facebook
Çocuklu Evlerde Güvenli Aydınlatma Nasıl Sağlanır?

Çocuklu Evlerde Güvenli Aydınlatma Nasıl Sağlanır?

Çocuklu evlerde çocukların güvenliği için birçok alanda güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bebeklerin ve çocukların hareketlendikleri, kendilerini ve çevrelerini tanıdıkları, birçok riskli harekette bulundukları dönemlerde ebeveynlerin geçitli önlemler almaları gereklidir. Bu önlemler arasında elektrik sistemleri ve aydınlatma sistemleri gelmektedir.

Evlerde farklı aydınlatma çeşitleri kullanılmaktadır. Avizeler, lambaderler, abajurlar, duvar aplikleri, armatürler, aydınlatmalı aksesuarlar ve başka birçok farklı ürün evleri aydınlatmaktadırlar. Evlerde çeşitli aydınlatmaların kullanılması istenilen ışık miktarının ayarlanması ve dekoratif açıdan sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu ürünlerin evlerde kullanılmaları sırasında çocukların güvenliği için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek bebeğiniz için en güvenli aydınlatmayı sağlayabilirsiniz.

Çocuklu evlerde elektrikli her eşya risk faktörüdür. Özellikle açık prizler büyük risk faktörleridir. Aileler çoğunlukla bebekleri olduğunda ve hareketlendiklerinde prizler için tasarlanmış olan güvenlik kilitlerinden edinmektedirler. Bu kilitler sayesinde bebeklerin ulaşabileceği alanlardaki prizler kapatılabilir ve güvenli hale getirilebilir.

Evlerde kullanılan lambader, abajur gibi prize takılan aydınlatmalar çocukların güvenlikleri açısından riskli olabilir. Bu ürünlerin elektik bağlantılarının çocukların ulaşamayacağı şekilde olmasına özen gösterilebilir. Çocuklar bu tarz ürünlerin kablosundan tutarak kendilerine doğru çekebilmektedirler. Bu durumda aydınlatmaların ve benzer ürünlerin çocukların üstlerine düşebilir. Bu durumu engellemek için duvarlara kablo yolu ile kablolar gizlenebilir. Kabloların gizlenmesi sayesinde ortalıkta fazla kablo bulunmaması riski bir miktar azaltabilir.

Çocuklu evlerde güvenli aydınlatmalar için bu unsurlar dışında oldukça önemli bir unsur bulunmaktadır. Bu da çocukların göz, ruh ve beden sağlığı için uygun miktarda ışık olmasıdır. Fazla ışık kaynağı göz sağlığı için zararlı olabileceği için gerekenden az aydınlatma sağlayan ışık kaynakları ise loş bir ortam oluşturabilir. Işık kaynaklarının günün saatlerine ve aktiviteye uygun seçilmesi oldukça önemlidir.

Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerin beyinlerinin gece gündüz ayrımını yapabilmesi, bu döngünün algılanabilmesi oldukça önemlidir. Gece gündüz algıları için ışık kaynakları önem taşımaktadır. Güneş ışığının azalıp yapay ışıklara geçilmesi önemli etmenler arasındadır. Gece uyurken karanlıkta uyumak insan sağlığı için çok önemlidir. Yalnızca gece karanlıkta uyurken vücudumuz tarafından salgılanan bir hormon bulunmaktadır. Bu hormonun vücudumuz için oldukça önemli işlevleri bulunmaktadır. Melatonin olarak geçen bu hormonun salgılanması için gece uyurken odanın karanlık olması sağlanmalıdır. Bebeklerin ve çocukların karanlık ortamda uyumaları alışkanlık haline getirilmelidir. Gece lambası ve abajur kullanımı ortamın karanlık olmamasına neden olacaktır.

Bebekler ve çocuklar günlerinin farklı zamanlarında uyumaktadırlar. Bu uykuların gece uykusundan farklı olması için bu hususa önem verilmelidir. Ayrıca gece uyumadan önce loş bir ortamda bir miktar zaman geçirilmesi uykuya geçiş sürecine yardımcı olabilmektedir.

Bebek odalarında ve diğer odalarda ışık kaynağının doğrudan göze temas etmemesi gereklidir. Işık kaynağının doğrudan göze gelmesi göz sağlığı için riskli olabilir. Bebekler yatarken avizenin doğrudan bebeğinizin gözüne gelmemesi için lambader, abajur duvar aplikleri gibi ürünler kullanılabilir. Bu aydınlatmalar ile ışık kaynağının doğrudan göze zarar vermesi engellenebilir.

Çocuklar ve bebekler için evlerde alınan birçok önlem çekmecelerin kilitlenmesi, tırmanılacak alanların güvenli hale getirilmesi, kesici ve delici aletlerin kaldırılması şeklinde olmaktadır. Ancak bebeklerin gelişimlerini olumsuz etkileyecek unsurlar da ortadan kaldırılmalıdır. Evlerde uygun aydınlatma sağlanması hem elektrikli aletler oldukları için önem taşırken hem de bebeklerin sağlıklı bir gelişimleri için ihmal edilmemesi gereken hususlar arasında bulunmaktadır. Bebeğiniz için uygun olan etmenler ile evlerinizde diğer unsurlar gibi güvenli aydınlatmalar da sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımızı keşfetmek için tıklayın. Gençlerin Gelişimi İçin Genç Odalarının Önemi

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Alez seçimi nasıl yapılmalı? Alez alırken dikkat etmeniz gereken detayları keşfedin. Alezler, yatağınızın ömrünü uzatan, kolay tem...
Devamı
Yaz aylarının yaklaşması ile balkon mevsimi de yeniden başlıyor. Balkona masa sandalye atma zamanı geldi! Salgın tedbirlerinin sık...
Devamı
Küçük ev dekorasyonu fikirleri ile mükemmel yaşam alanları oluşturun. Eviniz küçükse, küçük ve modüler mobilyaları tercih edebilir...
Devamı
Komodin ve şifonyer mobilyaları sürekli karıştırılan yatak odası mobilyaları arasında gelmektedir. Genellikle her iki mobilya da t...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ