facebook
Yaşam Alanlarında Puf Kullanımı

Yaşam Alanlarında Puf Kullanımı

Puf kullanımı son dönemlerde ev dekorasyonu için sıklıkla tercih edilmekte. Sadece dekoratif amaçla değil, aynı zamanda ev içi rahatlık ve konforu arttırma fonksiyonuyla hemen hemen her odada farklı tarzda kullanılan pufların popülaritesi artmakta. Evlerde puf kullanımı çok daha yaygın görülse de, ofis ve otel gibi farklı çalışma ve yaşam alanlarında da farklı tarzlarda puf kullanımları karşımıza çıkmakta. Pufların ev dekorasyonundaki yerine değineceğimiz bu yazıda, farklı tarz ve modellere ilişkin pufların kullanım alanları ve şekilleri hakkında bilgi sahibi olabileceksiniz.

Farklı Malzemeler ile Farklı Tarzlarda Puflar

Puf denildiğinde ilk akla gelen kelime rahatlık olmalı. Size otururken ayaklarınızı uzatma ve koltuğunuza yayılma fırsatı veren puflar günün yorgunluğunu çeken ayaklarınızın en büyük dostu. Fakat aklınızdaki sıradan puf imajını yerle bir edecek, sadece şıklık ve ihtişam için tasarlanan puflar da mevcut. Bu farkın en büyük aktörü hiç şüphesiz ki kullanılan malzeme ve ardından gelen tasarım şekli.

Koltuk takımlarında sıklıkla kullanılan kumaşlardan imal edilen puflar günlük kullanıma ve rahatlığa yönelik, iddiasız bir görünüm sergilese de salon ya da oturma odası dekorasyonunuzu koltuklarınızla birlikte tamamlamaya yetecektir. Bu genel kullanımın dışında, puf tasarımında en göze çarpan malzeme deridir. Kullanacağınız odadaki mobilyalar uygun şekilde ve tarzda tercih ettiğiniz renkteki deri bir puf ister parlak ister mat olsun, odadaki ilk ilgi odağı olur. Derinin cazibesi ve ihtişamı, böylesine pratik bir öğeyi şık ve lüks bir aksesuara dönüştürür. Koyu renk derilerle tasarlanmış dikdörtgen ve üzeri düğmeli, kapitoneli ya da taş süslemeli puflar klasik bir odanın dekorasyonunu zenginleştirirken, daha modern ve dinamik bir oda dekorasyonu için rengârenk deri ve genellikle yuvarlak puflar ilk bakışta odanın gözbebeği olacaktır. Yine klasik dekorasyonlar için vazgeçilmez olan kadife kumaşta tasarlanan puflar, hangi odada kullanılırsa kullanılsın ağır ve süslü bir görüntüyü pekiştirecektir.

Puf Kullanımı İçin Alternatif Mekânlar

En alışılagelmiş mekânlar olan salon ve oturma odalarına farklı yaklaşımlar getirerek yazımıza devam ediyoruz. Salon ve oturma odalarında, kanepe ya da berjer önünde kullanılan pufların ilk amacını sorduğumuzda cevabınız şüphesiz ki ayağınızı uzatmak. Ancak pufların bir başka kullanımı da sehpa yerine geçerek, kumanda, dergi, kitap gibi eşyaları koltuğa yakın bir alanda tutmak.

Bir adım daha şıklığı arttırmak için pufların kullanıldığı bir diğer alan da yatak odaları. Özellikle yatağın ucunda ve yatak boyutunda ya da yatak boyutuna yakın olarak genelde yatak başlığıyla aynı ya da benzer malzemede tasarlanan pufların dışında farklı alternatifler de mevcut. Yatağın ucuna koyulan puflar, gece kaldırdığınız yatak örtünüzü ya da çıkardığınız sabahlığınızı koymak işleviyle kullanılmakla beraber sadece dekoratif amaçla iki tekli puf yan yana şekilde yatak harici farklı bir oturma alanı yaratmak amacıyla da tercih edilebilir. Dekoratif amaçlı pufların ahşap ya da metal uzun ayaklı modellerini seçerek daha çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Yataktan bağımsız olarak, tuvalet aynasının önünde sandalye yerine tercih edeceğiniz bir puf makyajınızı yaparken çok daha şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayacak.

Çocuk odalarında da puf kullanımı son dönemde yaygınlaşmakta. Özellikle çocukların oyun alanlarında kullanılan puflar yere daha yakın ve yumuşak dokularda olduğu için çocuklarınızın güvenliği için daha uygun. Çocuk odalarına yönelik renkli, baskılı ve birbirinden farklı obje ya da süper kahramanların bulunduğu puflar, çocuklarınızın odalarındaki en favori eşyası olacak.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Nubuk kumaşlı koltuk takımları, yaşam alanlarında tercih ediliyor mu? Genellikle koltuk takımlarında seçilen kumaşlar modele ve ku...
Devamı
2020 dekorasyon trendleri nelerdir? Köşe koltuk takımlarında son yılın trendi neler? Yeni yıl, yeni trendler ve dekorasyon önerile...
Devamı
Bebek odanızı oluştururken satın alacağınız bebek odası mobilyaları en keyifli alışverişlerinizden olacaktır. Bebeğinizin o odada ...
Devamı
Dekorasyonda bazı mobilyalar var ki aslında ayrıntı gibi görünseler de şık ve estetik mekanlar kurgulamanın en önemli destekçileri...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ