facebook
İkiz Bebek Odası Dizayn Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İkiz Bebek Odası Dizayn Edilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek sahibi olacak anne baba adayları, bebeklerini bekledikleri süre boyunca oldukça heyacanlı ve telaşlı olmaktadırlar. İkiz bebek bekleyen anne baba adaylarının heyecan ve telaşları daha da fazla olmaktadır. İkiz bebekleri için gerekli olan eşya ve mobilyaların seçilmesi sırasında bebekleri için gerekli olan tüm eşyaların onlar için uygun olmasına dikkat etmektedirler.

Anne baba adayları ikiz bebekleri için uygun ve şık bebek odaları hazırlamak istemektedirler. Ancak ikiz bebek odası dizayn edilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda endişeler yaşayabilirler.

İkiz bebek odasının en büyük farkı bazı mobilyaların iki tane olması ve fazla eşya alınması gerektiğidir. Tek bebek sahibi olacak anne baba adaylarının dikkat ettiği unsurlara dikkat ederek ikiz bebek odaları dizaynı edilmelidir. İkiz bebekleriniz için oda dekore ederken cinsiyetlerinin belli olmasını beklemeniz uygun tarzda ve uygun renkte mobilya almanızda önemli olacaktır. İkisinin kız, ikisinin erkek ve birinin kız diğerinin erkek olması durumunda bebek odasının dekorasyonu değişiklik gösterecektir.

Bebeklerinizin cinsiyetini öğrendikten sonra bebek odası modelleri araştırıp incelemeye başlayabilirsiniz. Bebek odası takımları içerisinde bulunan mobilyaların özellikleri ve modelleri oldukça çeşitlilik göstermektedir. Eğer mağazaları gezip mobilyaları inceleme imkanınız yoksa internet üzerinden bebek odası çeşitleri ve mobilyaların işlevlerini inceleyebilirsiniz. Farklı markaların farklı modellerini inceleyerek kendiniz ve eviniz için en uygun olan ikiz bebek takım odası alabilirsiniz.

İkiz bebek odası dizayn edilirken öncelikle unutulmaması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bebekler çok hızlı büyümektedirler. Oturma, emekleme, yürüme, oyun oynama süreçleri hızla gerçekleşirken yanlarında gelişimlerini destekleyecek bir kardeşleri de bulunacaktır. İkiz bebekleriniz için mobilya seçerken ve mobilyaları yerleştirirken bu durumu göz önünde bulundurmanız gereklidir. İki tane bebeğiniz olacağı için kendiniz için kullanım kolaylığı sağlayacak olan mobilyaları seçmelisiniz. Unutulmaması gereken en önemli bir diğer husus ise, bebeklerin gelişimlerini destekleyecek ve olası kazaların engellenmesini sağlayacak oda dekore edilmelidir.

Bebek odasında olmazsa olmaz mobilyalar arasında beşikler bulunmaktadır. İkiz bebekleriniz alacağınız iki beşikte dikkat etmeniz gereken pek çok husus bulunmaktadır. Beşiklerin uygun alınmaması ve dikkat edilmemesi durumunda birçok tehlikeye sebep olabilmektedirler.

Eğer aldığınız beşiğin kenar kısımlarının indirilip kaldırılabilir özelliklerde olmasını istiyorsanız kilit mekanizmalarının güvenilir olmasına ve bebeğiniz büyüdüğünde açıp kapatamayacak şekilde tasarlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle bebeklerin hareketlendikleri dönemde bebekler beşiklerin kenar kısımlarına tutunarak ayağa kalkmaya çalışabilir ve beşikten çıkmak için beşik kenarlıklarına baskı uygulayabilir. Bu durum bebeğin beşikten düşmesine veya bir yerinin beşik kenarları arasında sıkışmasına sebep olabilir.

Beşiklerin korkuluklarına konan beşik kenar koruma minderleri bebeklerin dönmeleri durumunda bir yerlerini kenarlara çarpmaması için oldukça kullanışlı olan ev tekstili ürünleri arasında bulunmaktadır. Ancak beşik kenar minderleri bol olması durumunda bebekler dönerken bu minderlere dolanabilir ve nefes alma güçlüğü yaşayabilir. Yapılan bir açıklamada bu sebeple bebek ölümlerinin yaşandığına değinilmiştir. Bu nedenle beşik koruma minderlerinin beşiğe sıkıca bağlanmış olmasına dikkat etmelisiniz. İplerinden beşiğe sıkıca bağlamalısınız ve bol kısımları kalmamalıdır. Bu şekilde olası kazaların önüne geçmiş olabilirsiniz.

İkiz bebekler için oda dekore edilirken yerlerin hijyenik ve kullanım açıdan kolaylığı için ahşap parke ile döşenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek odasında kullanılan halıların toz yapmaması ve toz tutmaması için tüylü olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğinizin odasının güneş alması ve uygun havalandırma sağlaması çok önemlidir.

Bebeğinizin sağlığını koruyacak, gelişimini destekleyecek ve güvenli oda tasarlayabilirsiniz. Daha detaylı bebek odası dekorasyonu önerileri hakkında bilgi almak istiyorsanız, şimdi tıklayın.

Tavsiye Ettiğimiz Diğer Yazılar
Dekorasyonda bazı mobilyalar var ki aslında ayrıntı gibi görünseler de şık ve estetik mekanlar kurgulamanın en önemli destekçileri...
Devamı
Retro yemek masası, şık ve etkileyici yaşam alanları oluşturmak adına kullanıcıların tercih ettikleri Retro tasarım karakterini ta...
Devamı
Özellikle yeni bebek sahibi olmuş ailelerin son Zamanlarda sıklıkla tercih ettiği bir ürün, park yataklar. Bu yatakları neredeyse ...
Devamı
Küçük yatak odalarında odayı ferahlatan dekorasyon fikirleri nelerdir? Yatak odası dekorasyonu oluşturmak için hangi fikirleri uyg...
Devamı
HIZLI VE KOLAY MENÜ