facebook
Abajur Seçiminde Dikkat Edilecek 3 Kural

Abajur Seçiminde Dikkat Edilecek 3 Kural

Abjur seçiminde kullanıcıların dikkat edeceklek 3 kuralı sizlerle paylaşacağız. Bu makaleyi okuduktan sonra, yaşam alanlarınıza dahil edeceğiniz aydınlatma ürünlerinden olan abajurları seçerken, nelere dikkat etmeniz gerekenler konusunda daha geniş bir bilgi sahip olmuş olacaksınız.

Abajur seçerken dikkat edeceğiniz kurallara uyduğunuz takdirde, kendi yaşam alanınıza, ihtiyacınıza, kullanım amacınıza uygun bir abajur seçmek için gerekli bilgileri edinmiş olacaksınız. Bu bilgileri edindikten sonra, size en uygun abajuru seçmek için sormak istediğiniz soruları soracak ve nokta atışı bir tercih yapabileceksiniz. Haydi şimdi, kurallarımıza geçelim.

  1. Odadaki Renkler ile Uyumlu

Hemen hemen her yaşam alanının genel konseptini belirleyen etmenlerin başında renkler gelmektedir. Yaşam alanındaki mobilyaların renkleri, halı ve perdelerin renkleri, duvar ve zemin renkleri dekorasoynunuzun rengini belirlemektedir. Bu saydığımız tüm etmenleri gözden geçirmenizi ve yaşam alanınızda hakim olan renkleri tespit etmenizi öneriyoruz. Bu tespiti yaptıktan sonra da salonunuzun ana rengi ile uyumlu olabilecek bir renkte aksesuarlarınızı ve abajurunuzun seçimini yapmanız olacaktır. Peki hangi renkler birbirleri ile kombinlenebilmektedir?

Renk uyumuna dikkat edecek kullanılar yaşam alanlarında aynı rengin farklı tonlarını kullanabilirler. Böylece renk uyumsuzluğu doğal olarak ortadan kalkacaktır. Bu bir gradient görünümü verecek ve açıktan koyuyya ya da koyu renkten açık renge doğru bir yol izleyebilirsiniz. Bunu yaparken abajurunuz, koyu rengi ya da açık rengi temsil edebilir. Buna ek olarak yaşam alanlarınızda belirlediğiniz ana renk tonlarından direkt olarak farklı renkleri de tercih ederek bir uyum yakalayabilirsiniz. Renk uyumları için, renk paletine göz atabilirsiniz.

Renk uyumları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın

  1. Dikkati Nereye Çekmek İstiyorsun

Abajurlar hem tasarımları, hem de işlevi gereği yaşam alanlarında dikkatleri üzerine çeken aydınlatma ürünleri arasında yer almaktadır. Şık tasarımlarının yanı sıra, ışık saçtığı için doğal olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu sebeple evinizin en can alıcı noktasına abajurunuzu yerleştirerek tüm dikkatlerin odağını istediğiniz köşeye çekebilirsiniz.

Örneğin iç mekan bitkilerinizin fotoğraf çerçevelerinizin ya da ödülleriniz yer aldığı bir köşe oluşturmak istiyorsanız, bu bölüme bir yan sehpa ya da fiskos üzerine abajurunuzu yerleştirerek ilgilerin odağı olmasını sağlayabilisiniz.

  1. Nerede Kullanacaksınız

Abajur seçiminizi gerçekleştirirken dikkat edeceğiniz bir diğer önemli etmen ise, abajurun nerede kullanılacağıdır. Abajuru nerede kullanacaksanız, tasarımı, ölçüleri ve aydınlatmasını da bu doğrultuda seçmeniz doğru olacaktır. Bu soru ile abajur sayısı da belirlenebilir.

Yatak odanızda abajur kullanacaksanız, hemen yatak başlarında, komodinlerin üzerinde iki adet olmak üzere abajurlarınızı kullanabilirsiniz. Ancak komodin üzerinde yatak başında yer alan abajurlar, boyutları ile orta ve küçük boylarda, daha çok gece lambası görevi görmelidir. Bu sebeple iri ölçülere sahip abajurları daha çok salonda ya da yemek odalarında kullanılması gerektiği de doğal olarak ortaya çıkmaktadır.

Bonus - Kullanım Amacı Nedir?

Abajur seçiminizde kullanım amacınız da oldukça önemli olacaktır. Dekorasyonu destekleyecek bir abajur modeli mi? Yoksa direkt olarak aydınlatma işlevi ile kullanılacak bir abajur mu seçeceksiniz? Bu soruyu her ikisi de olarak yanıtlayabilirsiniz. Ancak daha çok bir özelliği öne çıkacaksa, bu model ve işlevselliğini değiştirebilir.

Örneğin, dekorasyona destek amacıyla seçeceğiniz abajurun, kumaşını, koltuk takımlarınızın kumaşına yakın bir dokuda seçebilirsiniz. Bununla birlikte, abajurun alt gövde kısmının da ortamda yer alan sehpa, masa gibi ahşap etmenler ile uyumlu olmasına dikkat edebilirsiniz.

Ancak işlevselliği yani aydınlatma işlevi ön plana çıkacaksa, loş mu yoksa daha aydınlık bir ambiyans mı hayal ettiğiniz önem arz edecektir. Çünkü abajurun tasarımı, içerisinde kullanılacak ampule kadar bir çok etmen değişiklik gösterecektir. En şık ve kullanışlı abajur modellerini şimdi keşfedin. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Bebek sahibi olacak anne baba adayları ve yeni bebek sahibi olmuş anne babalar, bebeklerinin tüm ihtiyaçlarını en uygun şekilde ta...
Devamı
Baharın gelişi ile herkeste bir enerji artışı olduğunu fark etmişsinizdir. Havaların ısınması, çiçeklerin açması, güneşin gülümsem...
Devamı
Bebek odalarında odada şık bir yaşam alanı oluştururken sepet beşik modelleri ile de konforlu bir karyolada uyku çekme fırsatını b...
Devamı
Modern mobilyaların özellikleri nelerdir sorusuna yanıt arayan kullanıcılar, öncelikle yaşam alanlarında hangi konsepti oluşturmak...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ