facebook
Eklektik Tarz Nedir?

Eklektik Tarz Nedir?

Bir bakıyoruz alıştığımız klasik sehpa modelleri, fütüristik kanepe modelleri ile yan yana duruyor. Bir tarafta klasik dresuar modelleri göze çarparken hemen karşısında neon renklerin sardığı modern koltuk takımları bulunuyor. İlk anda bu biraz karmaşık gözükebilir ama tüm bunlar modern çağın en etkili dekorasyon stillerinden biri olan eklektik tarzı yansıtıyor.

Her şeyin iç içe geçtiği bir çağda yaşıyoruz. Eski ile yeni, modern ile klasik hiç olmadığı kadar birbirine yakın durup, dikkat çekici biçimde bir arada karşımıza çıkıyor. Eklektik dekorasyon özellikle, belirli bir dekorasyon stiline bal kalamayanlar diyenler için muhteşem çözüm önerileri getiriyor. Eklektik tarz farklı mobilyaları bir arada kullanabileceğiniz, herhangi bir stile tamamıyla bağlı olmanızı gerektirmeyen özgün bir dekorasyon anlayışı.

Kabul edelim hepimiz özgün olmayı çok seviyoruz. Ama her zaman doğru seçimleri yaptığımızdan emin olamıyoruz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınca da dekorasyon için ihtiyacımız olan motivasyonu kaybediyoruz. Ama söz konusu olan eklektik dekorasyon ise seçimlerde sınırsız bir özgürlüğü sahip olduğumuz için büyük bir rahatlık hissediyoruz. Eklektiğin kelime anlamı “seçmeci,” kısacası kendi zevklerinize en uygun tarzı yakalayıp harika bir dekorasyon ortaya çıkarmak için yapmanız gereken yalnızca seçim yapmaya başlamak. Seçimlerinizle kendi farkınızı ortaya koyup zıtlıkların uyumundan yararlanmak.

Yeni Evinizde Eklektik Dekorasyon Örnekleri

Yeni evini dekore etmek isteyen yahut evinin stilini yenilemek isteyenler eklektik tarzın inceliklerine mutlaka göz atmalılar. Eklektik tarz birbirinden tamamen faklı mobilyalar kullanılarak ortaya çıkartıldığından, büyük bir karmaşaya neden olmamak için fonda kullanacağınız renkler nötr olmalı. Duvarlarınız göz alıcılıktan uzak renklerle kaplanırsa renkli mobilyalarınız ve aksesuarlarınız çok daha çarpıcı hale gelecektir.

Evimizin belki de en dikkat çeken, en önemli alanı salonlar, aynı zamanda genellikle en çok yaşanın bulunduğu mekanlar. Modern koltuk takımları, modern sehpa modelleri, bencler, perdeler, klasik dresuar modelleri, aksesuarlar derken bu alanların dekorasyonu için seçenekler çok geniş bir yelpazede yer alıyor. Eklektik stil için izleyeceğiniz ana yolu belirleyin yeter.

Oturma gruplarınızı takım olmayan mobilyalardan seçebilir klasik bir koltuğun yanına modern bir berjer koyabilirsiniz. Koltuklarınızda deri ve kumaşı bile birlikte kullanabilirsiniz. Salonların vazgeçilmezleri arasında olan klasik zigon sehpa modelleri arasından bir tanesini seçebilir, adından mermer ve ahşabın birlikte kullanıldığı bir tasarımla oluşturulmuş masalara yönelebilirsiniz. Zigon sehpa modelleri oluşturduğunuz eklektik stilin ruhunu uygun olmadıysa yalnızca modern sehpa modelleri içinden birini de tercih edebilirsiniz.

Faklı Olmaktan Çekinmeyin

Başarılı bir eklektik tarz örneği ortaya koymak istiyorsanız, salonunuzda olduğu gibi yatak odası, mutfak ya da banyonuzda da farklı olmaktan çekinmeyin. Eşyalarınızın bir arada oluşturacağı enerjiyi görmezden gelmeyin ama her parçanın uyumlu olmasını da o kadar önemsemeyin.  Klasik hatta antika ve ahşap bir yatağın etrafını modern abajurlar ile süsleyebilirsiniz. Tabi ev tekstili ürünlerinin çekiciliğini de hesaba katarak ilerlemelisiniz. Mutfağınızda modern çizgilerin estetiğinden vazgeçemiyorsanız, yerlerde rüstik parkeler kullanarak eklektik tarzı yakalayabilirsiniz. İsteğinize göre parkelerin yerini klasik fayanslar da alabilir. Bu noktada da yine eklektik tarzın size sağladığı özgürlüğü sonuna kadart kullanabilirsiniz. Çoğunlukla düz renk olan dolaplarınızın bir kısmında yoğun desenler kullanarak mutfağınıza hareket kazandırabilirsiniz. Tıpkı salonunuzdaki farklı zigon sehpa modelleri ya da sandalyeleri seçerek yaratacağınız ruh gibi mutfakta da modern masanızın etrafını birbirinden farklı sandalyelerle donatabilirsiniz.

Eklektik Tarzın Uyumu Evinizin Her Köşesinde Kendini Göstersin

Eklektik tarzın uyumunun evinizin her köşesinde kendini göstermesini istiyorsanız balkon ve terasları da unutmamalısınız. Terasların vazgeçilmezi bambu ve hasır eşyaları country stilin koltuk takımları ile bir araya getirebilirsiniz.  Önemli olan evinizin her köşesinde eklektik tarzın zıtlıklarından doğan ahengi yakalayabilmeniz.

Bir önceki yazımız Home ofis dizayn ederken dikkat edilmesi gerekenleri okumak için tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Biri size, “yemek yerken ölçülü ol” derse, bundan ne anlarsınız? Fazla yememeniz gerektiğini, öyle değil mi? Elbette haklısınız am...
Devamı
Salonda sehpa kullanımı, ev dekorasyonunuza katkı sunacağı gibi, kulanım kolaylığı sunması açısından da sizleri memnun edecektir. ...
Devamı
Evlerde en çok kullanılan renkler ve renk tonları nelerdir? Dekorasyonu oluştururken, tasarımlar ile birlikte aynı önem derecesine...
Devamı
Yemek odası mobilyalarının özelliklerini keşfedin. Mobilya, seçecek kullanıcılar, yaşam alanlarında yer verecekleri bu özel mobily...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ