facebook
Salonda Kitaplık Dekorasyonu Fikirleri

Salonda Kitaplık Dekorasyonu Fikirleri

Salonlarda kitaplık dekorasyonu oluşturmak isteyen kullanıcıların hoşuna gidecek olan makalemizi keşfedin. Salonlarında, yani yaşantısının tam ortasına kitapları yerleştirmek isteyen kullanıcılar, dekorasyonunu nasıl oluşturacakları konusunda yeni fikir arayabilirler. Bizlerde, salonlarda kitaplıkları kullanıcıları nasıl kullanabileceklerini açıklıyor olacağız.

Kitaplar yaşantımızın içerisinde olması hepimizin istediği ve uygulamaya çalıştığı konuların başında gelmektedir. Peki kitaplıklara salonumuzda hangi köşeyi ayırmalıyız?

Kitaplıklar Dekorasyona Nasıl Dahil Edilmeli?

Kitaplıklar her ne kadar kitaplarımzı sergilemek için kullandığımız mobilaylarımız olsa da işlevselliğinin yanında dekorasyona katkısı da bulunmaktadır. Özellikle günümüzde onlarca farklı kitaplık tasarımı bulunmaktadır. Salonlarda kullanılması adına, vitrin tasarımında, yuvarlak, kare, dikdörtgen, üçgen gibi geometrik formlara sahip, bir çok farklı kitaplık modeli bulunmaktadır. Bu sebeple öncelikle kitaplık seçiminde özenli olmanız gerekmektedir.

Salon dekorasyonunuza uygun bir kitaplık modeli seçmelisiniz. Klasik mi yoksa modern mi, ahşap mı yoksa metal bir kitaplık mı seçmelisiniz? İşte bu soruya yanıt arayarak doğru kitaplık modelleri arasından seçim yapabilirsiniz. Peki kitaplığımızı salonumuza nasıl adapte edeceğiz?

Kitaplığınızın tasarımı ve ölçülerinin de önemli olması ile birlikte kitaplığınızı salonunuzda direkt olarak oturma grubunuzun içerisine adapte ederek, salon dekorasoynunuza dahil edebilirsiniz. Örneğin, televizyon yanlısı da değilseniz, televizyon ünitesinin yer aldığı yere kitaplığınızı koymaya ne dersiniz? Evet yanlış duymadınız. Televizyon seyretmek yerine, ana odağınız kitaplığınız ve kitaplarınız olabilir. Özellikle yaşantısında kitapları bir tık öne koyan, kişisel ve kültürel gelişimine de özen gösteren bireylerin bu fikir hoşlarına gidebilir.

Geniş salonunuz var ve kitaplığınıza yer arıyosanız, bu konsol ya da vitrininizin yerine kitaplıklarınızı yerleştirebilirsiniz. Böylece salon dekorasyonunuz ile uyumlu ve bütün bir konsep oluşturmuş olabilirsiniz.

Kitaplık Dekorasyon Fikirleri

Salonunuzda veya yaşam alanlarınızda kitaplıklarınıza yer bulduktan sonra, onu nasıl dekore edeceğiniz de önemli olacaktır. Kitaplıkları yalnızca kitapları sergilemek ve muhafaza etmek için raflar olarak görmek yerine, renkli cıvıl cıvıl bir konsepti destekleyecek alanlar olarak kurgulayabilirsiniz. Örneğin her rafa kitap koymak yerine bazı raflara, peluş oyuncaklar, ufak iç mekan saksı bitkileri, biblo gibi aksesuar ürünler, fotoğraf çerçeveleri de yerleştirebilirsiniz.

Aksesurlarınızı yerleştirdikten sonra kitaplarınızın dizilmi konusunda da ufak müdahaleler ile şık bir görünüş elde edebilir, istediğiniz kitabu kolaylıkla bulabilirsiniz. Örneğin kitapların kalınlıklarına göre bir arada bulundurmak bir fikir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte genellikle aynı yazarların kitapları bir arada olurken, kimi kullanıcılar ise, aynı yayınevine ait kitapları bir arada tutmaktadır. Ya da kitapların konularına uygun bir dizilim de doğru olacaktır. Örneğin akademik kitaplar bir arada, tarih kitapları bir arada, romanlar bir arada ve kişisel gelişim kitapları bir arada gibi, bir dizilm yapmak ta doğru olacaktır. Burada hayal gücü tamamiyle kullanıcının zevkine kalmaktadır. En mükemmel salonlar ve yaşam alanları oluşturmak için kitapları gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Televizyon üniteleri genellikle salon konseptine göre seçilen mobilyalardan oluşmaktadır. Peki televizyon ünitesi modelinizi hiç t...
Devamı
Kiralık evlerde dekorasyon nasıl olmalıdır? Yaşam alanlarında eşsiz dekorasyonu sağlamak için çaba gösterebilirsiniz. Ancak kirada...
Devamı
Mobilya temizliği özenilmesi gereken bir işlemdir. Mobilyaların üzerinde, cila, vernik ve özel işlemeler bulunmaktadır. Bu özel iş...
Devamı
Bebek odası dekorasyonu oldukça önemlidir. Genellikle anne ve babalar tarafından özenilerek oluşturulan bebek odası dekorasyonları...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ