facebook
Erkek Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Erkek Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Erkek bebek odası dekorasyon fikirlerini keşfedin. Bebek odalarının dekorasyonları yapılırken bebeklerin gelişimini destekleyecek, olası kazalara karşı önlemli, ferah ve iç açıcı özellik taşıması önemlidir. Bu özelliklere dikkat edilerek mobilyalar ve bebek eşyaları seçilmeli, bu özelliklere uygun oda dizaynı gerçekleştirilmelidir.

Bebek odalarında bulunan temel mobilyalar; beşik, gardırop, şifonyer, halı, perde ve bakım veren kişinin bebeğin yanında oturabilmesi için berjer veya puftan oluşmaktadır. Bebek odası aksesuarları odanın dekorasyonu için oldukça önemli olsalar da bebek odalarında gereksiz eşyalardan olabildiğince kaçınılmalıdır. Bu nedenle bebek odalarında bulunan mobilyaların tasarımları ve renklerinin dekoratif olması, birbirleri ile uyumlu olması bebek odalarının dekorasyonunda en belirleyici etmenler arasında yer almaktadır.

Erkek Bebek Odası Beşik Seçimi

Beşikler bebek odalarının baş rol mobilyalarıdır. Beşik tercihinde bulunulurken kenarlarında yer alan parmaklıkların aralıklarına, beşiğin kenarlığının hareketli olup olmamasına ve beşiğin üretildiği malzeme kalitesine dikkat edilmelidir.

Beşiklerin parmaklıkları bebeklerin başını veya vücudunun bir alanını vurmaması için kenar koruyucuları kullanılmaktadır. Kenarlıklarda kullanılan korucuyu minderler birbirinden şık be birbirinden dekoratif renklerde ve modellerde üretilmektedir. Ancak bu koruyucu minderlerinin bebekler için risk oluşturmamasına dikkat edilmelidir. Kenarlara bol gelen, bebeğin dolabileceği koruyuculardan kaçınılmalıdır.

Son zamanlarda tercih edilen parmaklıklara tek tek konumlandırılan parmaklık minderleri oldukça kullanışlıdır. Hem bebekler için güveni sağlarken hem de dışardan bakıldığında bebeğin beşik içinde pozisyonu görülebilir. Bu koruyucular fermuar ile parmaklıklara tek tek giydirildiği için ebeveynler tarafından güvenle tercih edilmektedir.

Erkek Bebek Odası için Dinlenme Köşesi Dizaynı

Anne, babalar ve bebeğe bakım veren kişiler için bebek odalarında bir oturma köşesi oluşturulması çok önemlidir. Özellikle bebeklerin çok sık beslendiği dönemde annelerin bebeklerini rahat bir şekilde emzirebilmeleri veya besleyebilmeleri için konforlu bir alan oluşturulması gereklidir. Bebek odaları için dinlenme ve oturma köşesi oluşturulurken bu alanın konforlu olmasına özen gösterilmelidir. Annenin veya bakım veren kişinin bebeğin temel bakım işlevlerinin karşılanmasını sağlayacak özelliklerde ve konforda olması önemlidir.

Bebek odalarında oturma alanı oluştururken eğer alan müsaitse odanın bir köşesine berjer veya kanepe konumlandırılabilir. Ancak alan yeterli değilse sallanan koltuk benzeri bir mobilya ile de oturma alanı sağlanabilir.

Erkek Bebek Odası için Halı ve Perde Seçimi

Halı ve perdeler her zaman bir alana yaşanmışlık hissi veren, odayı dolduran ve dekorasyonu tamamlayan özellikleri taşımaktadır. Odanın dekorasyonu için belirlenen renklerde, bebek odası dekorasyonuna uyumlu seçilen tarzda ve desenlerde halı ve perde seçimi ile bebek odalarının dekorasyonu bambaşka bir yere taşınabilir.

Bebek odası için uygun halı seçilirken halının rengi ve deseni çok önemlidir ancak ihmal edilmemesi gereken ve aslında daha önemli olan bir özellik ise bebeklerin sağlıkları için uygun olup olmamasıdır. Bebekler hızla büyümektedirler. Büyüme süreçlerinde yerde geçirdikleri süreç gelişim basamakları için büyük önem taşımaktadır. Bu süreçte bebeklerin yerle teması sırasında yerde bulunan halının üretildiği malzeme, anti bakteriyel özellikleri bebekler için çok önemlidir. Her ne kadar bebeklerin doğrudan halı ile teması sağlanmasa bile halı seçiminde sağlık ile uyumuna dikkat edilmelidir.

Erkek Bebek Odası için Aksesuarları

Bebek odalarında tercih edilecek olan aksesuarlarda güvenlik birincil öncelik olmalıdır. Yerde duran lambader, kablolu aydınlatma sistemleri, düşme riski olan aksesuarlar bebeklerin hareketlendiği süreçler için oldukça risklidir. Bebek odaları için aksesuar seçilirken duvara sabitlenme özelliği olan ürünler seçilmelidir. Bu ürünlerin beşiğin üzerinde olmamasına da dikkat edilmelidir.  Bebek odaları için birbirinden farklı özelliklerde bulunan aksesuarlar arasından odanın dekorasyonu ile uyumlu ve bebekler için güvenilir olanlar seçilmelidir.

Biribirinden şık ve kaliteli erkek bebek odası mobilya takımlarını keşfetmek için şimdi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte bebek odası dekorasyon tavsiyeleri blog makalemizi inceleyerek, daha fazla bilgi alabilirsiniz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Ev dekorasyonunuzu belirlerken mobilyalar en önemli tasarım belirleyicilerdendir. Mobilyalar içerisinde evin tasarımını ve dekoras...
Devamı
2020 zigon sehpa modellerini şimdi trend mobilya da keşfedin. Yıllardır her evde bulunan zigon adı dilimize Fransızcadan geçmiştir...
Devamı
Küçük mutfaklara mobilya seçimi nasıl yapılır? Küçük mutfak dekorasyon örnekleri nelerdir? Küçük mutfaklarda dekorasyon her zaman ...
Devamı
Günlük hayatın vazgeçilmezi olan hem tasarımıyla hem de konforuyla yaşam alanlarımızda kullandığımız koltuk takımları seçiminin ön...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ