facebook
Yaz İçin Balkon Dekorasyonu Önerileri

Yaz İçin Balkon Dekorasyonu Önerileri

Sıcak yaz akşamlarında balkonda sevdiklerinizle birlikte oturmanın ve sohbet etmenin, kitap okumanın, müzik dinlemenin verdiği keyif bambaşkadır. Yazlıklarda ve kırsal alanlarda evler inşa edilirken geniş balkonlar, teraslar ve evin önünde oturma alanları planlanmaktadır. Bu alanların dekoratif ve kullanışlı bir şekilde dekore edilmesi ile daha keyifli vakitler geçirilmesi sağlanabilir.

İstanbul’da ve bazı büyük şehirlerde evlerin balkonları daha küçük boyutlarda olabilmektedir. Ancak balkona uygun mobilya seçimi ve uygun dekorasyon ile küçük balkonlarda oldukça şık bir alana dönüştürülebilir.

Balkon sefaları genellikle akşam ve gece vakitlerinde yapılmaktadır. Hava karardığında duruma göre bazen loş ortamda oturmak isteneceği gibi bazen de aydınlık bir alanda oturmak istenebilir. Balkonların aydınlatılması işlevsel ve dekoratif açıdan önemlidir. Balkon duvarlarında aplik kullanımı özellikle alanı yeteri büyüklükte olmayan evler için kullanışlı aydınlatmalardır.

Lambader tüm yaşam alanlarında olduğu gibi balkonlarda da oldukça kullanışlı ve dekoratif bir aydınlatmadır. Eğer balkon ölçüleri lambader kullanımı için uygunsa aydınlatma olarak tercih edilebilir.

Balkonun ölçülerine ve kullanacak kişilerin ihtiyaçlarına uygun masa seçimi balkon dizaynında dikkat edilmesi gereken bir husustur. Eğer dar bir balkona ve çekirdek aile yapısına sahipseniz küçük boyutlu masalar sizlerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Dedikodu masası olarak geçen küçük yuvarlak masa ve sandalyelerle dizayn edilecek dar alanlı balkonlarda keyifli dakikalar geçirilebilir.

Geniş ölçüye ve kalabalık aile yapısına sahipseniz, balkonlarda yalnızca çay kahve içme zamanı değil yemek yeme zamanı da oluşturmak istiyorsanız daha büyük bir masa seçiminde bulunmanız gereklidir. Balkon masaları, dışarda kullanıldığı için genellikle yıkanmaya uygun malzemelerden üretilmektedir. Balkon için masa seçerken, eğer masa, sandalye ve diğer mobilyalar balkonda konumlandırılacak ve orda bırakılacaksa mutlaka kolay temizlenebilir özellikte olması dikkat edilmelidir.

Eğer balkonda masada oturmak istemiyor ve minderlerden oluşan bir alan oluşturmak istiyorsanız konforlu büyük minderler, armut koltuklar ve puflar sizler için uygun olacaktır. Eğer balkon yeteri büyüklükteyse bir alanına minder köşesi oluşturulabilir veya yeteri bir alan yoksa ve minderlerden oluşan bir balkon dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız da minderlerden faydalanabilirsiniz.

Balkon dekorasyonunda özellikle şehirde yaşayan kişiler için balkon bitkilerinin kullanımı evde doğal bir alan oluşturmanızı sağlar. Balkonlar gün içerisinde güneş aldığı için balkona güneş vurduğunda bitkinin yerini değiştirmenize gerek olmayacak güneşi seven bir bitki seçebilirsiniz.

Balkon dekorasyonunda halılar ihmal edilmemesi gereken eşyalar arasında yer alır. Genellikle balkonlarda halıya yer verilmez ancak balkonda halı kullanımı kullanışlı ve dekoratiftir. Temizliğinin ve kullanımının kolay olması sayesinde balkonlarda, balkon ölçüsüne uygun kilimler tercih edilebilir.

Bazen aynı apartmanda ve aynı bölgede aynı özelliklerde bulunan balkonlar birbirinden oldukça farklı görünüm ve kullanım özelliği taşımaktadır. Balkona uygun olan bir dekorasyon oluşturulduğunda günlük yaşamınızda size iyi gelen bir alan oluşturabilirken eğer balkonun dekorasyonuna önem verilmezse balkon yalnızca birkaç eşyanın bulunduğu, çıkıp kısa süreli hava alınan evin gereksiz bir alanına dönüşmektedir. Eğer evinizde küçükte olsa bir balkon buluyorsa bu alanı yaşamınızın dışında tutmak yerine yaşamınızın içine dahil edebilirsiniz.

Kendi ihtiyaçlarınıza, evinizin konumuna ve balkonunuzun yapısına uygun olarak oluşturacağınız balkon dizaynı ve balkon dekorasyonu ile sizlerde yaz akşamını keyifli bir şekilde geçirebileceğiniz bir balkona sahip olabilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Modern ev aksesuar önerilerimizi paylaşacağımız bu makalemizde mükemmel yaşam alanları dizayn edebilirsiniz. Mobilyalarınız ve gen...
Devamı
Yemek masası sandalye seçimi genellikle üzerinde durulmayan bir konu olsa da yemek masanıza sonradan seçeceğiniz sandalyeleri doğr...
Devamı
Evlerimizin en önemli alanlarından biri olan yemek odaları tüm ailenin bir araya geldiği ve misafirlerin ağırlandığı yaşam alanı o...
Devamı
Yemek odası mobilyalarının özelliklerini keşfedin. Mobilya, seçecek kullanıcılar, yaşam alanlarında yer verecekleri bu özel mobily...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ