçiminde En Önemli Kriterler

Salon halısı seçimi, dekorasyonda oldukça önemli bir yere sahiptir. Evini yeni dekore edecek olanlar tüm, dekorasyon etmenlerine dikkat etmektedir. Bu etmenlerin içerisinde salon halıları da yer almaktadır. Genellikle yaşam alanlarının vitrini olan salonlarda kullanılan her eşyanın önemli olması gibi, salon halılarının seçimi konusunda da doğru adımlar atılması gerekmektedir. Bu sebeple, salon halısı seçiminde önemli kriterler başlığı ile blog makalemizi oluşturuyoruz. Peki salon halınızı seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken kriterler nelerdir?

Sağlığınız ve Konforunuz Ön Planda

Genellikle yaşam alanlarınıza dahil edeceğiniz mobilya, ev tekstil ürünleri ve aksesuar modeli seçimlerinde dekorasyonunuz ile uyumlu olması hakkında önerileri keşfedebilirsiniz. Ancak biz, sizlere ilk madde olarak sağlığınızı ön planda tutmanızı öneriyoruz. Özellikle toza, karşı hassasiyeti ve alerjisi olan kullanıcıların daha da fazla dikkat etmesi gereken, doğru halı seçimi olacaktır. Genellikle yeni üretilmiş yünlü halılarda meydana gelen bu topaklanma ve tozlanma, kullanıcılara hem temizlik hem de sağlıkları açısından zor zamanlar yaşatabilmektedir. Tercih edeceğiniz halının, toz yapmayan, toz tutmayan, kolay silinebilir ve üzerinde mike barındırmayan halı çeşitlerinden olmasına dikkat etmeniz gerekmelidir.

Antialerjik halı ya da Antibakteriyel halılar olarak geçen bu halı çeşitleri özel üretim dokuma iplikleri ile oluşturulmaktadır. Antibakteriyel halı çeşitlerinin ortak özellikleri bulunmaktadır. Bünyesinde, ve ipliklerin arasında mike denilen mikroorganizmaların oluşumunu engelleyen özel kimyasalların, halılara uygulanması sonucunda Antibakteriyel özelliğine kavuşmaktadır. Bu uygulamadan sonra uzun yıllar boyunca bu özelliği ile halınızı kullanabilirsiniz. Ancak antialerjik bir halı tercih ederken, mutlaka halının sık ve yoğun iplikli yani içerisinde organizma yaşamasına müsait yapıda olmamasına da dikkat etmeniz doğru olacaktır. Zaman içerisinde koruyucu etmenlerin etkisinin azalması ile birlikte halınızın organizmalara açık olmaması için doğru halıyı seçmelisiniz.

Mobilyalarınıza Uygun Halı Seçimi

Evlerinize yeni bir halı seçerken, dekorasyonunuz ile uyumlu olması da oldukça önemlidir. Nihayetinde, yaşam alanlarınıza dahil edeceğiniz tüm etmenlerin işlevselliklerinin yanında dekorasyon tarafının artılarını da düşünmek gerekmektedir. Hemen hemen hepimiz, konforlu, şık ve işlevselliği yüksek bir ortamda yaşamak isteriz. Bu sebeple yapacağınız seçimlerinizi de uyum dahilinde gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Özelikle halı seçimlerinizi, koltuk takımlarınıza uygun şekilde yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü koltuk takımları salonun genel kullanım alanını sınırlamasıyla birlikte dekorasyonunun temelini oluşturmaktadır. Koltuk takımlarının arasında yerleştirilecek halı hem ölçüleri hem rengi hem de desenleriyle koltuk takımınız ile bir uyum sergilemesi gerekmektedir.

Kullanım Kolaylığı

Halınızı seçerken, Antibakteriyel özelliği ve dekorasyon açısından uyumlu olmasının yanında kullanım kolaylığı açısından da dikkat etmeniz gerekmektedir. Halınızın ölçüleri ile salonunuza uyum sağlaması gerekmektedir. Koltuklarınızın arasında doğru ölçülerde olması gerekmektedir. Aksi takdirde halınızın bir kısmının koltukların altına girebileceğini ve halınızda iz oluşacağını ön görebilirsiniz. Ya da uzunluğundan dolayı halınız, kapınızın açılmasını önleyebilir, bir eşyaya teması sonucunda kıvrılabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için ölçülerinizi doğru almanız gerekmektedir.

Halınızı daha kolay ve rahat kullanabilmek için özellikle zemininde kaydırmaz bir yapı olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle parke üzerinde halı kullanacak kullanıcıların daha da dikkat etmesi gerekmektedir. Halı kayma sorunu genellikle büyük halılarda ağırlığından dolayı daha az rastlansa da kaydırmaz bir zemin ile kullanım kolaylığı sağlayabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Doğru berjer nasıl seçilir? Berjer koltuk modelleri her sezon, değişen dekorasyon anlayışlarına uygun biçimde tasarlanan koleksiyo...
Devamı
Evinde farklı tarz dekorasyon arayanlar için country mobilyalar harika birer seçenek. Amerikan kovboy filmlerini hatırlatan countr...
Devamı
Ünlü ressamların tabloları ve isimleri nelerdir? Genellikle çok beğendiğimiz tablolar, ünlü ressamların ellerinden çıkmış orijinal...
Devamı
Baharın gelişi ile herkeste bir enerji artışı olduğunu fark etmişsinizdir. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, güneşin gülümsem...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ