facebook
Yuvarlak Orta Sehpa Modelleri ile Şık Yaşam Alanları

Yuvarlak Orta Sehpa Modelleri ile Şık Yaşam Alanları

Sehpalar yaşam alanlarında en kullanışlı mobilyaların başında gelmekte. Özellikle salon ve oturma odalarında tercih edilen orta sehpalar hem misafirlerinize ikram alanında, hem yaşam alanında sıklıkla kullanılan eşyaların yerleştirilmesinde hem de odanın dekoratif anlamda zenginleştirilmesi adına kullanılan pek çok farklı aksesuarı sergilemek gibi çok fonksiyonlu bir kullanıma sahip. Son dönemde orta sehpalar arasında farklı malzemeler kullanılsa da şekil olarak yuvarlak orta sehpaların popülerliği artmakta. Farklı model ve tarzdaki yuvarlak orta sehpa kullanımları ile şık yaşam alanları oluşturmak için alternatif fikirleri yazımızda bulabilirsiniz.

Farklı Malzemeler ile Farklı Tasarımlar

Yaygın kullanıma sahip olan ahşap orta sehpalar, artık yerini yeni malzemelere ya da ahşabın sıradışı şekilde yorumlanmış tasarımlarına bırakıyor. Metal, cam, mermer, deri ya da suni deri gibi malzemeler son dönemlerde daha fazla ön plana çıkarak dikkat çekici bir dekorasyon ile modern bir tarza sahip evleri zenginleştirmekte. Ahşap orta sehpalar, oymalar ve el işçiliğinin zenginleştirdiği klasik tarzın temsilcisiyken, lake tasarımlar daha modern ve göz alıcı bir görünüm sergilemekte. Ahşap sehpaların cam, metal, mermer ya da deri gibi malzemeler kombinlendiği daha çoğulcu ve ilgi çekici tasarımlar odanızın tam ortasındaki ilgi odağı olacak. Ayrıca daha sade ve kompakt bir ahşap sehpa tercih etmek isterseniz, koltuk ve berjerlerinizin ayak ve kollarında kullanılan ahşap ile aynı malzemeden yapılmış bir sehpa odanızda mükemmel bir bütünlük sağlayacak. Özellikle küçük ve dar salon ve oturma odalarını daha ferah göstermek adına, cam yuvarlak orta sehpaları tercih etmenizi öneriyoruz.

Sehpanızı Dekore Ederken

Dekoratif amaçla kullanılan yuvarlak orta sehpalar, köşesiz hatlarıyla hem daha az yer kaplaması, hem de ortama yumuşak bir görünüm katmasıyla başlı başına bir dekoratif öğeye dönüşmekte. Ancak üzerine konumlandıracağınız farklı aksesuarlar ile, yuvarlak orta sehpalarınız salon ve oturma odalarınızın baş dekoratif öğesi olacak.

Canlı ya da imitasyon yeşil bitkiler ya da farklı renkteki çiçekler ile tasarım vazolar sehpanızın şıklığına şıklık katacak. Evinizin tarzına göre tercih edeceğiniz bitkiler için kaktüs, orkide, mevsim çiçekleri gibi alternatifler mevcut, ancak canlı çiçekler yerine bambu, buğday başakları, kuru dal ve pamuklar da sıradışı bir dekorasyon için revaçta.

Konuklarınızın gözü kadar midesine hitap etmek isteyenler için, kahve yanına hazırladığınız lezzetli kurabiyeler gibi mini ikramları cam kapaklı fanuslar ya da kavanozlar içine yerleştirerek sehpanızı dekore edebilirsiniz. Kahve yanına ikram edeceğiniz çikolataları da şık tasarımlı kutular ya da kristal gondollar içerisinde sehpanız üzerinde sergileyebilirsiniz. Evinizde daha renkli ve canlı bir görünüm isterseniz büyük bir sepet ya da ahşap kutu içerisinde mevsim meyvelerini yerleştirebilirsiniz. Özellikle, yeşil elma ve turunçgiller ile doldurduğunuz bir sepet, sehpanızı tüm gözlerin odak noktası haline getirecek.

Romantik tasarımları sevenler, orta sehpalarını kokulu mumlar ile süsleyebilir. Son dönemde sıklıkla tercih edilen eskitme, ferforje ve rustik fenerler ya da kafes şeklinde mumluklar da sehpanızı odanın büyülü bir noktasına dönüştürecek. Yine siyah beyaz mermer tasarımdaki orta sehpanızın üzerine kombinleyeceğiniz uzun gümüş renkteki şamdanlar da odanıza ihtişamlı bir görünüm verecek.

Fotoğraflar ve çerçeveler sadece duvarlarda yer almak zorunda değil. Orta sehpanızda kombinleyeceğiniz birkaç küçük şık çerçeve anılarınızı evinizin tam merkezine taşıyacak. Ayrıca fotoğraf albümlerinizi de tıpkı klasik sehpa kullanımında yer alan kitap ve dergiler gibi sehpanızın üzerine yatay olarak ya da kapağı açık şekilde yerleştirebilir ve canlı bir tasarım yapabilirsiniz.

Yuvarlak orta sehpaların yaşam alanlarınıza yapacağı katkıyı keşfettiğinize göre, gelin birlikte, uygun fiyatlı orta sehpa modellerinin özelliklerinin neler olduklarına değinelim.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Kitap ve kitaplıklar bir evin en değerli objelerinden ve eşyalarındandır. Kitapların her birisi bir hayat barındırır içerisinde, k...
Devamı
Ev dekorasyonunuzu belirlerken mobilyalar en önemli tasarım belirleyicilerdendir. Mobilyalar içerisinde evin tasarımını ve dekoras...
Devamı
Orta sehpaların yaşam alanlarında kullanım amacı nedir? Orta sehpalar hangi evlerde, dekorasyonlarda kullanılmalıdır? Eve mükemmel...
Devamı
Oturma odanız ya da salonunuzda televizyondan vazgeçemeyenler, tv ünitelerini bir dekorasyon öğesi haline getirmeyi tercih etmekte...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ