facebook
Home Ofis Dizayn Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Home Ofis Dizayn Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Home ofis dizayn ederken nelere dikkat etlmelisiniz? Kaliteli bir iş ortaya çıkarmak için, seçtiğiniz ofis mobilyaları hem yaptığınız işi rahatlıkla yerine getirebilmemize elverişli olmalı hem de psikolojik olarak yüksek bir motivasyona sahip olmanıza katkıda bulunmalı.

Üstelik söz konusu olan bir home office ise çok daha dikkatli davranılmalı. Çünkü adı üzerinde bahsettiğimiz mekan home office. Burası bir yandan size bir yaşam alanı sağlamalı diğer taraftan da işinizin sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmenize engel olmayacak biçimde tasarlanmalı.

Bunun için de en ince ayrıntısına kadar her detayın üzerinde durulup, mükemmel bir denge kurulmalı. İşin zor kısmı bu. Aslına bakarsanız modern ofis mobilyaları bulmak, şık çalışma masaları edinmek, bulduğunuz şık ofis mobilyaları etrafına zevkinize uygun biçimde modern duvar tabloları asmak zannedildiği kadar zor değil. Ayrıntılara konsantre olduğunuzda bütün bir dekorasyonu kısa sürede tamamlamak mükün. Ancak asıl önemli ve zor olan bütün detaylarla birlikte home office ortamında ihtiyaçlarınıza cevap verecek ahengi yakalamak.

Kendinize Geniş Bir Hareket Alanı Bırakın

Her şeyden önce en uygun home office dizaynı için tercih edeceğiniz her türlü ofis mobilyaları ve  aksesuarların size en geniş hareket alanını bırakacak biçimde seçmek zorunda olduğunuzu unutmayın.

Öncelikle çok büyük mobilyalardan kaçınmalısınız. Elbette burada yaptığınız iş ve sahip olduğunuz home office alanının genişliğini de göz önünde bulundurmalısınız. Ama bütün bir zamanınız burada geçeceğine göre sizin bunalmanıza neden olacak bir kalabalığı home offfice içine taşımamalısınız.

Duvarlarınızın renginin gözünüzü yormayacağından ve konsantrasyon olmanıza engel olmayacağından emin olun. Renk seçimlerine ilişkin hassasiyetinizi yalnızca duvarların renginde değil, mobilya ve aksesuarlarınızın seçiminde de koruyun. Günümüzün modern çalışma masaları renk ve tasarımda neredeyse sonsuz kez çeşitleniyor. Her zevke uygun bir çalışma masası bulmak mümkün. Bütün bir gün başında olacağınız masanın hem renk ve tasarımıyla hem de yükseklik, genişlik ve derinlik ölçüleriyle işlevsel olması gerekiyor. Çalışma masanızda işinizi rahatça yapabilmeli ve masanızın üzerinde yer alması gereken kalemler, telefonlar, bilgisayarlar ya da tabletler gibi pek çok şeyi dilediğiniz an ulaşabilecek şekilde muhafaza edebilmelisiniz.

Motivasyonunuzun bozulacağı ya da düşeceği anları hesaba katarak duvarlarınıza yahut çalışma masanıza, görebileceğiniz biçimde sevdiklerinizin fotoğraflarını yerleştirin.  Eğer işiniz bunun için uygunsa işinizle doğrudan alakalı olan şık duvar tabloları asın. Yapamıyorsanız kendi zevkinize ve estetik anlayışınıza en uygun olanlardan bir karma yapın ama yine çok büyük tabloları tercih etmemeye çalışın. Daha minimal aksesuarlarla ferah bir ortam yaratmaya çalışın.

Bir takım önemli notlarınızın yahut çalışma takviminizin her daim gözünüzün önünde olması için bir duvar panosunun da size yardımcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Aydınlatmanın çalışma motivasyonu ve verimlilik üzerindeki etkisi herkesin malumu. Bu yüzden aydınlatmanın aşırı yoğun olmaması kadar fazlasıyla loş olmaması da son derece önemli. Aydınlatmadan bahsetmişken söylemeden geçmeyelim. Doğrudan aydınlatma için kullanmasanız bile mutlaka şık lambader modelleri arasından ofisinizin stiline uygun bir tanesini seçip dekorasyonda ona yer verin. Lambaderler ofisinize canlılık katacaktır. Raf seçimlerinizi renk ve tasarımlarıyla birlikte özellikle ergonomik olanları belirleyerek yapın. Böylece yerden tasarruf edip, sahip olacağınız alanı geniş tutabilirsiniz.

Yaratıcılığınızı Sonuna Kadar Kullanın

Home office dizaynı bu tarz mekanların genellikle küçük ya da daha doğru bir ifadeyle görece küçük olması nedeniyle bazı özel müdahaleleri gerektiriyor. Bu müdahaleleri doğru biçimde uygulamak da yaratıcılığımızla gerçekleştirilebiliyor.

Kendinize bir tema belirleyip yalnızca o temanın gereklerini takip ederek bir home office dizayn edebilirsiniz. Aynı zamanda bazı aksesuarlarınızı kendiniz renklendirebilir yahut bir tasarım ürünü ortaya koyabilirsiniz. Çünkü home office bütün vaktinizi geçireceğiniz bir mekan olarak doğrudan doğruya sizden, kişiliğinizden, tarzınızdan izler taşımalı. Böylece sahip olacağınız atmosfere daha sıkı bağlı kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Üçüzler için en uygun yavrulu ranza seçimi yazımızı okumak için tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dresuar modelleri deyince aklımıza ilk önce antreleri süsleyen tasarımlar geliyor.  Buna karşın, günümüzün en sevilen ve en fonksi...
Devamı
Baza seçiminde nelere dikkat edilmelidir? Baza seçerken birçok model arasından hangisini seçeceğiniz konusunda arada kalıyorsanız ...
Devamı
Geniş mutfak dekorasyonu her zaman büyük avantajları beraberinde getirir. Geniş bir mutfağınız varsa yapacağınız dekorasyonun her ...
Devamı
Yeni dekorasyon tarzlarını yaşam alanlarınızda uygulamak istiyorsanız monokrom dekorasyon ilginizi çekebilir. Mobilyalarınızı mono...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ