facebook
Yatak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak seçiminde dikkat edilecekler neler? Uyku, vücudumuz için olması gereken bir durumdur. Uzmanlar tarafından da günlük olarak 6-8 saat arasında uyunması gerektiği açıklanmaktadır. Günün yorgunluğunu attığımız, çeşitli hormonların salgılandığı uyku kalitesinde yatak özellikleri çok önemlidir. Yataklar oldukça çeşitli malzemelerden üretilebilmektedir. Farklı katmanlarda farklı malzemelerden üretilen yataklar farklı ihtiyacı olan kişiler için tasarlanmaktadırlar.

Yatak seçerken omurga ve bel sağlığının korunması için yatakların uygun özelliklerde olmasına özen gösterilmelidir. Yatakta yan ve sırt üstü yatma pozisyonlarında omurga da oluşan doğal eğrilikler bulunmaktadır. Omurganın yapısına uygun ortopedik yatak seçilmesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Ortopedik yataklarda da birçok farklı kalite bulunmaktadır. Katmanlarda bulunan malzemelere ve malzemelerin kalitesine göre yatak kalitesi de değişmektedir. Yataklarda bulunan malzemeler sünger, yay, visko, pamuk, yün, elyaf ve başka birçok farklı malzeme bulunabilir. Bu malzemelerin olduğu katmanlara ve kalitesine göre yatak seçmeye özen gösterebilirsiniz.

Yatak seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yatakların boyutlarıdır. Yataklar ve yataklara uygun olarak baza ve karyolaların boyutlarında değişkenlikler bulunmaktadır. Size ve odanıza uygun boyutlarda yatak ve karyola seçilmesi ile hem konforlu bir yatağa sahip olabilir hem de yatak odanızdaki alanı verimli şekilde kullanmış olabilirsiniz.

Yatak odanıza yatak odası takımı ve yatak almadan önce yatak odalarınızın boyutu ölçmeniz ve kabaca eşyaların ne kadar yer kaplayacağı ile ilgili fikir yürütmeniz yatak boyutu seçiminde size yardımcı olabilir. Büyük yatakların seçilmesi hareket alanını daraltacağı için yatak odalarında karamsar bir hava oluşumuna sebep olacağı gibi küçük yataklarda konforunuz açısından yeterli olmayabilir.

Yataklar diğer eşyalara göre temizlemesi daha zor olan bir eşyadır. Yetişkinler için ter lekesi, çocuk ve bebekler için idrar lekesi ve kokusu istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Her ne kadar çarşaf ve alezler kullanılsa da yatakların korunması zorlayıcı olabilir.

Bazı yatak modellerinin üst yüzeyinde yatağı korumak için bir katman bulunmaktadır. Genellikle fermuar ile takılan ve çıkartılan bu katman yatağınız için en uygun korumayı sağlayacaktır. Düzenli olarak yatağınızı temizlemek istene veya olası lekelerin giderilmesini isteyen kişiler için bu özelliklerdeki yatak modelleri oldukça kullanışlı yatak modelleridir. Çarşaf veya alezler gibi kolayca çıkartıp yıkayabilmeniz sayesinde yataklarınızda da hijyeni sağlayabilirsiniz.

Yetişkinler için oldukça önemli olan yataklar bebekler ve çocuklar içinde oldukça önemlidir. Bebekler ve çocuklar gelişimlerinin oldukça hızlı olduğu bu dönemlerde yetişkinlerden daha uzun süre yatakta vakit geçirmektedirler. Bebekler ve çocuklar için uygun yatak seçiminde de omurgalarının gelişimini destekleyen özellikte olması çok önemlidir.

Hem yetişkin hem de çocuk ve bebekler için yatak seçiminde ihmal edilmemesi gereken bir husus yatağın hava almasını sağlayan dış yüzeye sahip olmasıdır. Hava almayan sentetik özelliklerdeki yatak yüzeyleri tercih edilmeyen yatak özellikleri arasında yer almaktadır.

Yatak seçimi oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. Diğer mobilyaların seçilmesinde oldukça hassas davranılırken yatak seçimi bazı zamanlarda ihmal edilebilmektedir. Yazımızda değindiğimiz sağlık, hijyen ve boyut ile ilgili hususlar yatak tercihi sırasında en fazla dikkat edilmesi gereken hususları oluşturmaktadır. Bu hususlara ek olarak yatak fiyatları da yatak alacak kişiler için önemli olan bir konudur. Yatakların özellikleri ve kalitesi arttıkça fiyatları da oldukça artmaktadır. Yatak seçimi sırasında yatak seçimi için ayrılan maksimum bütçe belirlenmeli ve bütçenize uygun yataklar arasından sizin için en konforlu ve sağlıklı olanı seçmeniz gereklidir.

En doğru yatak seçimini yapmak için, dikkat etmeniz gereken bir çok etmen bulunmaktadır. Bunun için de bilgilenmeniz ve önemli detayları kaçırmamanız gerekmektedir. Yatak seçim önerilerini paylaştığımız blog makalemizi şimdi keşfedin.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Baba koltukları olarak adlandırıltan tv koltukları ile annenizi sevindirin. Alışılmışın dışında çıkarak bu koltukları babalarınız ...
Devamı
Günümüzde ofis dekorasyonu da en az ev dekorasyonu kadar önem arz etmektedir. Kurumların kimliği ve temsil gücünü yansıtan ofisler...
Devamı
Mobilyalar evlerin konsept ve tasarım belirleyicilerindendir. Ev içerisindeki tasarımı ve dekorasyonu belirleyen en önemli etmenle...
Devamı
Geniş yatak odalarının dekoratif tasarımında kullanılacak mobilya ve aksesuar ürünlerinin seçimi nasıl olmalıdır? Odanız için seçe...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ