facebook
Bebeklerin Gelişimini Destekleyecek Fikirleri Keşfedin

Bebeklerin Gelişimini Destekleyecek Fikirleri Keşfedin

Bebeklerin gelişimini destekleyecek dekorasyon fikirlerini inceleyin. Anne – baba olmak için büyük bir heyecanla gün sayarken, doğumdan haftalar önce başladığınız bebek odası dekorasyonu hazırlıklarını yaptığınız süre boyunca ihtiyacınız olan ilk şey sakin olmak. Doğum zamanı yaklaştıkça daha da sabırsız olurken, kendinize hâkim olmanız her ne kadar zorlaşsa da, bunu başarmak zorundasınız. Çünkü maalesef pek çok ebeveyn adayı, duyduğu heyecana mağlup olarak bebek odası mobilyaları seçerken aceleci davranıyor. Böylesi bir sakıncalı tavır, ya kötü seçimler yaparak hayal kırıklığına uğramanızla ya da birden bire dört bir yanı eşyayla dolu bir bebek odasıyla karşı karşıya kalmanıza neden olur. Her iki durumda da her açıdan istenmeyen sonuçlar peyda olur. Her şeyin en iyisine layık olan bebeklerin, daha dünyaya gelmeden evvel, uygun biçimde dekore edilmemiş bir ortamda hayata hazırlanacağını düşünmek son derece korkutucu bir durum. Dolayısıyla, deyim yerindeyse adımlarınızı iki kere düşünerek atmalı ve her koşulda ayaklarınızın yere sağlam bastığından emin olmalısınız.

Renklerin Anlamları ve Etkileri Değişiyor!

Bebeğinizin fiziksel gelişimi kadar zihinsel gelişimi de kıymetli. Benimseyeceğiniz dekorasyon stili ve seçeceğiniz mobilyalar da, her ikisi üzerinde doğrudan etkili! Bu nedenle bebek odası mobilyaları alternatiflerini değerlendirirken hassas davranmak zorundasınız. Dikkat etmeniz gereken ilk şey yapacağınız dekorasyon için uygun göreceğiniz renklerin belirlenmesi.

Bildiğiniz üzere renklerin her birinin anlamları ve etkileri farklı. Kırmızıya da mor gibi canlı renkler tercih ederseniz bebeğinizin hali hazırda yüksek olan enerjisini daha da yukarı çıkarmak üzere onu motive edersiniz. Böyle bir durumda aşırı derecede hareketlenen bebeğiniz, bir müddet sonra huzursuz hissedecektir. Fazla hareketli bebeklerin kas gelişimi bu durumdan kötü etkilenir. Bebek odası mobilyaları yahut duvarları için seçmeniz gereken renklere baktığımızda, daha ziyade mavi, yeşil ve sarının açık tonları ile karşılaşıyoruz. Çünkü bu renkler bebeğinizin dengeli bir ruh halinde olmasına katkıda bulunurlar

Bırakın Özgürce Keşfetsin!

Seçtiğiniz bebek odası mobilyaları yerleşim düzeniyle de önem kazanıyor. Bebeğinize keşfetmesi ve yine kas ve kemik gelişimini destekleyecek hareketlerde bulunabilmesi için uygun bir alan bırakmak durumundasınız. Bırakın özgürce keşfetsin!

Bebek odası dekorasyonu uygulamalarını hayata geçirirken göz önünde bulundurmanız gereken bir başka nokta ise, odanın doğal ışık alımıyla ilgili! Bebeğinizin gün ışığına olan ihtiyacını kesmeyecek bir düzenleme yapmalı ve uygun miktarda doğal ışık için kabul edilebilir bir düzen kurmalısınız. Aydınlatma ürünlerinden alacağınız destekte de, bebeğinizin gözüne doğrudan ulaşan, onu şiddetli ışığa maruz bırakacak seçimlerden kaçınmalısınız.

Bebek odasında onun özgürlüğünü destekleyecek oyun alanları oluşturmaya çalışın. Örneğin halıların desenleri, onların doğrudan oyun oluşturabileceği figürleri taşısın. Yahut duvara ekleyeceğiniz ufak bir aparat sayesinde, kendi boyuna uygun bir boyama panosu olsun! Sözün özü, bebeğiniz büyüdükçe odasına durmaksızın ısınsın!

Yapacağınız bebek odası dekorasyonu belirli bir tema üzerine oturtulursa, her açıdan bebeğinize fayda sağlar. Örneğin sevimli ve öğretici bir karakterin baskılarını taşıyan duvar kağıtlarından bu anlamda destek alabilirsiniz. Bebek odası mobilyaları etrafına onun, uykuya daha rahat dalmasını sağlayacak yıldızlar yerleştirerek, yapay ve ilgilerini çekecek bir gökyüzü de oluşturabilirsiniz. Seçim sizin!

Bebeğinizi Korumak Her Şeyden Önemli

Bebeğinizi korumanın her şeyden önemli olduğunu her daim ilk kural olarak benimsediğimize göre, bebek odası mobilyaları seçerken, mobilyaların üretim maddelerinin kalitesinin yanı sıra kanserojen yahut alerjen herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan üretildiğinden de emin olmalısınız. Bu gerekli adım, belki de bebek odası dekorasyonu yaparken değerlendirmeniz gereken en büyük ölçüt! Atlamamak adına, muhakkak aklınızın bir köşesine bunu not edin!

Bebeklerin gelişimini destekemek için bazı araç gereçlere de ihtiyacınız olacaktır. Bu süreçte bebeğinizin ve sizin ihtiyacınız olan önemli eşyaları ve araçları keşfetmek için, hazırladığımız, bebek ihtiyaç listesine göz atmalısınız. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Retro dekorasyon kelime anlamına baktığımızda geçmişe ait mobilya ve dekorasyon stillerinin günümüze uyarlanması ve günümüze ait m...
Devamı
Evlerimizin en önemli alanlarından biri olan yemek odaları tüm ailenin bir araya geldiği ve misafirlerin ağırlandığı yaşam alanı o...
Devamı
Mutfaklar yaşam alanlarında önemli bir role sahiptir. Rahat ve ergonomik bir mutfak masasına sahip olmak oldukça önemlidir. Ancak ...
Devamı
Zigon ve orta sehpalar ev dekorasyonlarında olmazsa olmaz mobilya çeşitlerinden olmaktadır. Evin tasarımında direkt olarak rol oyn...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ