facebook
Oturma Takımınız ile Uyumlu Şık Yemek Odaları

Oturma Takımınız ile Uyumlu Yemek Odaları

Yaşam alanlarınızda uyumu sağlamak adına seçeceğiniz mobilyalara ve bu mobilyaların tasarımlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Birbirleri ile uyumlu olan mobilyalar almanız genel ev konseptinizin eşsiz bir tasarıma sahip olması yolunda atacağınız en önemli adımlardan birisi olacaktır. Genellikle her mobilyanın kendi grubundan olan mobilyaları olmaktadır. Örneğin beğendiğiniz bir koltuk takımının, yemek odası takımı da mevcut olmaktadır. Ancak beğendiğiniz koltuk takımının kendi grubundan bir yemek odası yoksa yapacağınız seçim önem kazanacaktır. Genellikle salonunuzda kullanmak için tercih edeceğiniz yemek odası takımınızın renk, ölçü, konfor ve tasarım açısından koltuk takımınız ile uyumlu olması gerekmektedir.

Koltuk Takımının Konforunda Bir Yemek Odası

Seçtiğiniz koltuk takımı rahat, pofuduk ve oturduğunuzda içine gömüleceğiniz bir model ya da daha sert süngerler kullanılarak üretilen bir model olabilir. Yemek odası takımınız ile koltuk takımınız arasında ki uyumu sağlayacak en önemli etmenlerin başında yemek odası takımınızın sandalyelerinin kumaş ve sünger yapıları gelmektedir. Koltuk takımınızda tecrübe ettiğiniz rahatlığı yemek odası takımınızın sandalyelerinde de hissetmeniz mobilyalar arasındaki uyumu hissetmenizi sağlayacaktır. Bununla birlikte kumaşın cinsi, rengi ve kumaşın dokusu da önemlidir. Koltuk takımınızın kumaşının dokusuna ve rengine uygun bir sandalye kaplaması tercih etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekmektedir.

Tasarımsal Olarak Benzerlik

Seçtiğiniz koltuk takımı klasik bir tarzda ya da daha modern ve spor hatlara sahip olabilir. Koltuk takımınızın tasarımı ve şıklığına uygun bir yemek odası modeli seçmeniz gerekmektedir. Klasik bir koltuk takımı kullandığınız ev dekorasyonunuzda modern bir yemek odası modeli kullanmanız doğal olarak uyumsuz bir görüntü sergilemenize sebep olacaktır. Ya da klasik bir yemek odası takımı tercih ettiğiniz salonunuzda modern bir koltuk seçmeniz uyumsuz bir görüntü sağlayacaktır.

Tasarıma değindiğimizde takımların renklerinin uyumuna değinmemek olmaz. Aynı renk ve renk tonlarında mobilya seçmeniz mobilyalarınız arasındaki uyumu arttıracaktır. Bununla birlikte farklı ve zıt renk tonları ile de salonunuzda bir uyum sağlayabilirsiniz. Örneğin siyah ve beyaz, sarı ve lacivert renkleri arasında mükemmel bir uyum mevcuttur. Farklı renkleri kullanarak hem salonunuza farklı bir konsept oluşturabilir hem de mobilyalarınız arasındaki uyumu sağlayabilirsiniz.

Oturma Takımı ve Yemek Odanızın Ölçüleri

Farklı model de mobilyalar tercih ettiğinizde genellikle ölçü uyumlarını tutturmak zor gibi gözükse de koltuk takımı ve yemek odanızdaki mobilyaların ölçülerinin uyumlu olması oldukça önemlidir. Büyük bir koltuk takımının bulunduğu salonunuza ufak bir yemek masasının uymayacağı gibi, küçük bir koltuk takımı ve küçük bir salonda büyük ölçülerde yemek odası takımı veya masasının ortamda sırıtacağını unutmamanız gerekmektedir. Bu ölçü farkından dolayı oluşan uyumsuzluğun yanında küçük odanızı büyük mobilyanız daha da daraltacağı için kullanışsız bir mobilya tercih etmiş olacaksınız. Çok beğendiğiniz bir yemek odası takımını büyük ölçülere sahip olsa da almak isteyebilirsiniz. Ancak bu karar yanlış bir seçim olacaktır.

Genel olarak şık oturma takımınız ile uyumu yakalamasını isteyeceğiniz yemek odası takımınızın, rahatlık ve konfor açısından birbirleri ile uyumlu olması gerekmektedir. Buna ek olarak, koltuk takımı ve yemek odası takımınızın tasarımsal ve renk tonları açısından da uyumlu olması en önemli kriterlerin başında gelmektedir. Bu saydığımız iki ölçüte ek olarak mobilyalarınızın ölçüleri arasındaki uyumu da sağlamanız genel konseptinizi mükemmele ulaştıracaktır. Koltuk takımınız ve yemek odası takımınızın uyumunu en üst düzeye çıkartarak şık salonlar oluştururken kullanışlı yaşam alanlarına da sahip olacağınızı unutmamanız gerekmektedir.

Yaşam alanlarınıza dahil etmek isteyeceğiniz, yemek odası takımınızı seçmeniz için tüm detayları kaçırmamak için, yemek odası takımı seçim rehberi makalemizi şimdi inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evinize ve yaşam alanlarınıza hareket katacak aksesuar modellerini keşfetmelisiniz. Tasarımı ile sizleri ve konuklarınızı büyüleye...
Devamı
Yaşam alanlarınızdaki konsepti tasarlarken halı seçiminizin konseptlerinizle uyumlu olması oldukça önemlidir. Ev dekorasyonu ve ta...
Devamı
Çocuklar günlerinin büyük bir kısmını evlerde geçirmektedir. Eski zamanlarda ki gibi çocukların dışarı çıkıp oyun oynaması oldukça...
Devamı
Oturma odası ya salonlarınızda koltuk takımlarınızı tamamlayan en önemli görsel öğelerden biri zemin dekorasyonunun vazgeçilmez bi...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ