facebook
Yatak Odası Mobilyaları Seçerken Atlamamanız Gereken Önemli Noktalar

Yatak Odası Mobilyaları Seçiminde Önemli Noktalar

Yatak odaları günün yorgunluğunun atıldığı evlerdeki önemli dinlenme alanlarındandır. Bu nedenle yatak odalarını dekore ederken ve yatak odaları içim mobilya seçerken atlanmaması gereken önemli noktalar bulunmaktadır.

Yatak odası seçerken dikkat edilecekler arasında en önemlisi rahatlık, boyut ve tarz olarak içinize sinmesidir. İçinize sinmeyen yatak odası takımlarını almaktan kaçınmalısınız. Yatak odası takımları dayanıklı malzemeden üretildiği zaman uzun süreler kullanılabilmektedir. İçinize sinmeyen mobilyaları uzun süre kullanmak durumunda kalabilir veya sapasağlam olduğu halde değiştirmek isteyebilirsiniz.

Yatak odası seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında yatak odası takımının konforlu olmasıdır. Özellikle yatak ve karyolanın sizin konforunuza uygun özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz. Konfor kişiden kişiye göre değişen ve farklı tanımları olan bir kavramdır. Kendiniz için mobilya alırken sizin nasıl özelliklere sahip mobilyalarda konforlu olduğunuzu keşfetmeniz gereklidir.

Yatak Odalarına Yatak Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyku hem bebek ve çocukların hem de yetişkinlerin sağlıklı yaşam sürmeleri için oldukça önem taşıyan bir ihtiyacımızdır. Günün yorgunluğunu uyku ile attığımız gibi, gün içerisindeki faaliyetlerimizin başarısı, dinç olmamız ve konsantrasyonumuzun güçlü olması gece uyuduğumuz uykunun kalitesine göre değişmektedir. Bu nedenle uyuduğunuzda dinlenebileceğiniz özelliklerde yatak almaya özen göstermelisiniz.

Yataklar üretilirken katman katman farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Pamuk,yün, sünger, yay, visko gibi her katmanında farklı malzemeler kullanılabilir veya tüm yatak tek malzemeden üretilmiş olabilir. Her katmanının farklı olması farklı özelliklerde ve farklı rahatlıklarda yatakların üretilmesini sağlamaktadır.

Yatak seçerken öncelikle yumuşak, orta veya sert düzeylerden hangisinde rahat ettiğinizi belirlemeli ve ardından yatağın üetildiği katmanların malzemelerini incelemelisiniz.

Yatak Odalarına Gardırop Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gardıroplar yatak odası takımı seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli mobilyalardır. Tüm eşyaların yerleştirildiği ve depolandığı gardıropların hem dayanıklılığı hem de raf sistemine dikkat edilmelidir.

Gardıroplarda yer alan eşyaların ağırlıklarını taşıyabilecek olması, devrilmelere ve darbelere karşı dayanıklı olması gereklidir. Gardıropların dayanıklılığında belirleyici olan etmen, gardıropların üretildiği malzemenin kalitesidir. Uygun kalitede ahşaptan üretilmiş yatak odası takımı almalısınız. Suntalam gibi malzemelerden üretilmiş yatak odası takımlarını tercih etmemelisiniz.

Gardırpların raf düzeni kullanış kolaylığı açısından kolaylık sağlamaktadır. Gardırobun içerisinde hurç, yastık ve yorganların konumlandırılabileceği geniş raflar, farklı yükseklikte askılık bölümleri, çekmeceler, pantolon askılıkları ve farklı özellikler raf sistemleri bulunmaktadır. Örneğin üst alandaki askılığa uzanma sıkıntısı çeken kişiler için askı kısmı aşağı doğru inebilen özelliği olan gardırop tercih edilebilir.

Gardıroplarının büyüklüğü ve kapı sayısı değişiklik göstermektedir. Gardırop büyüklüğünün konumlanacağı alana uygun ölçülerde olması çok önemlidir. Gardırop almaya giderken yatak odanızda gardırop konumlandırabileceğiniz alanları hesaplayıp, bu ölçülere uygun gardırop almaya özen göstermelisiniz. Gardıroba yerleştireceğiniz eşyalar göre de 2 kapılı dolaplardan başlayıp artan kapak sayısında gardırop seçimi yapabilirsiniz.

Yatak Odalarına Aydınlatma Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm yaşam alanlarında ve yatak odalarında aydınlatmalar çok önemli unsurlardır. Kitap okurken, tv izlerken, ders çalışırken, uyurken farklı düzeylerde ışık kaynağı isteriz. Avizelere ek olarak alanlarda abajur ve lambader kullanımı alanların aydınlatılmasında farklı seviyelerin oluşturulmasında bize kolaylık sağlamaktadır.

Aydınlatma için en önemli etmen avizelerdir. Odaların yeterince aydınlatılabilmesi için uygun büyüklükte ve yeteri kadar duy sistemi olan avize modelleri seçilmelidir. Eğer avize yatağın üst kısmında konumlanacaksa olası kazaların önlenmesi için cam ve metal gibi yaralamaya sebep olabilecek avize modellerden kaçınmalısınız.

Kullanışlı ve dekoratif özelliklerde içinize sinen yatak odası mobilyaları seçimi ile yatak odalarınızı konforlu dinlenme alanlarına çevirebilirsiniz.

Yatak odası mobilyaları seçerken, yatak odası takımınızın ölçüleri de oldukça önemlidir. Tek kişilik yatak odası takımlarını yaşam alanlarınıza dahil etmeden önce, sizler için hazırladığımız, tek kişilik yatak odası takımı özelliklerini keşfedeceğiniz blog makalemizi şimdi inceleyin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern mobilyaların kullanım ömrü ne kadardır? Yaşam alanlarında tercih edeceğiniz modern mobilya modellerinin dayanıklılığı ne ka...
Devamı
Dar yaşam alanlarına sahip kullanıcılar yemek odası takımının salonda kullanılıp kullanılmayacağı konusunda kararsız kalabilmekted...
Devamı
Evinizi taşırken eşya, mobilya ve aksesuarlarınızı paketlemek, özellikle doğru paketlemek oldukça önemlidir. Kiracıysanız ev değiş...
Devamı
Kiralık evlerde dekorasyon nasıl olmalıdır? Yaşam alanlarında eşsiz dekorasyonu sağlamak için çaba gösterebilirsiniz. Ancak kirada...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ