facebook
Mama Sandalyesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mama Sandalyesi Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Mama sandalyesi nasıl seçilir? Mama sandalyesi almadan önce blimeniz gerekenleri yazımızda topladık. Bebek sahibi olacak anne baba adayları ve yeni bebek sahibi olmuş anne babalar, bebeklerinin tüm ihtiyaçlarını en uygun şekilde tamamlayabilmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar. Bebek odası mobilyaları, kıyafetleri ve diğer eşyaları eksiksiz şekilde tamamlanmaya çalışılmaktadır.

Bebeklerin ek gıdaya başlamalarıyla birlikte mama sandalyesi oldukça önemli bir ihtiyaç haline gelmektedir. Bebeklerin ek gıdaya başladıkları 6 ay ve civarı aynı zamanda oturma dengelerinin de hızla oluştuğu dönem olmaktadır. Bu süreçte bebeklerin ergonomisi için uygun ve sizler için kullanışlı olan mama sandalyelerinin seçilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Mama sandalyeleri yemek yenmediği zamanlarda bebeklerin güvenle oturmaları için de ortam sağlayabilir. Mama sandalyesinde yemek yemeğe ek olarak oyunda oynanabilir. Sizler bir işle meşgul olurken yanınızda bebeğinizin de oturması için uygun olabilir.  Bu nedenle mama sandalyeleri yalnızca mama sandalyesi değildir. Tüm bu unsurlara uygun bebek sandalyeleri seçilmelidir.

Mama sandalyeleri farklı yaşlara sahip çocuk ve bebekler tarafından kullanılacağı için her yaşa uygun olmasına dikkat edilmelidir. Bebeklere yemek yedirilirken verilen hafif eğim yemek yeme aktivitesini kolaylaştırabilir. Eğer erken dönemde bebek sandalyesi kullanacaksanız sırt dayama kısmının eğiminin ayarlanabildiği mama sandalyesi modelleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Mama sandalyelerinin bir yerden başka bir yere taşınması sırasında veya bebek içerisindeyken kendinize yaklaştırmak veya uzaklaştırmak istediğinizde tekerlekli mama sandalyeleri oldukça kolaylık sağlamaktadır. Yemek masasına yaklaştırılmak istenen mama sandalyesi tekerlekler sayesinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Ancak sandalyelerin tekerleklerinin kilit mekanizmalarının uygun özelliklerde ve uygun kalitede olması oldukça önemlidir. Bebeklerin fazlaca hareket ettiği, sandalye içerisinde çırpınmalarının olduğu dönemlerde hareket eden bir sandalye oldukça güvensizdir. Seçeceğiniz tekerlekli bebek sandalyelerinin kilit mekanizmalarını kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz.

Mama sandalyesinin rahat olması bebeğinizin yemek yeme aktivitesini keyifli hale getirebilir. Mama sandalyesinde rahat olmayan bebeğinizin yemek yemesi keyifsiz bir hal alabilir. Bu nedenle bebeğiniz için alacağınız mama sandalyelerinin konforlu olmasına özen göstermelisiniz. Oturma alanının sırt destekliğinin yüksekliğinin az olmamasına özen göstermelisiniz. Genellikle ahşap ve plastikten yapılan kafe ve restoranlarda sık gördüğümüz mama sandalyeleri iv için uygun olmayabilir. Bebeğin sert bir sandalyede oturması, sırtını yaslayamaması ona keyifsizlik verebilir. Eğer bebeğinizin her zaman sırtını yaslayarak oturmasını istemiyorsanız sırt desteğinin eğimini değiştirerek bu durumu değiştirebilirsiniz. Ancak genellikle konfor sağlayan ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.

Mama sandalyelerinin konforlu olması için iç kısmının kumaş ve minder destekli olması önemlidir. Oturma alanının yumuşak olması bebeğinize konfor sunabilir. Ancak ihmal edilmemelidir ki bebek mama sandalyeleri oldukça sık kirlenmektedir. Yemeklerin dökülmesi sonucunda kumaşlı olan kısımların yıkanabilmesi için uygun şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Söküp çıkarttığınız kumaş parçalarının leke barındırmaması ve kolay temizlenebilmesi de oldukça önemlidir. Mama sandalyelerinde kullanılmış olan kumaşın leke tutmaz ve kolay temizlenme özelliklerini öğrenmeniz gerekmektedir. Kumaş dışı alanlarının da kolayca temizlenebilmesi için silinebilir mama sandalyeleri tercih edilmektedir.

Bebek sandalyelerinin seyahat sırasında ve ev içerisinde kolay kaldırılabilmesi ve taşınabilmesi için katlanabilir özelliklerde olması çok önemlidir. Katlanabilir mama sandalyeleri ile bebeklerinizin sandalyelerini istediğiniz bir yere kolayca taşıyabilirsiniz.

Mama sandalyelerinde birçok farklı özellik bulunmaktadır. Sallanabilir mama sandalyeleri bu sandalyeler arasında yer almaktadır. Bebeğinize uygun olan işlevlerdeki mama sandalyesini seçerek hem kendiniz hem bebeğiniz için kolaylık sağlayabilirsiniz. Bebeğinizin konforunu ve özelliklerini yalnızca siz bildiğiniz için mama sandalyelerini incelerken sizin bebeğinize uygun olup olmadığını sorgulamalısınız. Bazı bebekler için oldukça uygun olan mama sandalyeleri sizin bebeğiniz için uygun olmayabilir.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Farklı bir ev dekorasyonu istiyorsanız ve bu farkı sadece mobilyalarla yaratmak istemiyorsanız duvar boyaları ve boyalı tavanlar t...
Devamı
Balkonunuza kuşların yuva yapmaması için, alacağınız kolay önlemleri şimdi keşfedin. Açık balkonlar özellikle yaz akşamlarında key...
Devamı
Giyinme odası, yatak odasına açılan bir oda, bağımsız bir oda olabileceği gibi yatak odasının içerisinde dizayn edilen bir alan ol...
Devamı
Evlerinde nostaljiyi ve trendi birlikte yakalamak isteyenlerin yeni gözdesi duvar kağıtları. Bu pratik iç tasarım öğesi, uzun süre...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ