facebook
Doğru Aydınlatma Seçim Tavsiyeleri

Doğru Aydınlatma Seçim Tavsiyeleri

Doğru aydınlatma biçimi her mekan için değişiklik göstermektedir. Bir aydınlatma ürünü bir mekan için yapılabilecek en doğru seçimken, aynı ürün başka bir alana uyum sağlayamaz. Bu da hem ihtiyacınız olan miktardan daha yüksek ya da daha düşük bir ışık yoğunluğuna sahip olduğunuz için kullanışsız bir mekan tasarlamanıza neden olur. Aynı zamanda dekoratif açıdan da eğreti bir görünüm yaratmanıza sebep verir. Çünkü dekorasyona ilişkin her detay belirli bir mekana özgü, yani biriciktir. Yaşam alanlarımız, evlerde, ofislerde hiçbir zaman bire bir aynı olan seçimler yapamayacağımıza göre hepimiz kendi alanımızın ihtiyaçlarına ve bireysel beklentilerimize uyumlu alternatifleri belirlemeliyiz.

Bu belirleme süresi boyunca aydınlatma tavsiyeleri bize kılavuzluk ederler. Biricik olan aydınlatma ihtiyacı, her sezon değişen çizgileri getirisi olan birbirinden şık doğru aydınlatma ürünleriyle tamamlandığından, bu tavsiyeleri şöyle bir göz gezdirmek bile bizlere yarar sağlayacaktır.

Aydınlatma Tavsiyeleri Uyum Üzerine Kurulu

Aydınlatma tavsiyeleri başta avize önerileri olmak üzere apliklerden sarkıtlara, lambader ya da abajurlara kadar çok çeşitli tasarımların değişen formlarıyla kurulan mekanlar oluşturulmasını sağlıyor. Ama her zaman ana tema uyum üzerine kuruluyor. Çünkü çoğumuz aydınlatma tercihini sona bırakıyoruz. Dekorasyonumuza son dokunuşu yerleştirdiğimiz aydınlatma ürünleri ile yapıyoruz. Bu nedenle doğru aydınlatma ürününü seçmiş olduğumuzdan emin olmalıyız. Aksi takdirde bu son dokunuş, dekorasyon stilimizin çökmesine neden olabilir. Aydınlatmaya dair tüm tavsiyeler bu uyumu odak noktalarına yerleştiriyor.

Aydınlatmanın Baş Aktörleri Avizeler!

Aynı amaca hizmet eden farklı aydınlatma ürünleri mevut. Bunlar hem estetik artıları hem teknik özellikleri hem de yer kaplamamaları nedeniyle tercih edilirken; her koşulda aydınlatmaya giden tüm yollar öncelikle avize önerileri ile kesişiyor. Avizeler aydınlatma ürünlerinin baş aktörleri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü genel aydınlatma dendiği zaman gözler ilk önce avizeleri arıyor. Avizeler de bunun hakkını vermek istercesine evlerin her bölümünde kullanılabiliyorlar.

Bir avize ya da başka aydınlatma ürünü tercih etmeden evvel bilinmesi gerekenler arasında, ilgili aydınlatma ürününü yerleştireceğiniz alanın ölçüsü, aydınlatma ürününün ölçüsü, mekanın duvarları, mobilya ve aksesuarlar ile aydınlatma ürününün renk uyumu, mekanın ne kadar ışığa ihtiyacı olduğu ve bu mekana giren gün ışığı miktarı yer alıyor.

2020 Sezonuyla Beraber Öne Çıkanlar

Sağlanmak istenen doğru aydınlatma için onlarca ürün yüzlerce farklı malzemeyle, değişik tasarımlarda üretiliyor. Buna karşın çoğunlukla ahşap, metal ya da ahşap -  metal tasarımlar öne çıkıyor. Bu malzemeler modern ve klasik tüm dekorasyon biçimlerine rahatlıkla uyum sağlıyor.

Klasik bir yaşam alanına sahipseniz, salon ve oturma odalarında kollu, katlı ve taşlı avizeler kullanabilirsiniz. Geniş alanlar için dile getirilen bu tip avize önerileri mekanın zengin görünmesine katkıda bulurken, ışıltılı bir görüntü elde etmenizi sağlıyor.

Modern yaşam alanlarında özellikle 2020 sezonunun gelmesiyle ile daha bir öne çıkmaya başlayan avize modelleri arasında geometrik şekillerin öne çıktığı sarkıt biçiminde ahşap ve zincir detayların kullanıldığı avizeler görülüyor. Yılın avize önerileri sadelik ve doğallık konseptine uygun biçimde ana formlarını doğal ahşabın güzelliğinden alırken, tamamlayıcı kısımlarda metal eklemeler göze çarpıyor. Bu metal ekmeler ışık kaynağını merkeze alarak etrafında lazer kesimli kafesler oluşturuyor. bu durumda modern yaşam alanlarına enerji kazandırıyor.

Ahşap ve metal avizelerin yanı sıra doğru aydınlatma biçimine giden yolda karşımıza camlı avizeler de çıkıyor. Yine sarkıt biçiminde üç kollu ve camlarında yuvarlak hatların görüldüğü bu avize modelleri de aydınlatma tavsiyeleri içinde özel bir yer edineceğe benziyor. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Yaşam alanlarınızda şık konseptler oluşturmak isteyen kullanıcılar aynanın alanlarda oluşturacağı sihirli ambiyansın etkisini keşf...
Devamı
Yeni bir ev kurmak maliyetli bir iş… Ana mobilyalardan başlayarak ufak tefek detaylara kadar bir evin ihtiyacı hiç bitmiyor. Özell...
Devamı
Yaşam alanlarında tarz ve etkileyici bir konsept oluşturmak isteyenler, için gri koltuk takımları ön plana çıkıyor. Oturma takımla...
Devamı
Orta sehpa modelleri yaşam alanlarına işlevselliği ve tasarımı ile mükemmel bir katkı sağlamaktadır. Özellikle aktif kullanılan sa...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ