facebook
Şık ve Ekonomik Avize Modellerini Keşfedin

Şık ve Ekonomik Avize Modelleri

Şık yaşam alanlarında uygun fiyatlı ancak şık bir avize tercih etmek isteyen kullanıcılar modern avize modellerini araştırmaktadır. Birçok farklı tasarıma sahip modern avizeler ile şık bir tasarım oluşturabilirsiniz. Ekonomik avize modelleri ile yaşam alanlarınızda oluşturacağınız şık tasarımı destekleyebilir, ışıl ışıl alanlar oluşturabilirsiniz. Ancak avize modeli seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları mevcuttur. Bu ipuçlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Odanızı aydınlatacak olan avizenin boyutu, kaç ampül alacağı, hangi odada kullanacağınıza göre tasarımının seçimi, tavan yüksekliğine bağlı olarak avize seçimi gibi birçok etmen mevcuttur.

Kimi Zaman Işıl Işıl Kimi Zaman Loş Ortamlar

Yaşam alanlarımızda kimi zaman ışıl ışıl aydınlık ortamlar kimi zaman ise loş ortamlar oluşturmak isteyebilirsiniz. Salonunuzda konuklarınızı ağırlarken ve yemek yerken aydınlık bir ortam oluşturmak isteyebilir, kitabınızı okurken ya da televizyon izlerken dinlenirken loş bir ambiyansa ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bu ortam farklılıklarını seçeceğiniz aydınlatma ürünleri ile oluşturabilirsiniz. Örneğin 3 lü ampül destekleyen avizeler ile bunu sağlayabilirsiniz. İstediğinizde 3 ampülü yakabilirken istediğinizde de 1 ampül ile daha loş bir ortam oluşturabilirsiniz. Bu loş ışığın tepeden değil de arkadan ya da yandan gelmesini istiyorsanız da lambader ve abajur gibi diğer aydınlatma ürünlerini tercih etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yüksek Tavana Sarkıt, Alçak Tavana Kısa Avizeler

Kimi evlerin tavan boyları yüksek olurken kimi evlerin tavanları daha kısa olmaktadır. Ortalama olması gereken tavan boyu 3 metredir. Ancak bazı evlerin tasarımları veya sonradan oda yapılmasına bağlı olarak daha kısa boyutlarda olabilmektedir.

Yüksek tavana sahip yaşam alanlarında hareket alanınız daha fazladır. Seçeceğiniz avizenizin boyutları konusunda kendinizi kısıtlamak zorunda kalmayacaksınız. Böylece sarkıt modelli olan avizeleri tercih edebilirsiniz. Seçeceğiniz birçok avize modeli olacağı için aralarından mobilyalarınıza ve dekorasyonunuza en uygun modeli seçebilirsiniz.

Alçak tavana sahip kullanıcılar ise genellikle tavana yapışık aydınlatma ürünlerini tercih etmelidir. Genellikle tavana yapışık şekilde 3lü ampül sağlayan armatürler bulunmaktadır. Ya da spot uygulanarak tavanın delinmesi ile birlikte ampüllerin tavana gömülmesi sağlanabilir. Bu uygulama hem şık bir ortam oluşturmanızı sağlarken hem de armatürün yer kaplamamasını sağlayacaksınız.

Odaya Uygun Avize Seçimi

Avize tasarımlarını ve aydınlatma özelliklerini odaya göre seçebilirsiniz. Örneğin yatak odasında gösterişli bir avize yerine daha soft ve mobilyalarınızın tasarımı ile uyumlu bir avize seçebilirsiniz. Ancak salonlarınızda kullanacağınız avizeleriniz dekorasyonun tamamlayıcısı olan aksesuar modellerinden olacağı için doğru seçimi gerçekleştirmek zorundasınız. Sarkıtlı kristal avizeler kullanabileceğiniz gibi yine sarkıtlı modern tasarıma sahip birçok farklı avize modeli arasından seçiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yemek odaları veya yemek masalarının hemen üzerinde avize yerleştirmek şık bir ambiyans oluşturacaktır. Odayı aydınlatan temel avizeye ek olarak yemek masasının üzerine yerleştireceğiniz gözleri çok yormayacak olan avize modeli etkileyici bir ortam oluşturmanızı sağlar. Konuklarınız etkileyecek bir ambiyans oluşturmak ortamda ki ışığın etkisi ile en üst düzeye çıkmaktadır.

Avize Fiyatları

Bir çok avize modeli olduğu gibi farklı fiyat skalalarına sahip avizeler de mevcuttur. Ekonomik avizelerin ham maddesi genellikle plastik ve kumaştan olmaktadır. Bu avizeler duy üzerine giydirilen tasarım ile süslenen plastik ve kumaş ile kaplanan avizelerdir. Ancak avize de kullanılan maddeler kristal, porselen, paslanmaz çelik gibi avizenin fiyatını arttıran maddelerden oluşturulduysa fiyat skalası değişmektedir. En şık yaşam alanlarını ekonomik ve uygun fiyatlı avize modelleri ile de oluşturabilirsiniz. Önemli olan şık bir konsepti oluşturacak göz ve biraz da tasarım bilgisinin olması olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sade Tasarıma Sahip TV Üniteleri ile Soft Bir Tasarım yazımızı okumak için tıklayınız.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Evinize uygun kitaplık seçimi ile mükemmel dekorasyona sahip olun. Farklı yaşam alanlarında dekorasyon ürünleri, mobilyalar ve aks...
Devamı
Eşsiz ev tasarımlarının temelini doğru mobilya kullanımı oluşturmaktadır. Mobilya takımları ancak doğru aksesuar modelleri kullanı...
Devamı
Mutfak ve yemek odası dışındaki tüm atıştırmalıklarınız için özellikle salon ve oturma odalarında en büyük yardımcınız zigon sehpa...
Devamı
Zamanlarının büyük bir bölümünü geçirdikleri odaları çocuklar için çok önemli. Çocuk odalarının dekorasyonu, çocukları mutlu edece...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ