facebook
Dünyanın En Kaliteli Mobilyaları

Dünyanın En Kaliteli Mobilyaları

Dünyanın en kaliteli mobilyaları hangi ülkelerde? Ya da dünyanın en sağlam mobilyaları, hangi ağaçlardan yapılıyor? Bu makaleyi yazarken, biraz böbürlenme duygusu içerisinde olduğumuzu belirterek, içeriğimize geçiş yapmak istiyoruz. Dünyadaki en kaliteli mobilyaları oluşturan en önemli etmen, ağaçtır. Ağaçların yapısı ve doğası gereği mobliyanın kalitesi belirlenirken, işçilik ve teknoloji de sağlamlık ve kaliteyi arttıran diğrer etmenler arasında yer alıyor. Ancak bir mobilyanın kalitesini belirleyen en temel etmen ağaçların sağlamlığı ve mobilya üretimine yatkınlığı olacaktır. 

Türkiye dünya genelinde mobilya üretimi ve ihracatı konusunda, merkez ülkelerin başında gelmektedir. Özellikle mobilya tasarımları, üretimi ve çeşitliliği ile bir pazar haline gelen ülkemizde, hemen hemen her çeşit mobilya modeli bulunmakta ve üretilebilmektedir. Bu mobilyaların arasında da, kalite farkları ve fiyat farkları da bulunmaktadır. Her ürünün kalitesi, sağlamlığı ve fiyatı, pazarın nabzına göre ayarlandığından, çeşitli ürünler arz edilmektedir.

Dünyanın en sağlam ve kaliteli mobilyaları, başta ülkemiz olmak, üzere birkaç asya ülkesinden çıkıyor.  Burada dikkat edilecek en önemli hususların başında, mobilyanın ana hammaddesi olan ağaçların dayanıklılığı, mobilyaya elverişli yapıları ve işçilik kalitesi belirleyici unsur oluyor. Geçmişten günümüze, farklı ağaç türlerine ev sahipliği yapan vatanımızda, ustadan çırağa geçen bir mobilya işleme tecrübesi de haliyle birikti. Üstelik artık bu üretimler sadece atölyelerde değil, daha seri bir şekilde fabrikalarda da üretiliyor. Bu durum da, mobilya ihracatını ve rakamları doğal olarak yükseltiyor.

Ülkemizde yaşayan ve mobilyalarda kullanılan en sağlam ağaçlar, gürgen ve meşe ağaçları olarak karşımıza çıkıyor. Bu ağaçlara daha eklenecek oldukça fazla mobilyaya elverişli ağaç türü ülkemizde yer alıyor. Ancak gelin sizlere daha önce, belki de görmediğiniz bir ağaç türünden bahsedelim.

Tik Ağacı Sert ve Dayanıklı Ağaç Türü

Mobilya üretiminde kullanılan Teak (Tik) ağacı yapısı gereği oldukça sağlam ve dayanıklıdır. Ana vatanı Endonezya olan bu ağaç türü, dayanıklılığı, sık lifleri, ile dış etmenlere karşı mükemmel bir dayanıklılık sağlarken, kırılmalara karşı da dirençlidir. Bu dayanıklılığı ise ağacın ortalama olarak 400 ile 500 yıl boyunca dış etmenlere maruz kalarak, ilk günkü direncini koruduğu ortaya çıktığında anlaşıldı. Yapılan bir kazı çalışmasında, bulunan el aletleri ahşaptan ve tik ağacından yapıldığı tespit edildi. Üstelik bu eşyalar 5 – 10 yıllık süre ile gömülmüş değil, yüz yıllarca toprak altına kalmış tarihi eserler olarak günümüze kadar gelmişler. İşte bu da, tik ağacından yapılan ürünlerin dayanıklılığının ne derece önemli olduğunu bizlere kanıtlıyor.

Tik ağacından yapılan ürünler günümüzde yaşam alanlarımıza giremeye başladı. Başta bahçe mobilyaları olmak üzere aksesuar, saat, tablo kategorilerinde de ürünler kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Bizlerde, trendmobilya.com olarak, siz değerli müşterilerimiz için, tik ağacından aksesuar, tablo, duvar saati ürünlerini buluşturuyoruz. Hemen aşağıdaki linke tıklayarak, aksesuar kategorimiz içerisinde yer alan, tik ağacından üretilen ürünleri inceleyebilirsiniz.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yatak odalarında halı kullanmanın önemi nedir? Yaşam alanlarında halı kullanımının önemi oldukça fazladır. Özellikle bizim kültürü...
Devamı
Dekorasyon trendleri, estetik, şıklık, alanları efektif kullanmak derken, kafalar karışıyor ve kimi zaman mobilya seçimlerinin ney...
Devamı
Kimilerine göre portmanto, kimilerine göre ise fortmanto. Genellikle evlerimizin giriş kısmında olan, mont ve ayakkabılarımızı bul...
Devamı
Modern yaşam alanlarında dekorasyona katkı sağlayan ev aksesuar ve dekorasyon tamamlayıcıları göz alıcı konseptler oluşturmaktadır...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ