facebook
Evinizdeki Dekorasyonu Tamamlayacak Zigon Sehpalar

Dekorasyonunuzu Tamamlayacak Zigon Sehpalar

Mutfak ve yemek odası dışındaki tüm atıştırmalıklarınız için özellikle salon ve oturma odalarında en büyük yardımcınız zigon sehpalardır. Misafirlerinize salon ya da oturma odasında küçük ikramlarda bulunurken de, zigon sehpalar ile konuklarınızın konforunu arttırabilirsiniz. Hem işlevsel ve pratik hem de dekoratif ihtiyacı karşılayan zigon sehpalar son dönemde yeni tasarımları ile modern evlerin de vazgeçilmezi oluyor. Birbirinden farklı tarz ve tasarımda üretilen zigon sehpaları, sıra dışı kullanım alanlarıyla birleştirmek için yazımıza göz atmaya ne dersiniz?

Zigon sehpalar tasarımları gereği iç içe geçen 3 ya da daha fazla farklı büyüklükteki eş sehpa setinden oluşmaktadır. İç içe geçmesi sebebiyle tek bir sehpanın kapladığı yeri kaplayarak özellikle küçük ve dar alanlar için birincil tercih sebebidir. Her sehpanın farklı boyutta olması da, ihtiyaca ya da kişi sayısına göre size seçenek sunma ve çoklu hizmet sağlama imkânı sunmaktadır. Ayrıca koltuktaki kişilerin ortasına sığacak boyutlarda olması, masa dışında ve koltuk üzerinde daha rahat bir yemek yeme ya da atıştırma şekli sağladığı için son derece konforludur.

Farklı Tarzlardaki Zigon Sehpalar

Eviniz ister klasik, ister modern, ister retro ya da minimalist bira tarzda olsun, mutlaka dekorasyon tarzınıza uygun bir zigon sehpa bulmanız mümkün olacaktır. Klasik tarzdaki evler için tasarlanan ahşap ve işlemeli zigon sehpalar, evinizdeki ihtişamlı görünümü arttıracaktır. Birinci kalite doğal ahşap üzerine cilalı ya da eskitme zigon sehpalar, genelde ayaklarındaki ve ayaklar ile sehpanın üst kısmının buluştuğu köşelerindeki oymalar ile dekore edilmektedir. Klasik modellerde renk bütünlüğü esastır, her bir sehpa birbiriyle aynı renkte ve eş şekilde sadece farklı boyutlardadır.

Modern zigon sehpalarda ise akrilik, cam, metal ve ahşabın lake olarak tasarlanmış hali sıklıkla kullanılmakta olup sadece dikdörtgen değil, yuvarlak, oval, kare, üçgen ya da beşgen gibi farklı geometrik formlar kullanılmakta. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, salon ya da oturma odanızdaki masa, orta sehpa, televizyon ünitesi, vitrin ve konsol gibi diğer mobilyaların köşeli ya da yuvarlak oluşuna göre zigon sehpanızı da aynı uyumda seçmenizdir. Özellikle renk konusunda, modern tasarımlar son derece iddialı olup, aynı set içerisinde farklı renk kombinasyonları tercih edilmekte. Renk konusunda da koyu renk mobilyaları tercih ediyorsanız, zigon sehpanızın da aynı uyumu göstermesi gerekmekte, ancak açık renklerde mobilyalar ile birkaç farklı renk tonunu kombinlediğiniz bir odada, açık renk ya da renkli zigon sehpalar odanın dekorasyonunu zenginleştirecektir. Modern modellerde sıklıkla kullanılan bir diğer tasarım da metal (gümüş, altın vce bakır renklerinde) ve camın kombinlenmesi ile tasarlanan zigon sehpalardır. Ancak bu tarzdaki modeller günlük oturma odası kullanımları için fazlaca dikkat ve özen gerektirmekte olup, daha az sıklıkla kullanılan salonlarda tercih edilmelidir.

Zigon sehpanızı seçerken göz önünde bulundurduğunuz dekoratif özellikler dışında, ev yaşamınızda sıklıkla kullanacağınız eşyalar olmalarından dolayı kolay temizlenebilmesi, renginin solmaması, ayaklarının sağlam ve zor sallanır olması gibi dayanıklılıkla ilgili noktalara da ayrıca dikkat etmeniz gerekmektedir. Malzeme konusunda da, eğer sıklıkla kullanacağınız bir oda için zigon sehpa alıyorsanız cam gibi kırılgan ya da mermer gibi ağır materyallerden kaçınarak daha rahat bir kullanıma sahip olabilirsiniz. Daha pratik ve konforlu bir kullanım isterseniz, üst kısmı koltuğun üzerine çıkan ve kişinin kendisine daha fazla yaklaştırabildiği işlevsel modeller de son dönem de sıklıkla tercih edilen tasarımlar arasında yer almaktadır.

Yaşam alanlarınıza zigon sehpa dahil etmeye karar verdiyseniz, hangi modeli seçeceğinizin yanında, fiyat da oldukça önemli bir etmendir. Uygun fiyatlı zigon sehpaları seçerken dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımız blog makalemizi şimdi incelemenizi öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Tik ağacı nedir ve özellikleri nelerdir? Doğada birçok ağaç türü bulunmaktadır. Tik ağacı da sağlam ve dayanıklılığıyla ünlü bir a...
Devamı
Dekorasyon söz konusu olunca hem herkes kendisine en uygun mobilyaları seçmek istiyor hem de hiç kimse sezonun trendlerinin gerisi...
Devamı
Ev dekorasyonlarında son yılların en trend mobilya modellerinden olan köşe koltukları birbirinden farklı çeşidi, rahatlığı ve malz...
Devamı
Modern koltuk takımları ile yaşam alanlarınıza şıklık katın. Eviniz ve evinizin dekorasyonu sizin için oldukça önemlidir. Çünkü ya...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ