facebook
Bebek Odası Tasarımında Atlamamanız Gereken Önemli Noktalar

Bebek Odası Tasarımında Önemli Noktalar

Bebek odanızın tasarımı ile ilgili yapılan araştırmalarda karşınıza genellikle hazır bebek odası konseptleri çıkmaktadır. Peki bebeğinizin gelişimini ve sağlığını etkileyecek ve doğru adımlar atmanız gereken dönemlerde nelere dikkat edeceğiniz konusunda bir fikriniz var mı? Bebek odaları sadece bebeğin uyuduğu vakit geçirdiği tatlı odalar değil, bebeğinizin gelişimini ve büyümesini sürdürdüğü bir odadır. Bu odanın bebeğinizin gelişimi ve güvenliği için özel dokunuşlarla özelleştirilmesi gerektiğini unutmayın.

Bebek odası tasarımında anne ve babaların ilk dikkat etmesi gereken konu, güvenlikli mobilyalar olacaktır. Güvenlik sorununu ortadan kaldırdıktan sonraki en önemli adım, bebeğinizin duyu bütünleme gelişimini destekleyecek mobilya, oyuncak ve aksesuarlar olacaktır. En son dikkat etmeniz gereken etmenler, odanın şıklığı ve mobilyaların birbirleriyle uyumlu olması olacaktır. Bu aksesuar ve oyuncaklar hakkında daha fazla bilgi almak için ergoterapi mesleği hakkında bilgi alabilir ve ergoterapistlerden destek alabilirsiniz. 

Güvenilir Mobilyalar

Bebeğiniz için hazırladığınız oda, onun gelişimini sürdüreceği, büyüyeceği, emekleyeceği ve paytak paytak koşacağı sürekli düşeceği bir oda olacaktır. Bu nedenle güvenilir mobilya seçimi oldukça önemlidir. Tercih edeceğiniz mobilyaların köşelerinin yuvarlaklaştırılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tüm bunlarla birlikte bebeğinizin beşiğinin sağlam, ağır ve ayaklarından dolayı sallanmayan dengeli bir yapıda olması gerekmektedir. Deprem veya çarpmaya bağlı olarak devrilebilen kalitesiz ve hafif beşikler ne yazık ki oldukça tehlike oluşturmaktadır.

Mobilyaların görünen kısımları mümkün olduğunca süngerli kumaş ile kaplı olanlarını tercih etmelisiniz. Özellikle bebeğinizin emeklemeye başladığı ve yavaştan adımlarını atmaya başladığı bu dönemde sürekli düşecek ve kafasını, gövdesini ve vücudunun farklı uzuvlarını çarpma eğiliminde olacaktır. Bu nedenle mobilyalarda kumaş kaplı, pofuduk yumuşak halılar ile oda tasarımını yapmanız yararlı olacaktır.

Doğru Beşik Seçimi

Beşik seçimi oldukça önemlidir. Bebeğinizin emekleme evresine kadarki tüm süreci beşiğinde geçecek. Beşik içerisinde seçeceğiniz yatağın kalitesi ve konforu, beşiğin ağırlığı ve sağlamlığı, sallanabilir veya sabit olması, çıtaların kalitesi ve aralık mesafeleri gibi dikkat etmeniz gereken bir çok etmen mevcuttur. Rahat ve kaliteli bir yatak bebeğinizin gelişimini olumlu olarak destekleyecektir. Bununla birlikte kaliteli ve ağır bir beşik devrilme ve sarsılma tehlikeleri ile de karşılaşmayacaktır.

Beşik seçiminizi gerçekleştirirken tasarım ve şıklığından çok işlevselliğine önem vermelisiniz. Çekmeceli olan beşikler, bebeğinizin bezini ve elbiselerini saklayacağınız, beze ve elbiselere hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlayarak işinizi kolaylaştıracaktır.

Gelişimi Destekleyecek Oyuncak Seçimi

Bebekler ve çocuklar anne karnından itibaren gelişmeye devam eder. Anne karnındaki çocuk, sesleri ve annenin stres durumu algılayıp, hissettiği gibi, dünyaya geldiğinde ki ses, anne kokusu ve daha da ilerleyen dönemlerde nesneleri tanımaya başlaması ile zihinsel gelişimi büyük bir hızla devam edecektir. Oyuncaklar ve oyun oynamak zihinsel gelişimini oldukça yararlı bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle eğitimini destekleyecek oyuncaklar, zarar vermeyecek nesneler, yutmayacağı bütün formda bulunan nesneler ile çocuğunuzun etkileşime geçmesi yarar sağlayacaktır. Ancak burada küçük ve yutulabilir, ağıza alınmaması gereken zararlı kimyasal ve plastik maddeden üretilen ürünlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebekler gelişim çağında nesneleri ağızları ile tanımaya ve keşfetmeye çalışır. Bu nedenle oyuncaklarını ağzına götürecek ve nesneleri tanımaya çalışacaktır. Bu eylem esnasında bebeğiniz küçük nesneleri yutma tehlikesi yaşayabilirken, zararlı kimyasallar ile zarar görebilir.

Uyum İçerisinde Huzur Dolu Bir Oda

Bebeğinizin güvenliği ve gelişimi ile ilgili tüm adımları eksiksiz bir şekilde yerine getirdikten sonraki aşama odanın huzur içinde bir uyum içerisinde olmasıdır.  Mobilyalarınızın kendi içerisinde uyumuna dikkat edeceğiniz gibi, mobilyaların, boya rengine uyumu da önemlidir. Genellikle tercih edeceğiniz bebek odası modellerimiz kendi içerisinde uyumlu olmaktadır. Özenle tasarlanan bebek odası modellerimiz arasından evinize uygun olan modeli rahatlıkla seçebilirsiniz.

Bebek odası dekorasyonu oluştururken, uzman görüşü almak ve nokta atışı yapmak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız blog makalesine mutlaka göz atmanızı öneriyoruz. 

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Gardırop düzeni oluşturmak ilk bakışta kolay görünse de uygulamada zor olan süreçlerden bir tanesidir. Buradaki zorluğun nedeni ya...
Devamı
Evlenecek çiftlerin, eksiksiz bir çeyiz listesine sahip olması ilk planları arasında yer almaktadır. Ev eşyaları ve mobilya öneril...
Devamı
Evlerinde nostaljiyi ve trendi birlikte yakalamak isteyenlerin yeni gözdesi duvar kağıtları. Bu pratik iç tasarım öğesi, uzun süre...
Devamı
Vestiyer ve portmanto arasındaki farklar nelerdir? Antre mobilyaları içerisinde yer alan portmanto ve vestiyer seçiminizi yaparken...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ